Duże zmiany dla kredytobiorców coraz bliżej. Wyjaśniamy

Źródło:
TVN24 Biznes
Sytuacja na rynku kredytowym. Stopy procentowe a WIBOR 3M
Sytuacja na rynku kredytowym. Stopy procentowe a WIBOR 3MTVN24
wideo 2/7
Sytuacja na rynku kredytowym. Stopy procentowe a WIBOR 3MTVN24

WIRON już niedługo ma zastąpić wskaźnik WIBOR. To ważna dla zmiana dla kredytobiorców, ponieważ od WIBOR-u zależy wysokość oprocentowania kredytu, a tym samym wysokość płaconych rat. Kiedy WIRON zastąpi WIBOR? Czym się różnią te wskaźniki? Kiedy zmiany zostaną wprowadzone przez poszczególne banki? Poniżej odpowiadamy na najważniejsze pytania związane z reformą.

Kiedy WIRON zastąpi WIBOR?

Indeks WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight) już niedługo ma zastąpić wskaźnik WIBOR. Wycofywanie produktów i instrumentów stosujących WIBOR ma nastąpić w 2024 roku - tak wynika z mapy drogowej opublikowanej pod koniec września br. na stronach Komisji Nadzoru Finansowego.

Cała reforma ma się zakończyć w 2025 roku.

Metodyka kalkulacji indeksu WIRON jest tożsama z wcześniej opracowanym i publikowanym przez GPW Benchmark indeksem WIRD. "Zmianie uległa jedynie nazwa indeksu, aby lepiej odzwierciedlić jego charakterystykę (oparcie na danych reprezentujących transakcje overnight)" - wskazała KNF.

Czym się różnią te wskaźniki?

Aleksandra Bluj, wiceprezes spółki GPW Benchmark, administratora wskaźników, w odpowiedzi przesłanej money.pl wyjaśniła, czym się różnią wskaźniki WIRON i WIBOR.

"WIBOR uwzględnia w pierwszej kolejności dane dotyczące transakcji depozytowych, a WIRON bazuje wyłącznie na takich danych. WIBOR w formie stosowanej np. w kredytach patrzy w przyszłość, a WIRON - w przeszłość" - wskazała.

Punktem odniesienia w przypadku obu wskaźników są transakcje zawierane w sektorze bankowym. Bluj zwróciła uwagę, że WIRON dotyczy wyłącznie transakcji i to jednodniowych O/N, zawieranych przez banki z innymi bankami, instytucjami finansowymi i dużymi korporacjami. Z kolei WIBOR jest oparty wyłącznie na transakcjach międzybankowych.

Co to oznacza dla kredytobiorców?

Będzie to ważna zmiana dla kredytobiorców. WIBOR wraz z marżą banku są bowiem składowymi oprocentowania kredytu.

Obecnie część banków stosuje stawkę WIBOR 3M, co dla kredytobiorcy oznacza aktualizację oprocentowania kredytu hipotecznego co trzy miesiące, licząc od momentu uruchomienia kredytu. W przypadku WIBOR 6M oprocentowanie jest aktualizowane co sześć miesięcy.

WIRON jest aktualnie na niższych poziomach niż WIBOR. Gdyby zatem kredyty były już teraz oparte na nowym wskaźniku, to ich oprocentowanie, a tym samym także rata, byłyby niższe.

WIBOR 3M w poniedziałek wynosił 7,14 proc., a WIBOR 6M 7,27 proc. Dla porównania WIRON 3M we wtorek był na poziomie 6,28362 proc., a WIRON 6M wynosił 6,19119 proc. Stawki WIBOR są ustalane w każdy dzień roboczy, ich wartość w danym dniu poznajemy jednak dopiero o godzinie 23.00.

Kiedy banki zaczną oferować kredyty oparte o WIRON?

Banki już się szykują do reformy. ING Bank Śląski w ubiegłym tygodniu ogłosił, że nie będzie oferować kredytów hipotecznych opartych na WIBOR-ze. "ING Bank Śląski zawiesza sprzedaż kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem do połowy przyszłego roku, kiedy planuje wprowadzić oprocentowanie zmienne oparte o indeks WIRON" - przekazano. Bank do połowy 2023 roku będzie oferował tylko kredyty o stałej stopie.

