Rewolucja w rachunkach za wodę

Źródło:
PAP
Rosną ceny wody w kranie. "Nam też nie jest miło, że te podwyżki mają taki skokowy charakter"
Rosną ceny wody w kranie. "Nam też nie jest miło, że te podwyżki mają taki skokowy charakter"Jarosław Kostkowski/Fakty TVN
wideo 2/10
Rosną ceny wody w kranie. "Nam też nie jest miło, że te podwyżki mają taki skokowy charakter"Jarosław Kostkowski/Fakty TVN

Tylko gminy będą mogły zatwierdzać taryfy za wodę i ścieki, a Wody Polskie mogłyby ingerować w to, ale w ograniczonym zakresie - wynika z projektu zmiany przepisów w tej sprawie. Gmina będzie też mogła wprowadzić taryfę progresywną - cena za wodę rosłaby wraz z jej zużyciem.

W piątek na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL) opublikowano projekt noweli ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz ustawy - Prawo wodne. Nowe przepisy przewidują zmianę w sposobie zatwierdzania taryf za wodę i ścieki oraz roli Wód Polskich jako obecnego regulatora cen wody. Do 2017 r. kwestie dotyczące zbiorowego zaopatrzenia w wodę, w tym nadzór nad przedsiębiorstwami wodociągowo-kanalizacyjnymi (wod-kan), obejmujący weryfikację planów inwestycyjnych i kalkulacji taryf, znajdowały się w kompetencjach samorządów. Nowelą ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu ludności w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków z października 2017 r. organem regulacyjnym stały się Wody Polskie, czyli dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej. Organem odwoławczym jest z kolei prezes Wód Polskich.

Taryfy wracają do gmin

W ocenie skutków regulacji (OSR) projektowanej noweli podkreślono, że kluczową zmianą jest "ponowne przypisanie radzie gminy wyłącznej kompetencji do zatwierdzania taryf za wodę i ścieki".

"Zatwierdzeniu w drodze uchwały rady gminy będą więc podlegały taryfy rozumiane jako zestawienie ogłoszonych publicznie cen i stawek opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków oraz warunki ich stosowania, z wyłączeniem taryf zmienianych w związku ze zmianą stawki podatku od towarów i usług" - dodano. Zgodnie z projektowanymi przepisami firma wodociągowo-kanalizacyjna będzie inicjować procedurę, przekazując wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta wniosek o zatwierdzenie taryfy. Następnie wójt, burmistrz lub prezydent dokona formalnego sprawdzenia projektu taryfy pod względem zgodności z przepisami i opracuje rekomendacje dla rady gminy. "Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne będzie mogło składać wniosek taryfowy za każdym razem, gdy udokumentuje zmiany warunków ekonomicznych oraz wielkości usług i warunków ich świadczenia" - poinformowano w OSR.

Projekt przewiduje, że wójt, burmistrz lub prezydent dokona analizy zmiany warunków ekonomicznych wykonywania działalności przez firmę wod-kan, koszty prowadzonej działalności i czy uzasadniają one wzrost taryfy. Wnioski później będą przekazane radzie gminy, która to podejmie decyzję o zatwierdzeniu bądź odmowie zatwierdzenia taryfy.

