Dopiero 39. miejsce wśród 53 sklasyfikowanych krajów zajęła Polska w rankingu wielkości aktywów finansowych, które sporządziło towarzystwo Allianz - informuje "Puls Biznesu".
W 2014 r. na każdego mieszkańca Polski przypadła równowartość 9,9 tys. euro majątku ulokowanego w depozytach, papierach wartościowych i funduszach emerytalnych – obliczył Allianz. A po odjęciu zadłużenia na czysto w aktywach finansowych Kowalski miał tylko 6,2 tys.
Mizerne polskie aktywa
Średnie aktywa netto Polaków były więc prawie o połowę mniejsze od przeciętnych majątków Greków (11,6 tys. euro) i Czechów (11,2), o blisko 1/3 od Węgrów (9,2) i Łotyszy (8,6) oraz aż 25-krotnie mniejsze od najzamożniejszych w zestawieniu Szwajcarów (157,4). Większe aktywa miał też przeciętny Chińczyk (7,9), Bułgar (6,5) czy Malezyjczyk (8,4). Spośród społeczeństw UE mniej od nas zaoszczędzili zaś tylko Słowacy (5,2) i Rumuni (4,2).
Potrzebny impuls
I niestety nie skracamy dystansu dzielącego nas od czołówki – aktywa w ujęciu brutto wzrosły w ub.r. o 4,5 proc., podczas gdy ich przyrost na świecie wyniósł 7,1 proc. – wskazuje "PB".
- Na tle niskich stóp procentowych, zbyt wiele gospodarstw domowych nadal nie ma wystarczających oszczędności na przyszłe emerytury. Politycy nie powinni starać się ograniczać oszczędności, ale znaleźć nowe sposoby i zachęty do promowania popytu kapitałowego – mówi Michael Heise, główny ekonomista Allianz.
Autor: km / Źródło: PAP, tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: pixabay.com (domena publiczna)