Małgorzata Witkowska z PKO BP poinformowała, że "bank zamierza być gotowy do zawierania transakcji na instrumentach pochodnych opartych o WIRON zgodnie z założeniami reformy oraz Mapą Drogową przyjętą przez Narodową Grupę Roboczą". "Oferowanie produktów opartych o nowy wskaźnik rozpoczniemy stopniowo. Aktualnie trwają intensywne pracę nad dostosowaniem naszej oferty do nowych regulacji, zarówno w zakresie klientów detalicznych, jak i korporacyjnych" - wskazała.

Jak podkreśliła przedstawicielka PKO BP, "aktualnie bank nie planuje ograniczyć możliwości wyboru w przedmiotowym zakresie. Oprocentowanie stałe (przez 5 lat) jest dostępne w banku od 2018 roku". "Klienci banku mogą skorzystać z kredytów hipotecznych z okresowo stałą stopą procentową (przez 5 lat) lub ze zmienną stopą procentową" - przekazała Witkowska w przesłanej nam odpowiedzi.

Dodała przy tym, że analizując dane za trzeci kwartał 2022 roku, w stosunku do analogicznego okresu 2021 roku, obserwowany jest "zdecydowany wzrost udziału kredytów ze stałą stopą procentową w sprzedaży kredytów hipotecznych ogółem". Małgorzata Witkowska z PKO BP zaznaczyła, że dotyczy to również zainteresowania konwersją kredytów z oprocentowania zmiennego na stałe (przez 5 lat).

Nową ofertę produktową przygotowuje Bank Pekao. "Obecnie odpowiednie zespoły w banku pracują nad przygotowaniem zarówno nowej oferty produktowej, jak i rozwiązań technologicznych, aby oferowanie klientom poszczególnych produktów finansowych w złotych było możliwe jak najszybciej i zgodnie z założeniami wdrożenia nowego wskaźnika stopy procentowej WIRON oraz przyjętej w tym zakresie Mapy Drogowej na lata 2023-2024" - Paweł Jurek, rzecznik prasowy Banku Pekao.

Biuro prasowe Banku BNP Paribas podkreśliło, że "obecnie bank oferuje kredyty ze zmiennym oprocentowaniem i nie zawiesza ich dostępności". "Bank BNP Paribas czynnie uczestniczy w pracach NGR (Narodowej Grupy Roboczej). Obecnie trwają prace przygotowawcze, które powinny zająć od kilku do kilkunastu miesięcy, bo dopiero co ogłoszoną stawkę należy wdrożyć od strony produktowej, prawnej, operacyjnej itd. Przy czym należy zauważyć, że w tym momencie nie istnieje nawet aktywny rynek zabezpieczeń" -

"W Banku BNP Paribas intensywnie pracujemy nad rekomendacją używania w ofercie kredytowej wskaźnika WIRON w różnych jego wariacjach. Wdrożenie jest planowane w 2023 roku" - dodało biuro prasowe tego banku. Przedstawiciele Bank BNP Paribas zaznaczyli, że bank oczywiście udziela też kredytów ze stałym oprocentowaniem, a w marcu br. - jak przypomniano - "wprowadził do oferty pierwszy w Polsce kredyt hipoteczny z 10-letnią stałą stopą procentową".

Alior Bank przekazał, że "w najbliższym czasie nie planuje wycofywania z oferty kredytów zmiennoprocentowych, w szczególności kredytów złotowych, które obecnie oferowane są ze stawką WIBOR". Jak podkreślono, "stosowany w umowach wskaźnik WIBOR jest wskaźnikiem referencyjnym, który spełnia wszystkie wymogi płynące z unijnych i krajowych regulacji (w tym rozporządzenia BMR). Jest to więc w pełni licencjonowany i uznany przez organy sieci bezpieczeństwa finansowego (Komitet Stabilności Finansowej, Komisja Nadzoru Finansowego) indeks".