Rola Wód Polskich

W myśl noweli, jeśli projekt taryfy będzie zakładać "zmianę cen i stawek opłat (...) o ponad 15 proc. planowanej taryfy względem poprzednio obowiązujących średnich taryf z okresu 3 lat dla danego przedsiębiorstwa – wtedy wymagane obligatoryjnie będzie uzyskanie stanowiska organu regulacyjnego (Wód Polskich - red.) (uzgodnienia) w zakresie zatwierdzenia taryfy". Jeśli zmiana taryfy nie będzie wymagała uzgodnienia, rada gminy będzie mogła wystąpić o opinie w sprawie taryfy do Wód Polskich, nie będzie to jednak obowiązkowe. "Przedmiotowe rozwiązanie pozwoli zapewnić odpowiednią ochronę społeczności lokalnej przed nieuzasadnionymi zmianami cen usług wodociągowo-kanalizacyjnych na podstawie merytorycznych przesłanek. Stanowisko wyrażone przez PGW WP będzie stanowić dodatkową przesłankę, która pozwoli radzie gminy podjąć odpowiednie rozstrzygnięcie w zakresie zatwierdzenia taryfy" - wskazano w OSR. Dodano, że negatywna opinia Wód Polskich nie będzie automatycznie prowadzić do obniżenia ceny ujętej w projekcie taryfy, "gdyż potencjalnie mogą wystąpić przypadki, gdy negatywne stanowisko będzie wynikało z innych okoliczności niż nieuzasadniona zmiana ceny". "Taka sytuacja może mieć miejsce np. w przypadku braku wystarczającego uzasadnienia zmiany taryfy (gdy zasadna jest zmiana taryfy z uwagi na planowane inwestycje jednak nie została odpowiednio uzasadniona)" - czytamy w ocenie skutków regulacji.

Nowe przepisy przewidują ponadto, że wymóg uzgodnienia projektu taryfy nie będzie dotyczył przypadków, kiedy "zmiana poziomu cen i stawek opłat za dostarczanie wody lub odprowadzenie ścieków, będzie większa niż wzrost inflacyjny albo wzrost o 15 proc. względem średnich stawek z ostatnich 3 lat w sytuacji gdy przedmiotowa zmiana jest większa wyłącznie z uwagi na poziom inflacji, który w tym okresie wystąpił".

Rewolucja w rachunkach za wodę

Nowelizacja ma pozwolić też gminom na wprowadzenie taryfy progresywnej, gdzie stawki będą rosnąć wraz np. ze wzrostem zużycia wody. Nie będzie to obligatoryjne, a wprowadzenie takich taryf ma odbywać się na podstawie odpowiedniego aktu prawa miejscowego; musiałby on zawierać poszczególne progi w postaci pobranej wody i różnice pomiędzy wysokością stawek ujętych poszczególnych progach. "Przewiduje się, że progresywna stawka opłaty za wodę będzie uwzględniać liczbę osób w gospodarstwie domowym, która będzie mogła być ustalona m.in. przez złożenie odpowiedniej deklaracji. Zakłada się, że gminy decydujące się na wprowadzenie stawek progresywnych będą miały możliwość obniżenia cen dostępu do wody pitnej dla mieszkańców, a z drugiej strony w sposób bardzo elastyczny będą mogły kształtować stawki dla większego zużycia wody" - wskazano w OSR projektu.

W sierpniu wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski informował, że resort pracuje nad nowelizacją ustawy o zaopatrzeniu w wodę, które mają zapewnić minimum wody pitnej za symboliczny jeden złoty.

- Tysiąc litrów to gwarancja dostępu do bezpłatnej wody pitnej dla każdego Polaka. Chcemy, żeby nie było bariery ekonomicznej dla nikogo, a jest różnie. Niektórzy z nas zużywają wody więcej, a niektórym jej brakuje. Chcemy zachęcić Polaków, żeby korzystali z wody z kranu zamiast butelkowanej. (...) Chcemy też, żeby w hotelach, restauracjach, kawiarniach był dostęp do bezpłatnej wody pitnej, tak jak to się dzieje w Europie - mówił.

- Kolejne dwa metry (sześcienne - red.) mają kosztować mniej (niż obecnie - red.). Jeżeli ktoś zużywa powyżej trzech metrów sześciennych na osobę, musi być przygotowany na wyższe rachunki, bo cały system musi się bilansować. Ci, którzy nie podchodzą w sposób oszczędny do korzystania ze wspólnych zasobów wodnych, będą musieli zapłacić więcej. Trzy metry na osobę to standard, w którym każdy może komfortowo funkcjonować - zaznaczył Koperski. Jak doprecyzował wiceminister infrastruktury, opłaty za wodę mają być skonstruowane tak, by zachęcać do jej oszczędzania.

