W tym roku padnie kolejny rekord podatników, którzy rozliczają się w systemie e-PIT - uważa wiceminister finansów Artur Soboń. Podkreślił, że w ciągu pierwszych 10 dni przez internet rozliczyły się 2 miliony podatników. W trakcie rozmowy na antenie radia RMF FM stwierdził także, że w jego ocenie w tym roku inflacja stanie się jednocyfrowa.
Wiceminister Soboń zapytany, czy rośnie popularność usługi Twój e-PIT, stwierdził, że "zdecydowanie". - Dzięki temu zwroty są szybsze i sposób rozliczania z fiskusem jest banalnie łatwy, jeżeli nie mamy dodatkowych ulg i nie chcemy jeszcze niczego dodać w stosunku do tego, co system wygenerował - powiedział.
Wiceminister zaznaczył, do tej pory z usług Twój e-PIT skorzystało 2 miliony osób, a tylko w ciągu pierwszych dwóch dni skorzystało z niego pół miliona podatników.
- Ta liczba jest większa niż w poprzednich latach. Ten rok to będzie kolejny rok, w którym pobijemy rekord podatników, którzy korzystają z usługi e-PIT - ocenił wiceminister.
Zwrócił uwagę, że podatnicy muszą "dopłacić o połowę mniej w roku bieżącym niż w roku ubiegłym". - To będzie nieco ponad milion podatników - wskazał Soboń.
Inflacja na koniec roku jednocyfrowa
Wiceminister był również pytany o inflację. - Już jest ten szczyt inflacyjny, bo rzeczywiście, biorąc pod uwagę te działania, które podjęliśmy rok temu w styczniu i w lutym skutkowały obniżeniem inflacji przez tarcze antyinflacyjne, więc niższa baza do dzisiejszej bazy oznacza wciąż wysokie odczyty, ale już niższe niż te, które rynek przewidywał, bo 17,2 procent (styczeń 2023 według GUS) to jest niżej, niż przewidywali eksperci - powiedział Soboń.
Dodał, że można, więc przyjąć, że od marca te czynniki dezinflacyjne, czyli większa stabilność cen żywności, cen energii, odbudowane łańcuchy dostaw i spowolnienie gospodarcze to będą czynniki, które sprawią, że "inflacja stanie się w tym roku jednocyfrowa".
"Nie planujemy nadmiernych dodatkowych wydatków"
Soboń odniósł się także do możliwości ewentualnego zwiększenia wartości programów socjalnych w związku z inflacją.
- Sytuacja makroekonomiczna nie jest zła. Mamy w ryzach dług i deficyt. Mamy zapewnione potrzeby pożyczkowe - powiedział.
Soboń dodał, że dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego jest przestrzeń do tego, "by reagować elastycznie na potrzeby wydatkowe, jeśli one będą konieczne, ale prowadzimy ostrożną politykę fiskalną. Nie planujemy nadmiernych dodatkowych wydatków".
- Dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego mamy 200 miliardów złotych więcej w budżecie - podkreślił wiceminister.
Źródło: PAP