Przedstawiciele tego banku zapewnili, że w kwestii zastąpienia WIBORU przez WIRON, Alior Bank będzie poruszać się zgodnie z harmonogramem "Mapy Drogowej", przygotowanym przez Narodową Grupę Roboczą ds. reformy wskaźników referencyjnych.

"Wg Mapy Drogowej całkowite zaprzestanie opracowywania i publikacji wskaźników WIBOR i WIBID jest planowane w 2025 roku. W związku z tym, aktualnie w Alior Banku trwają prace nad przejściem z indeksu WIBOR na WIRON. O wynikach prac oraz wszelkich zmianach w ofercie będziemy informować" - zapewniono.       

mBank poinformował nas, że nie ustalił jeszcze "daty wprowadzenia produktów opartych o WIRON oraz jakie ewentualne zmiany w strategii sprzedażowej mogłyby nastąpić do czasu wdrożenia".

Bank Millennium - jak wynika z przesłanej odpowiedzi - "prowadzi intensywne przygotowania do wprowadzenia zmian projektowanych przez NGR". "Będzie postępował w tej sprawie zgodnie z mapą drogową, według której od 2025 r. zniknie wskaźnik WIBOR i zastąpi go WIRON. Bank Millennium na bieżąco będzie informować o zmianach wprowadzanych w ofercie" - dodano.

Citi Handlowy "nie podjął decyzji co do daty stosowania wskaźnika WIRON w nowo zawieranych umowach kredytu hipotecznego z klientami indywidualnymi". Rzeczniczka prasowa tego banku Marta Wałdoch zapewnia jednak, że przedstawiciele Citi Handlowego pracują "nad możliwie szybkim zaoferowaniem tego rozwiązania".

Na razie nie wiadomo też, kiedy konsumenci, którzy mają kredyty oparte na WIBOR-rze przejdą na kredyty oparte o WIRON. "Bank planuje wprowadzenie wskaźnika WIRON do umów opartych o WIBOR na zasadach wynikających z tych umów i przepisów prawa. Aktualnie nie jest możliwe wskazanie konkretnego terminu" - czytamy w przesłanej nam odpowiedzi.

Wałdoch przekazała też, że "w chwili obecnej bank nie planuje wstrzymania sprzedaży klientom indywidualnym kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem".

Autorka/Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Zalane mieszkania, budynki gospodarcze czy mienie ruchome to dramatyczne skutki niżu genueńskiego Boris, który od piątku odpowiada za niezwykle intensywne opady deszczu. Sytuacja na południu Polski nadal jest niebezpieczna, jednak już teraz warto dowiedzieć się, co zrobić, by uzyskać odszkodowanie po lokalnej powodzi lub podtopieniu.

Odszkodowanie po zalaniu. Co zrobić, by otrzymać pieniądze?

Odszkodowanie po zalaniu. Co zrobić, by otrzymać pieniądze?

Źródło:
tvn24.pl

Wiele osób po uzyskaniu informacji medialnych próbuje na własne oczy sprawdzić stan zagrożenia powodziowego. Do tragedii naprawdę nie jest daleko, dlatego bardzo proszę, żeby nie ryzykować, a z drugiej strony nie utrudniać funkcjonowania i pracy policji, straży pożarnej i pozostałych służb walczących z żywiołem - zaapelował minister infrastruktury Dariusz Klimczak podczas konferencji prasowej w Nysie.

Minister przestrzega przed "turystyką powodziową". "Do tragedii nie jest daleko"

Minister przestrzega przed "turystyką powodziową". "Do tragedii nie jest daleko"

Źródło:
TVN24

Nieco ponad 45 procent mieszkańców miast wojewódzkich zarabia tyle, by ich pięcioletnie zarobki brutto wystarczyły na zakup 45-metrowego mieszkania - wynika z raportu HREIT. Istnieją jednak miasta, gdzie na zakup własnego lokalu może pozwolić sobie większość Polaków.