Swoich obaw nie krył wówczas w rozmowie z tvn24.pl Paweł Sikorski, prezes Izby Gospodarczej "Wodociągi Polskie". - To oczywiste, że nic nie ma za darmo i te gigantyczne ilości wody ktoś musi sfinansować. Obawiamy się, że - mimo dobrych intencji - postulowane założenia mogą doprowadzić do sytuacji, że to Kowalski w rodzinie z kilkorgiem dzieci, zużywając więcej wody w ogólnym rozrachunku, będzie finansował darmową wodę Nowaka bez dzieci w jednoosobowym gospodarstwie domowym - tłumaczył.

Czytaj także: Rewolucja w opłatach za wodę. "Nie ma nic za darmo">>>

Kłopot z taryfami. Wyniki kontroli

Zgodnie z obowiązującymi przepisami taryfy obowiązują przez trzy lata. Możliwa jest jednak ich zmiana - na podstawie art. 24j ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Przewiduje on, iż w uzasadnionych przypadkach, w szczególności jeżeli wynika to z udokumentowanych zmian warunków ekonomicznych oraz wielkości usług i warunków ich świadczenia, przedsiębiorstwo wod-kan w trakcie obowiązywania dotychczasowej taryfy może złożyć do organu regulacyjnego wniosek o skrócenie okresu obowiązywania tej taryfy wraz z projektem nowej taryfy oraz uzasadnieniem. Wyniki prowadzonej w samorządach kontroli Najwyższej Izby Kontroli w sprawie obowiązujących do 12 grudnia 2017 r. regulacji, wykazały, że samorządy nie chroniły skutecznie swoich mieszkańców przed nadmiernym wzrostem cen za wodę i ścieki. We wnioskach pokontrolnych wskazano na potrzebę powstania zewnętrznego regulatora rynku na poziomie centralnym lub regionalnym. Po ustaleniu regulatora, czyli Wód Polskich, samorządy, a także firmy wodno-kanalizacyjne, zgłaszały liczne uwagi.

Resort infrastruktury w odpowiedzi na pytania PAP w marcu ub.r. zwracał uwagę, że według nich działania regulatora prowadziły do pogorszenia sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych, co może wpływać na jakość lub ciągłość świadczonych usług, czy powodować zastój w modernizacji i rozbudowie infrastruktury.

Autorka/Autor:jw/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock

Pozostałe wiadomości

W Polsce wzrost cen mieszkań wyniósł 14,4 procent w skali roku - wynika z danych Eurostatu za trzeci kwartał 2024. To drugi wynik wśród państw Wspólnoty.

Tylko jeden kraj wyprzedził Polskę

Tylko jeden kraj wyprzedził Polskę

Źródło:
PAP

Grupa Jeronimo Martins, właściciel sieci sklepów Biedronka, zapłaciła w rodzimej Portugalii podatek, który władze spółki kontestują od ponad dekady - przekazała dyrekcja grupy, cytowana w piątek przez lizboński portal Eco. To 30 milionów euro.

Właściciel Biedronki zapłacił zaległy podatek

Właściciel Biedronki zapłacił zaległy podatek

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ambasada USA w Budapeszcie poinformowała w piątek, że "zachęca" osoby utrzymujące relacje biznesowe z firmą Antala Rogana, szefa kancelarii premiera Węgier Viktora Orbana, do "uważnego przeanalizowania swojej działalności". To efekt sankcji nałożonych na Rogana przez Waszyngton.

Ambasada USA ostrzega w sprawie kluczowego ministra Orbana

Ambasada USA ostrzega w sprawie kluczowego ministra Orbana

Źródło:
PAP

Program 800 plus jest już stałym elementem budżetów polskich rodzin. Będzie kontynuowany w kolejnych latach na takich samych zasadach jak obecnie – powiedziała w piątek w Sejmie wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandra Gajewska.

