Rada Polityki Pieniężnej może pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie przez cały 2025 rok. Ryzyko takiego scenariusza jest "dość duże" - uważają zarządzający VIG/C-Quadrat TFI. Ich zdaniem niepokoi inflacja usług oraz odradzająca się inflacja towarów.
W bazowym, czyli podstawowym scenariuszu VIG/C-Quadrat TFI zakłada, że Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na cięcia stóp w skali 25-50 punktów bazowych do końca roku.
- Rynek przesuwa się z pierwszą obniżką z marca do lipca, my już od dłuższego czasu uważaliśmy, że obniżka - jeżeli się pojawi - to najwcześniej w lipcu. Naszym zdaniem istnieje dosyć duże ryzyko, że Rada Polityki Pieniężnej w tym roku w ogóle nie zmieni stóp procentowych - powiedział dyrektor inwestycyjny w VIG/C-Quadrat TFI, Fryderyk Krawczyk.
Inflacja usług, inflacja towarów
Zwrócił uwagę na stabilizującą się na wyższych poziomach inflację usług i odradzającą się inflację towarów.
- Jeśli chodzi o inflację obserwujemy pewne tendencje i Polska nie jest tu wyizolowanym przypadkiem. Inflacja usług stabilizuje się na podwyższonym poziomie, nie chce dalej spadać. To między innymi efekt tego, co wydarzyło się już w 2019 roku - wówczas dużo osób wskazywało, że gospodarka jest przegrzana, a RPP nie podnosiła stóp. W okresie pandemii inflacja usług ukształtowała się na podwyższonym poziomie (...) Obecnie, po przejściowej fazie dezinflacji, inflacja usług dalej stabilizuje się na poziomie 6-7 procent - powiedział Krawczyk.
- Kolejnym niepokojącym trendem jest odradzanie się inflacji towarów. Po szoku w latach 2022-2023 weszliśmy ponownie w fazę prawie deflacji w towarach, ale teraz inflacja towarów ponownie wraca na podwyższone poziomy - wyższe niż te, z okresu przed pandemią. Czy to jest przejściowe, czy to trwalszy trend? Niestety obawiamy się, że może być trwalszy - dodał.
Według ekonomistów PKO BP w 2025 r. RPP zetnie stopy procentowe o 75 punktów bazowych. "Według nas RPP zacznie obniżać stopy w lipcu 2025, a w tym roku łączna skala obniżek sięgnie 75 pb. (w poprzednim kwartalniku oczekiwaliśmy pierwszej obniżki w maju i łącznie cięć o 100 pb). Możliwość rozpoczęcia cyklu obniżek stóp w II poł. 2025 deklaruje ponad połowa członków RPP, a wielu twierdzi, że czas na pierwszą obniżkę mógłby nastać już w lipcu" - napisano w środę.
Stopy procentowe w Polsce
Podczas marcowego posiedzenia RPP nie zmieniła stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego, główna stopa procentowa polskiego banku centralnego wynosi nadal 5,75 proc. Rada podkreśliła, że dalsze jej decyzje będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej.
RPP utrzymuje stopy na obecnym poziomie od października 2023 r.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Radek Pietruszka