Większość Polaków stać na mieszkanie, ale tylko w tych miastach

Większość Polaków stać na mieszkanie, ale tylko w tych miastach

Źródło:
tvn24.pl

"Hojne wydatki socjalne" i wzrost wydatków na zbrojenia to jedna z przyczyn wysokie deficytu w 2025 roku. "W perspektywie krótkoterminowej projekt budżetu zwiększa ryzyko inflacyjne, co może opóźnić obniżki stóp procentowych" - oceniają autorzy raportu Allianz Trade. Zdaniem ekspertów polski wzrost gospodarczy pozostanie natomiast solidny.

Polska zagrożona inflacją. Eksperci oceniają projekt budżetu

Polska zagrożona inflacją. Eksperci oceniają projekt budżetu

Źródło:
PAP

Rosyjski bank centralny ze względu na rosnącą inflację ogłosił podwyżkę stóp procentowych do 19 procent. Jedną z przyczyn nasilającej się presji inflacyjnej są wydatki przeznaczone na ofensywę w Ukrainie - przekazała agencja AFP.

Rosja przegrywa walkę z inflacją. Stopy procentowe znowu w górę

Rosja przegrywa walkę z inflacją. Stopy procentowe znowu w górę

Źródło:
PAP

Zaledwie 2-milionowy Gabon pomaga Rosji omijać sankcje. Rządząca krajem junta pozwala jej tankowcom pływać pod swoją banderą i sprzedaje Rosjanom części do samolotów. Tylko w ubiegłym roku dostarczyła ich Moskwie za 1,5 mld dolarów.

Niewielki afrykański kraj pomaga Rosji omijać sankcje

Niewielki afrykański kraj pomaga Rosji omijać sankcje

Źródło:
PAP

Masło i pozostałe produkty mleczarskie podrożały z powodu wielotygodniowej suszy. Wzrosły bowiem koszty pozyskiwania mleka, spółdzielnie mleczarskie za surowiec muszą płacić więcej - wyjaśnia prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Arkadiusz Pisarek. Choć obecnie w wielu regionach zmagamy się z tragiczną sytuacją powodziową, to ostatnie miesiące okazały się wyjątkowo suche, co mocno odbiło się na przetwórcach.

Czemu ceny masła rosną? Producenci wskazali główne przyczyny

Czemu ceny masła rosną? Producenci wskazali główne przyczyny

Źródło:
PAP

W sierpniu mieszkania z rynku wtórnego najmocniej podrożały w Poznaniu, gdzie cena metra kwadratowego podskoczyła o 3 procent, przekraczając pułap 12 tysięcy złotych - wynika z raportu portalu GetHome.pl Podwyżki odnotowano także w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Wrocławiu i Trójmieście.

W tych miastach ceny mieszkań nadal rosną

W tych miastach ceny mieszkań nadal rosną

Źródło:
PAP

Najpopularniejsze są lekcje języków obcych i zajęcia sportowe, np. basen. Niektóre dzieci nie mają w ogóle wolnych popołudni. Czy polscy uczniowie mają za dużo zajęć dodatkowych? - Nie ma jednej odpowiedzi - mówi terapeutka Monika Orkan-Łęcka. - Zależy od potrzeb i możliwości dziecka i jego rodziców.

Trzy czwarte rodziców wysyła dzieci na zajęcia dodatkowe. A one marzą o tygodniu wolnego

Trzy czwarte rodziców wysyła dzieci na zajęcia dodatkowe. A one marzą o tygodniu wolnego

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do czterech milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto oraz Lotto Plus z 14 września 2024 roku.

Brak głównej wygranej w Lotto. Kumulacja rośnie

Brak głównej wygranej w Lotto. Kumulacja rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Chiny podniosą stopniowo wiek emerytalny po raz pierwszy od lat 50. ubiegłego wieku, co spowodowane jest starzeniem się społeczeństwa oraz malejącym budżetem emerytalnym. W ciągu następnej dekady w Chinach przybędzie około 300 milionów emerytów.