Co dalej z wypłatami 800 plus. Jest zapowiedź

Co dalej z wypłatami 800 plus. Jest zapowiedź

Źródło:
PAP

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PZU odwołało podczas piątkowego posiedzenia Wojciecha Olejniczaka ze składu rady nadzorczej spółki. Pod koniec listopada ubiegłego roku podano, że były polityk ma zarzut działania na szkodę Alior Banku, gdzie był zatrudniony.

Wojciech Olejniczak traci stanowisko w radzie nadzorczej PZU

Wojciech Olejniczak traci stanowisko w radzie nadzorczej PZU

Źródło:
PAP

Boeing i Google przekażą po milionie dolarów na fundusz inauguracyjny Donalda Trumpa. To już kolejne wielkie amerykańskie firmy, które zasilą kasę ceremonii objęcia urzędzu. Wpłaty są siedmiocyfrowe. Dzięki tym datkom komitet inauguracyjny Trumpa zebrał 170 milionów dolarów.

Kolejne wielkie koncerny wspierają Donalda Trumpa. Finansowo

Kolejne wielkie koncerny wspierają Donalda Trumpa. Finansowo

Źródło:
BBC, CNBC

Ubezpieczyciele będą musieli wypłacić miliardy dolarów na pokrycie zniszczeń wywołanych przez najbardziej niszczycielskie pożary w historii Los Angeles - pisze Reuters. Pieniędzy nie otrzymają jednak wszyscy poszkodowani, gdyż wiele domów w Kalifornii prawdopodobnie nie jest ubezpieczonych.

Niszczycielskie pożary, miliardowe straty. Bilans rośnie

Niszczycielskie pożary, miliardowe straty. Bilans rośnie

Źródło:
Reuters, PAP

Nie wyobrażam sobie, żeby na drogach jeździły osoby bez uprawnień. Trzeba firmom pomóc i rozwiążemy ten problem - powiedział w programie "Jeden na jeden" na antenie TVN24 wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Zapowiedział, że proces sprawdzenia uprawnień kierowców zostanie zautomatyzowany.

"Proces będzie zautomatyzowany". Minister zapowiada nowe narzędzie

"Proces będzie zautomatyzowany". Minister zapowiada nowe narzędzie

Źródło:
tvn24.pl

Rosyjscy hakerzy przejęli dane z telefonów komórkowych należących do 148 tysięcy Norwegów. Urząd ochrony danych osobowych uznał skalę zdarzenia za "potencjalnie ogromną", a incydent może mieć poważne konsekwencje.

Wykradli wrażliwe dane z telefonów. "Skala może być ogromna", a konsekwencje poważne

Wykradli wrażliwe dane z telefonów. "Skala może być ogromna", a konsekwencje poważne

Źródło:
PAP

Po prawie czterech latach sądowej batalii mężczyzna z okolic Werony odebrał dwa miliony euro, które wygrał we włoskiej "zdrapce". Do sądu podało go dwóch kolegów, którzy zarzucili mu, że razem z nim kupili kupon i domagali się podziału wygranej. Zwycięzca został oczyszczony z zarzutu kradzieży i oszustwa.

Wygrał miliony i nie podzielił się z kolegami. Sprawa trafiła do sądu

Wygrał miliony i nie podzielił się z kolegami. Sprawa trafiła do sądu

Źródło:
PAP, "La Repubblica"

Od stycznia w związku ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia oraz prognozowanym przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem na 2025 rok zwiększyły się składki na ubezpieczenia społeczne - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Nowy rok, wyższy ZUS

Nowy rok, wyższy ZUS

Źródło:
PAP

Rekordowa liczba ponad 30 milionów turystów odwiedziła w 2024 roku Portugalię - poinformował w czwartek Instytut Planowania i Rozwoju Turystyki (IPDT) w Lizbonie. Podkreślono, że ubiegły rok był zarazem rekordowy, jeśli chodzi o wpływy branży turystycznej.

