Zaginął szef chińskiego giganta bankowego. Spółka traci na giełdzie

Pieniądze

chensiyuan, CC BY-SA 3.0Hong Kong uważany jest za finansową bramę Chin

Jeden z największych banków inwestycyjnych w Chinach, Guotai Junan International tracił w poniedziałek sporo na giełdzie. Wszystko po tym jak przedstawiciele banku przyznał, że nie mogą zlokalizować szefa. "Business Insider" zwraca uwagę, że zaginięcie zbiega się w czasie z kampanią antykorupcyjną prowadzoną przez władze Chin.

Akcje notowanego w Hongkongu oddziału banku Guotai Junan Securities, spadły w pewnym momencie o ponad 15 proc., po tym, gdy firma przyznała, że od środy nie może zlokalizować swojego szefa Yima Funga.

Wielki nieobecny

"Firma nie jest wstanie dotrzeć do dr. Yim Funga, prezesa zarządu od 18. listopada 2015 roku" - przekazano w oświadczeniu. "Dr. Yim nie może obecnie wypełnić swoich obowiązków" - wskazuje komunikat, przy czym czytamy dalej, że firma mianowała dyrektora wykonawczego Qi Haiyinga jako tymczasowego prezesa. Yim jest także członkiem zarządu lokalnej grupy handlowej Stowarzyszenia Chińskich Papierów Wartościowych.

https://twitter.com/pulcrano/status/668609455064375296

Polityczne czystki

Okoliczności jego zniknięcia są niejasne, aczkolwiek zbiegło się ono w czasie z wprowadzeniem w sektorze finansowym kampanii antykorupcyjnej po giełdowym pogromie, który wstrząsnął latem rynkami światowymi - czytamy w "Business Insider". Chińskie władze wprowadziły restrykcyjną kampanię przeciwko nieuczciwym urzędnikom odkąd prezydent Xi Jinping objął urząd w 2013 roku. Walkę tę, niektórzy eksperci określają mianem "politycznej czystki".

Sektor finansowy w Chinach pod lupą

W październiku, chiński urząd antykorupcyjny przyznał, że rozszerzy swoją inspekcję do czołowych instytucji finansowych, które są pod presją po spektakularnym krachu giełdowym. Po gwałtownym wzroście 150 proc. w ciągu jednego roku, czerwiec przyniósł chaos w szanghajskich akcjach. Spowodowało to spadki rzędu 40 proc. w ciągu kilku tygodni, mimo starań władz chińskich, które próbowały wprowadzać masowe interwencje. Chiny borykają się z korupcją od 2013 roku:

Autor: ag / Źródło: Business Insider

Źródło zdjęcia głównego: chensiyuan, CC BY-SA 3.0