Pekin podnosi wiek emerytalny. Mają ten sam problem co Polska

Pekin podnosi wiek emerytalny. Mają ten sam problem co Polska

Źródło:
Reuters, BBC

Sędzia Sądu Najwyższego w Brazylii zarządził przelanie ponad 3 milionów dolarów z konta portalu X oraz Starlinka na poczet kar wymierzonych tej platformie społecznościowej. Decyzja wymiaru sprawiedliwości budzi wątpliwości niektórych prawników. Kłopoty serwisu społecznościowego Elona Muska w Brazylii trwają od dawna.

Milionowa kara dla portalu X. Poszło o dezinformację

Milionowa kara dla portalu X. Poszło o dezinformację

Źródło:
PAP

Niemcy zdecydowały się otworzyć drzwi dla 250 tysięcy wykwalifikowanych i częściowo wykwalifikowanych pracowników z Kenii w ramach kontrolowanej i ukierunkowanej umowy o migracji zarobkowej - donosi BBC. Tamtejszy rynek pracy potrzebuje rąk do pracy.

Niemcy przyjmą 250 tysięcy kenijskich specjalistów

Niemcy przyjmą 250 tysięcy kenijskich specjalistów

Źródło:
BBC

Chcemy się skupić na ograniczeniu składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, w szczególności tych najsłabiej zarabiających - powiedział w programie "#BezKitu" na antenie TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że na ten cel w budżecie zarezerwowane są środki w wysokości czterech miliardów złotych.

Minister finansów Andrzej Domański o obniżeniu składki zdrowotnej

Minister finansów Andrzej Domański o obniżeniu składki zdrowotnej

Źródło:
tvn24.pl

Rozbudowa terminala na Lotnisku Chopina ma ruszyć wiosną 2026 roku - przekazał Andrzej Ilków, prezes Polskich Portów Lotniczych. Jak wyjaśnił, powrót do tej koncepcji okazał się konieczny, gdyż lotnisko centralne powstanie najwcześniej w 2032 roku.

Lotnisko Chopina zostanie rozbudowane. Jest termin

Lotnisko Chopina zostanie rozbudowane. Jest termin

Źródło:
PAP

Ministerstwo Rozwoju i Technologii wyraża wątpliwości dotyczące podwyższenia proponowanej na przyszły rok płacy minimalnej względem kwoty, którą ustalono wcześniej w trakcie konsultacji społecznych - przekazał resort w piśmie opublikowanym na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Zdaniem ministerstwa ma to "negatywnie oddziaływać na kilka milionów podmiotów".

Resort rozwoju odradza podwyżkę płacy minimalnej. "Negatywny wpływ"

Resort rozwoju odradza podwyżkę płacy minimalnej. "Negatywny wpływ"

Źródło:
PAP

Elon Musk regularnie otrzymuje groźby śmierci, przez co ma ochronę niczym szef państwa - donosi w piątkowym wydaniu dziennik "New York Times". Zakres działań jego ochroniarzy można porównać do małej agencji wywiadowczej.

Pilnują go jak prezydenta. Tak wygląda ochrona Elona Muska

Pilnują go jak prezydenta. Tak wygląda ochrona Elona Muska

Źródło:
PAP

W przyszłym roku zasiłek pogrzebowy nie wzrośnie - powiedział w programie "#BezKitu" na antenie TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że nastąpi to "raczej od roku 2026".

Kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego? Minister finansów odpowiada

Kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego? Minister finansów odpowiada

Źródło:
tvn24.pl

Narodowy Bank Polski (NBP) złożył zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez marszałka Sejmu Szymona Hołownię oraz Przewodniczącego Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej Zdzisława Gawlika - napisał bank centralny w komunikacie.

NBP zawiadamia prokuraturę. Chodzi o marszałka Hołownię

NBP zawiadamia prokuraturę. Chodzi o marszałka Hołownię

Źródło:
PAP

Duński koncern logistyczny DSV kupuje od niemieckich kolei DB firmę transportową Schenker. Kwota transakcji to 14,3 miliarda euro - podano w komunikacie. W wyniku fuzji powstanie największa w Europie firma świadcząca usługi przewozowe.

Gigantyczna fuzja. Powstanie największa taka firma w Europie

Gigantyczna fuzja. Powstanie największa taka firma w Europie

Źródło:
PAP