"Przekroczono magiczną liczbę". Dwa rekordy

"Przekroczono magiczną liczbę". Dwa rekordy

Źródło:
PAP

Sejm w czwartkowych głosowaniach przyjął 28 poprawek Senatu do ustawy budżetowej na 2025 rok. Dodatkowe ponad 17 milionów złotych otrzymają ochotnicze straże pożarne, a 70 milionów złotych trafi do nowej rezerwy celowej na wsparcie małych i średnich organizacji pozarządowych działających w małych miejscowościach.

Budżet z poprawkami. Decyzja Sejmu

Budżet z poprawkami. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto nikt nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że w tym roku nie odnotowano jeszcze ani jednej szóstki. Kumulacja rośnie do ośmiu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto oraz Lotto Plus z 9 stycznia 2025 roku.

Początek roku bez wygranych. Kumulacja w Lotto

Początek roku bez wygranych. Kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Na Słowacji od zakończenia świątecznych ferii szkolnych obowiązuje zakaz używania telefonów komórkowych w klasach 1-9 szkół pierwszego stopnia nauczania. Uczniowie muszą oddawać swoje urządzenia nauczycielowi lub chować do plecaków.

Zakaz korzystania z telefonów

Zakaz korzystania z telefonów

Źródło:
PAP

Sprzedaż pojazdów elektrycznych i hybrydowych wzrosła w 2024 roku w Chinach o 40,7 procent licząc rok do roku i osiągnęła rekordowy poziom niemal 11 milionów sztuk - poinformowało w czwartek chińskie stowarzyszenie producentów aut osobowych (CPCA).

Padł rekord sprzedaży

Padł rekord sprzedaży

Źródło:
PAP

Huuuge planuje zwolnienia grupowe w spółce zależnej Huuuge Games, które obejmą szacunkowo około 21 procent zatrudnionych w całej grupie - podał producent gier w komunikacie. Huuuge nie wyklucza też dalszych cięć, a redukcja zatrudnienia może wynieść około 28 procent zatrudnionych.

Producent gier zapowiada duuuże zwolnienia

Producent gier zapowiada duuuże zwolnienia

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wojewoda mazowiecki wydał decyzję lokalizacyjną dla inwestycji Centralny Port Komunikacyjny. Obejmuje ona część lotniskową, drogową i kolejową. Decyzja umożliwia spółce CPK składanie wniosków o pozwolenie na budowę.

Jest decyzja w sprawie megalotniska

Jest decyzja w sprawie megalotniska

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów w czwartkowym komunikacie ostrzegło przed fałszywymi e-mailami, których autorzy podszywają się pod Krajową Administrację Skarbową. Według resortu oszuści chcą w ten sposób wyłudzić dane podatników.

Podszywają się pod fiskusa. Ostrzeżenie

Podszywają się pod fiskusa. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Podatek, który mają zapłacić turyści nocujący w szkockim Edynburgu, może zostać ustalony na poziomie pięciu procent kosztów zakwaterowania. Póki co jest to propozycja magistratu, a o ostatecznej wysokości daniny i zasadach jej pobierania zdecydują podczas najbliższych posiedzeń radni miasta.

Turyści zapłacą nowy podatek. "Ogromne korzyści"

Turyści zapłacą nowy podatek. "Ogromne korzyści"

Źródło:
BBC

Spółka Orlen opublikowała swoją nową strategię. Wśród głównych punktów są zmiany w polityce dywidendowej, założenia finansowe i planowana produkcja. Kurs Orlenu idzie w dół o ok. 1 proc., podczas gdy WIG20 niemal nie zmienia się. Spółka swoje plany i cele będzie realizowała do 2035 r.

