Santander Bank Polska w przyszłym tygodniu wstrzyma przyjmowanie wniosków kredytowych w ramach programu "Bezpieczny kredyt 2 procent". Ostatnim dniem będzie 29 grudnia 2023 roku - poinformowało redakcję biznesową portalu tvn24.pl biuro prasowe banku.
Od blisko pół roku trwa składanie wniosków o "Bezpieczny kredyt 2 procent" z rządowego programu Pierwsze Mieszkanie. Rozwiązanie do swojej oferty jako pierwsze wprowadziły m.in.: PKO BP, Bank Pekao, Alior Bank oraz VeloBank. W połowie września br. do programu dołączył mBank. Kilka tygodni temu oferta pojawiła się też w Santander Bank Polska.
Z danych Związku Banków Polskich wynika, że na dzień 14 grudnia br. banki miały podpisanych ponad 52 tysiące umów z programu "Bezpieczny kredyt 2 procent". Liczba złożonych wniosków zbliża się zaś do 83 tysięcy.
Santander Bank Polska wstrzyma przyjmowanie wniosków
Wkrótce przyjmowanie wniosków zakończy się w Santander Bank Polska. "Ostatnim dniem, w którym możliwe będzie przyjęcie wniosku o udzielenie kredytu Bk2 proc. będzie 29 grudnia 2023" - poinformowało biuro prasowe tego banku.
"Dotyczy to zarówno wniosków składanych bezpośrednio przez klientów w oddziałach banku, jak i dostarczanych przez pośredników kredytu hipotecznego" - wskazano w przesłanej nam odpowiedzi.
To niejedyny bank, który w ostatnim czasie zdecydował się na podobny ruch.
Kilka dni temu PKO Bank Polski przekazał, że pośrednicy kredytowi współpracujący z bankiem muszą dostarczyć do banku do 20 grudnia wnioski o "Bezpieczny kredyt 2 procent" od klientów. Zastrzeżono, że ograniczenie nie dotyczy oddziałów banku obsługujących bankowość hipoteczną oraz niektórych agencji, które będą przyjmować wnioski bez zmian.
"Pracownicy banku potrzebują czasu na weryfikację kompletności dokumentów i rejestrację wniosków, tak aby zapewnić rezerwację dopłat budżetowych dla klientów. Zgodnie z ustawą bank jest zobowiązany do zarejestrowania wszystkich złożonych w 2023 r. wniosków o Bezpieczny kredyt 2 proc. do 7 stycznia 2024 r." - wyjaśniono.
Wcześniej również Bank Ochrony Środowiska zapowiedział wstrzymanie przyjmowanie wniosków z dniem 29 grudnia br. Podkreślono, że decyzja ta ma na celu zapewnienie przeprocesowania przez bank wszystkich złożonych do tego czasu wniosków, w terminie do 7 stycznia 2024 roku. BOŚ zwrócił uwagę, że decyzji tej nie należy interpretować jako wycofanie się banku z programu Pierwsze Mieszkanie.
Co dalej z Bezpiecznym kredytem 2 procent?
Program "Bezpieczny kredyt 2 procent" przewiduje dopłaty do kredytu przez 10 lat, tak aby oprocentowanie zobowiązania przez cały ten okres było na poziomie 2 proc. plus marża banku. Źródłem finansowania dopłat do rat jest - istniejący już w Banku Gospodarstwa Krajowego - Rządowy Fundusz Mieszkaniowy.
Takie kredyty - zgodnie z decyzją rządu PiS - miały być udzielane do 31 grudnia 2027 roku. Umowy z BGK na oferowanie kredytu ze wsparciem państwa podpisało do tej pory 13 banków.
Minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman zapowiadał w ubiegłym tygodniu w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24, że chciałby program "Bezpieczny kredyt 2 procent" trochę zmodyfikować, "tak aby był otwarty dla większej liczby naszych rodaków". - Może uda się go potanić, nie powodując kosztów dla budżetu państwa - dodawał szef MRiT.
Zadeklarował również, że "forma pomocy w wzięciu kredytu będzie kontynuowana".
- Wyjdziemy z propozycją kontynuacji tego programu, a jak ten program będzie kontynuowany na początku przyszłego roku, to siądziemy do takiego bardziej kompleksowego programu, który będzie oddziaływał nie tylko na rynek popytu, ale także na rynek podaży - mówił Hetman.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: fizkes/Shutterstock