Google włącza się do walki z wirusem zika. Pomoże Elmo z "Ulicy Sezamkowej"

Pieniądze


Na walkę z nowym globalnym zagrożeniem Google przeznaczy 1 mln dolarów i zapowiada stworzenie specjalnej platformy z informacjami o wirusie. Oprócz tego, przy współpracy z twórcami "Ulicy Sezamkowej" powstanie seria filmów edukacyjnych na YouTube.

Tylko od listopada ub.r. wyszukiwanie w sieci haseł związanych z wirusem przenoszonym przez komary wzrosło o 3 tys. proc.

Jaka pomoc?

Dlatego teraz inżynierowie i naukowcy z Google we współpracy z UNICEF powołali zespół, który ma stworzyć specjalną mapę obrazującą obszar zagrożenia wirusem. W lepszym przywidywaniu zagrożenia ziką pomóc mają dane pogodowe i informacje podróżnicze, które zostaną umieszczone na otwartej platformie dostępnej dla rządów i organizacji pozarządowych.

- Musimy znaleźć lepsze sposoby wizualizacji zagrożenia tak, aby urzędnicy mogli ostrzegać społeczności przed ryzykiem - wskazuje na swoim blogu dyrektor Google.org, Jacquelline Fuller.

Google.org przekazał także na rzecz UNICEF 1 mln dolarów.

Kwota ta ma pozwolić na walkę z populacją komarów na obszarach objętych wirusem. A oprócz tego: wspieranie szczepień, kampanię informacyjną. Wszystko po to, aby zapobiec dalszemu przenoszeniu wirusa.

Będą filmy

Oprócz tego do wyników wyszukiwania haseł związanych z wirusem zika zostanie dołączona specjalna platforma przejrzyście i szybko dostarczająca podstawowych informacji o wirusie, objawach oraz leczeniu. Pojawiające się tam ostrzeżenia będą aktualizowane na bieżąco.

- Firma, której misją jest pomaganie ludziom w wyszukiwaniu informacji, ma duże doświadczenie w zakresie dużych zbiorów danych, dlatego jesteśmy w dobrej pozycji, aby nieść pomoc szybko i na dużą skalę - dodał Fuller.

Informacje będą dostępne w 16 różnych językach.

Do walki z wirusem włączy się także należąca do Google'a platforma YouTube. Aby przyczynić się do podniesienia świadomości wśród ludzi, serwis internetowy przy współpracy z twórcami "Ulicy Sezamkowej" stworzy serię filmów edukacyjnych z Elmo w roli głównej.

Nie pierwszy raz

Założony w 2004 roku Google.org po raz kolejny włącza się do pomocy w rozwiązywaniu bieżących problemów humanitarnych. Wcześniej wspierał działania związane z walką wirusem Ebola, kryzysem uchodźców, czy klęskami żywiołowymi.

Po trzęsieniu ziemi w Nepalu, Google.org uruchomił wyszukiwarkę zaginionych osób i stworzyła specjalną mapę obszaru dotkniętego tragedią. Gigant IT włącza się także do pomocy przy rozwiązywaniu kryzysu migracyjnego w Europie. W tym celu stworzono centrum informacyjne dla uchodźców i uruchomiono specjalną pomoc finansową o łącznej wartości 11 mln dolarów.

Bill i Melinda Gates będą walczyć z wirusem zika:

Bill i Melinda Gates będą walczyć z wirusem zikaTVN24 BiS

Autor: mb//km / Źródło: CNN Money