Orlen publikuje nową strategię. Zastąpi tę przygotowaną przez Obajtka

Orlen publikuje nową strategię. Zastąpi tę przygotowaną przez Obajtka

Źródło:
PAP

Katalonia, Walencja, Costa Blanca oraz Andaluzja - to tam najczęściej Polacy kupują swoje nieruchomości. Statystyki za trzeci kwartał 2024 r. pokazują, że nasi rodacy znajdują się w czołówce nabywców, wyprzedzają ich jedynie Brytyjczycy, Niemcy i Marokańczycy. Tymczasem w kraju brakuje mieszkań, jak wyliczają organizacje branżowe, nawet 3,5 miliona.

Co piąta sprzedawana nieruchomość trafia do obcokrajowców. Polacy kupują na potęgę

Co piąta sprzedawana nieruchomość trafia do obcokrajowców. Polacy kupują na potęgę

Źródło:
PAP

W minionym roku najwięcej użytkowników stracił Orange Polska, a najwięcej zyskał P4, czyli operator sieci Play - wynika z danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Przeniesiono ponad 1,5 miliona numerów, o niemal 48 tysięcy więcej niż w 2023 roku.

Zmiany na rynku telekomów. Te sieci straciły najwięcej klientów

Zmiany na rynku telekomów. Te sieci straciły najwięcej klientów

Źródło:
PAP

W grudniu najbardziej podrażała chemia gospodarcza, a najmniej karma dla zwierząt - wynika z raportu UCE Research i Uniwersytetu WSB Merito. Artykuły codziennego użytku w sklepach zdrożały w minionym miesiącu o 5,6 procent rok do roku, a dynamika wzrostu utrzymuje się na poziomie zbliżonym do tego w poprzednich miesiącach.

Te produkty podrożały najbardziej. "Handlowcy wykorzystują sytuację"

Te produkty podrożały najbardziej. "Handlowcy wykorzystują sytuację"

Źródło:
PAP

- Za kryzys energetyczny w Naddniestrzu odpowiada rosyjski koncern Gazprom - powiedziała w czwartek prezydentka Mołdawii Maia Sandu. Zaoferowała pomoc mieszkańcom separatystycznego regionu w postaci generatorów prądu i leków. Separatystyczne władze oceniły, że tydzień po wstrzymaniu dostaw rosyjskiego gazu region mierzy się z "kryzysem energetycznym i humanitarnym".

"Kryzys energetyczny i humanitarny". Prezydentka wskazała winnego

"Kryzys energetyczny i humanitarny". Prezydentka wskazała winnego

Źródło:
PAP

Kwota wolna od zajęcia przez komornika wzrasta od 1 stycznia wraz ze wzrostem płacy minimalnej - zwraca uwagę w czwartkowym artykule "Rzeczpospolita". Powoduje to coraz większe trudności z odzyskiwaniem długów przez banki, firmy pożyczkowe, samorządy czy Skarb Państwa. Obecnie już 3,5 miliona, czyli 20 procent wszystkich pracujących, zarabia płacę minimalną.

Miliony nie muszą bać się już komornika. "Problem narasta"

Miliony nie muszą bać się już komornika. "Problem narasta"

Źródło:
PAP

Ann Altman, siostra współzałożyciela i dyrektora generalnego OpenAI Sama Altmana, oskarżyła swojego brata o wykorzystywanie seksualnie i złożyła przeciwko niemu pozew, w ramach którego domaga się odszkodowania. Kobieta utrzymuje, że biznesmen miał krzywdzić ją przez niemal dekadę. Altman stanowczo dementuje te zarzuty.

Twórca ChatGPT zaprzecza oskarżeniom siostry o molestowanie

Twórca ChatGPT zaprzecza oskarżeniom siostry o molestowanie

Źródło:
CNN, BBC

Jeśli wejdzie w życie nowela rozporządzenia w sprawie temperatur w miejscu pracy, firmy oponiarskie będą musiały zamknąć fabryki - podał Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego. Przedstawiciele branży przewidują, że Polska stanie się krajem, w którym niektóre procesy technologiczne nie będą mogły się odbywać.

Branża podnosi alarm. Ryzyko "zamknięcia fabryk"

Branża podnosi alarm. Ryzyko "zamknięcia fabryk"

Źródło:
PAP

Od stycznia można składać wnioski o rentę wdowią. I od początku świadczenie cieszy się dużym zainteresowaniem seniorów. W urzędach są kolejki, a w obiegu informacja, że wniosek warto złożyć jak najszybciej. - Czy złożymy ten wniosek w styczniu, lutym, czy w maju, i tak i tak będziemy mieli przyznane prawo do renty wdowiej dopiero od lipca - przypomniała na antenie TVN24 Monika Kiełczyńska, rzeczniczka regionalna ZUS.

Kolejki w ZUS po nowe świadczenie

Kolejki w ZUS po nowe świadczenie

Źródło:
TVN24, tvn24.pl, PAP

41 procent pracodawców zamierza zmniejszyć zatrudnienie, ponieważ sztuczna inteligencja automatyzuje niektóre zadania. Tak wynika z raportu Światowego Forum Ekonomicznego, o którym pisze portal stacji CNN.

Sztuczna inteligencja idzie po twoją pracę. Niepokojący raport

Sztuczna inteligencja idzie po twoją pracę. Niepokojący raport

Źródło:
CNN

Większościowy udziałowiec grupy Jeronimo Martins, operatora sieci Biedronka, czyli rodzina Soares dos Santos, straciła w 2024 r. na giełdzie w Lizbonie prawie 1,6 miliarda euro. Wciąż jednak pozostaje najbogatszą rodziną w Portugalii.

Większościowy udziałowiec Biedronki stracił ogromne pieniądze na giełdzie

Większościowy udziałowiec Biedronki stracił ogromne pieniądze na giełdzie

Źródło:
PAP

Ryanair złożył pozew przeciwko pasażerowi, którego zachowanie zakłóciło lot z Dublina na Lanzarote i wymusiło lądowanie w Porto - przekazała w środę linia lotnicza. Opóźniło to podróż o całą noc. Linia domaga się od niego 15 tysięcy euro odszkodowania. Ponadto przekazała też, że planuje podobne pozwy również w innych krajach.

Przez jego zachowanie samolot musiał lądować. Teraz linia lotnicza wystawiła rachunek

Przez jego zachowanie samolot musiał lądować. Teraz linia lotnicza wystawiła rachunek

Źródło:
PAP

Rolls-Royce, brytyjski producent luksusowych samochodów, planuje zainwestować 300 milionów funtów (376 milionów dolarów) w rozbudowę swojej fabryki w Goodwood - donosi w środę Reuters. Chce rozwinąć w niej produkcję samochodów na zamówienie. W ofercie od złotych rzeźb po dzieła sztuki z masy perłowej.

Od złotych rzeźb po dzieła sztuki z masy perłowej. Legenda stawia na auta szyte na miarę

Od złotych rzeźb po dzieła sztuki z masy perłowej. Legenda stawia na auta szyte na miarę

Źródło:
Reuters

Polska znalazła się na piątym miejscu w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o najem krótkoterminowy za pośrednictwem platform online typu Airbnb czy Booking - wynika z danych opublikowanych w środę przez Eurostat. Kraków był najchętniej odwiedzanym polskim miastem w 2023 roku.

Polska wśród europejskich hitów wakacyjnych

Polska wśród europejskich hitów wakacyjnych

Źródło:
PAP

"Szacowana kwota zablokowanych środków nie pokrywa całości zgłoszonych dotychczas przez pokrzywdzonych roszczeń" - poinformowała w środę prokuratura w sprawie kantoru Cinkciarz.pl. Nie podała jednak kwot. Ponadto, jak podaje prokuratura, na obecnym etapie "nie ma podstaw prawnych do pozytywnego rozstrzygania wniosków poszkodowanych o wypłatę pieniędzy".

Prokuratura w sprawie kantoru Cinkciarz.pl: środki nie pokrywają roszczeń

Prokuratura w sprawie kantoru Cinkciarz.pl: środki nie pokrywają roszczeń

Źródło:
PAP, tvn24.pl