Zmiany w dużym banku. Koniec z kredytami hipotecznymi opartymi na stawce WIBOR

Autor:
jr/ToL
Źródło:
PAP
Spada popyt na kredyty mieszkaniowe
Spada popyt na kredyty mieszkanioweTVN24
wideo 2/3
TVN24Spada popyt na kredyty mieszkaniowe

ING Bank Śląski nie będzie oferować kredytów hipotecznych opartych na WIBOR-ze. Do połowy 2023 roku będzie oferował tylko kredyty o stałej stopie, a później wprowadzi do sprzedaży kredyty oparte na WIRON-ie - poinformował w czwartek bank. Wstrzymanie sprzedaży detalicznych kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem nastąpi 17 grudnia 2022 roku.

"ING Bank Śląski zawiesza sprzedaż kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem do połowy przyszłego roku, kiedy planuje wprowadzić oprocentowanie zmienne oparte o indeks WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight). W tym czasie bank będzie oferował kredyty hipoteczne tylko z oprocentowaniem okresowo stałym" – podał w czwartek bank w komunikacie.

17 grudnia 2022 to finalna data

To oznacza, że bank wycofuje ze sprzedaży kredyty hipoteczne oparte na WIBOR-ze. Bank podał, że wstrzymanie sprzedaży detalicznych kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem nastąpi 17 grudnia 2022 roku. Jak wyjaśniono w komunikacie, klienci, którzy do tego czasu otrzymają formularz informacyjny o kredycie z ofertą zmiennego oprocentowania będą mogli składać wnioski kredytowe do końca tego roku (w dacie ważności formularza informacyjnego).

Bank podał, że od 13 grudnia bieżącego roku wprowadzi nowe oferty specjalne: "Zima na swoim" oraz "Eko kredyt hipoteczny". Obydwie oferty będą oparte wyłącznie o oprocentowanie okresowo stałe.

"Obecnie w banku trwają prace związane z dostosowaniem systemów informatycznych, procedur wewnętrznych oraz wzorów umów do wprowadzenia kredytów hipotecznych z oprocentowaniem bazującym na stawce WIRON" – podał bank.

Nowy wskaźnik WIRON

W komunikacie wyjaśniono, że ING realizuje założenia Mapy Drogowej opublikowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego dla procesu zastąpienia WIBOR-u przez WIRON, czyli nowy wskaźnik typu Risk Free Rate.

"Zgodnie z tym dokumentem w przypadku istniejącego portfela detalicznych produktów hipotecznych opartego o WIBOR jego konwersja na nowy wskaźnik nastąpi w 2025 roku. Wówczas w klauzulach odsetkowych zastosowany będzie WIRON powiększony o spread korygujący określony w planowanym rozporządzeniu Ministra Finansów, które wprowadzi nowy wskaźnik referencyjny do umów kredytowych" – stwierdzono w komunikacie ING.

Czym jest WIBOR?

WIBOR wraz z marżą banku są składowymi oprocentowania kredytu. Część banków stosuje stawkę WIBOR 3M, co oznacza aktualizację oprocentowania kredytu hipotecznego co trzy miesiące, licząc od momentu uruchomienia kredytu. W przypadku WIBOR 6M oprocentowanie jest aktualizowane co sześć miesięcy.

Stawki WIBOR są ustalane w każdy dzień roboczy. Mimo że wartości stawek WIBOR 3M i WIBOR 6M mogą zmieniać się w każdy dzień roboczy, to nie wpływają one od razu na wysokość płaconej raty. Zmiany zobaczymy dopiero w momencie, gdy będzie aktualizowane oprocentowanie naszego kredytu.

Czytaj też: Następca WIBOR-u już może być stosowany w umowach. W życie wchodzą zmiany

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości