Frank, Grecja i afera spalinowa. Taki był rok 2015 w gospodarce


Od zaskakującego ruchu w Szwajcarii przez kolejne odcinki greckiej telenoweli aż do najważniejszej od lat decyzji w USA. Rok 2015 obfitował w istotne wydarzenia dla polskiej i światowej gospodarki.

Styczeń

Kurs franka oszalał, kredytobiorcy w panice

Rok rozpoczął się od szokującej decyzji banku centralnego Szwajcarii (SNB), który 15 stycznia ogłosił, że przestaje bronić kursu franka wobec euro i obniżył główną stopę procentową do -0,75 proc. Kurs franka wobec złotego oszalał, w ciągu kilku minut skacząc z poziomu ok. 3,5 zł do ponad 4 zł. Niektóre platformy pokazały nawet przebicie poziomu 5 zł. Później kurs ustabilizował się na poziomie 4,1 zł.

Wywołało to ogromne zamieszanie na rynku walutowym i uderzyło w 550 tys. polskich rodzin, które zaciągnęły kredyt w szwajcarskiej walucie. Po tym wydarzeniu temat frankowiczów stał się jednym z głównych w kampaniach przed wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi w Polsce.

Marzec

EBC pompuje miliardy

9 marca ruszył zapowiadany w styczniu przez Europejski Bank Centralny wart 60 mld euro miesięcznie program skupowania obligacji rządowych i prywatnych na rynku wtórnym, czyli tzw. luzowanie ilościowe (ang. quantitative easing - QE). Celem programu miało być ożywienie gospodarki strefy euro oraz uniknięcie deflacji.

W założeniu użyte do luzowania ilościowego pieniądze mają za pośrednictwem sprzedających obligacje banków trafić do przedsiębiorców i konsumentów w formie kredytów, co wsparłoby konsumpcję i inwestycje w celu ożywienia osłabionej koniunktury.

Jednak mimo, że bank zalewa rynek świeżymi pieniędzmi, inflacja w eurolandzie pozostaje na razie w okolicach zera. W związku z tym w grudniu EBC wydłużył program skupu obligacji o pół roku, do końca marca 2017 roku.

Lipiec

Śmierć Jana Kulczyka

29 lipca w wieku 65 lat zmarł Jan Kulczyk, jeden z największych i najbogatszych polskich przedsiębiorców. Odegrał ważną rolę w transformacji polskiej gospodarki. Brał udział w największych transakcjach oraz przekształceniach własnościowych w Polsce.

Jan Kulczyk był najbardziej aktywnym na arenie międzynarodowej polskim biznesmenem. Działał w Europie, Afryce, Ameryce Południowej. W Afryce jego wizytówką był notowany na giełdzie w Londynie Ophir Energy, który specjalizuje się w poszukiwaniach węglowodorów na dnie morza.

Kulczyk działał też w sektorze naftowym, spożywczym, infrastruktury i nieruchomości. Jego Kulczyk Investments posiadał udziały w wielu spółkach, m. in. w Ciechu, Polenergii, Serinusie, Autostradzie Wielkopolskiej, Pekaesie czy SABMiller.

Według listy tygodnika "Wprost" był najbogatszym Polakiem, z majątkiem wycenianym na 15,1 mld zł.

Sierpień

Koniec greckiego dramatu

W sierpniu zadłużona Grecja porozumiała się z wierzycielami. Unia Europejska, Europejski Bank Centralny i MFW uzgodniły z Atenami udostępnienie jej programu pomocowego na kwotę 86 mld euro. By uzyskać kolejne transze wypłat z tego programu, Grecja zobowiązała się do wprowadzenia szeregu reform dotyczących opodatkowania, emerytur, służby zdrowia, sektora finansowego i usług publicznych.

Porozumienie w sprawie programu, ratującego kraj przed bankructwem, podpisał z wierzycielami w lipcu premier Aleksis Cipras. Zrobił to wbrew wcześniejszym obietnicom zakończenia programu oszczędności.

19 listopada grecki parlament przyjął ustawę w sprawie reform, których wymagają kredytodawcy Aten co otworzyło ścieżkę do odblokowania przez kraje strefy euro kolejnych 12 mld euro pożyczki dla Grecji. Kolejny pakiet reform został uchwalony przez parlament 16 grudnia.

Zadyszka chińskiego smoka

Sierpień przyniósł bardzo słabe dane dotyczące chińskiej gospodarki. Pokazały one, że druga co do wielkości gospodarka świata wyraźnie zwolniła. Zanotowano spadek eksportu (w lipcu spadł aż o 8,3 proc.) i słabszy popyt wewnętrzny. Dane PMI obrazowały rozczarowanie przedsiębiorców, nastroje w przemyśle były najgorsze od marca 2009 roku, kiedy to świat zmagał się z kryzysem finansowym. Ekonomiści twierdzili, że nie uda się spełnić 7-procentowych prognoz wzrostu PKB.

Wraz z rosnącą ilością niepokojących informacji wzrastał niepokój inwestorów. Pierwsze tąpnięcie na giełdach nastąpiło już na przełomie czerwca i lipca, ale po interwencji chińskiego rządu nastąpiła stabilizacja. Inwestorzy wiedzieli jednak, że to nie potrwa długo i masowo wycofywali z giełd środki.

Kolejny krytyczny moment nadszedł w przedostatni weekend miesiąca. Inwestorzy oczekiwali kolejnej interwencji rządu, ale nic takiego się nie wydarzyło. 25 i 26 sierpnia to czarne dni na chińskiej giełdzie.

Na początku huragan głębokich spadków przeszedł przez chińskie i azjatyckie giełdy, a następnie rozprzestrzenił się na Europę i Stany Zjednoczone.

Wrzesień

Oszustwo Volkswagena

We wrześniu Volkswagen przyznał się do instalowania w swoich autach oprogramowania pozwalającego na manipulowanie pomiarem emisji spalin i zaniżanie pomiaru emisji tlenku azotu.

Skandal wybuchł, gdy w USA tamtejsza federalna Agencja Ochrony Środowiska (EPA) ustaliła, że oprogramowanie zainstalowane w ponad 480 tys. pojazdów koncernu z silnikiem dieslowskim uaktywnia system ograniczania emisji spalin (przestawianie silnika na szczególnie oszczędny tryb pracy) tylko na czas oficjalnych pomiarów testowych.

Oznacza to, że w normalnych warunkach pojazdy Volkswagena z silnikami dieslowskimi mają lepsze osiągi, ale zanieczyszczają powietrze o wiele bardziej niż to dopuszczają przepisy w USA.

Nieco później okazało się, że problem dotyczy też samochodów Volkswagena sprzedawanych w Europie. Volkswagen ogłosił, że wezwie do modyfikacji ok. 8,5 mln aut w UE, w tym 2,4 mln w Niemczech. Nowy prezes Volkswagena Matthias Mueller ocenia, że naprawienie szkód wynikłych ze skandalu zajmie firmie 2-3 lata. Akcja usuwanie nieprawidłowości rozpocznie się w styczniu.

Analitycy spodziewają się, że największy europejski producent samochodów będzie musiał wydać miliardy euro na państwowe kary finansowe, zaspokojenie roszczeń cywilnoprawnych i przeróbki wyprodukowanych wcześniej samochodów.

Skandal ten spowodował też znaczny spadek kursu akcji koncernu przy jednoczesnym wzroście rentowności jego obligacji, zwiększając mu w efekcie koszty preferowanego dotąd zaopatrywania się w kapitał na rynkach finansowych. Oszustwo odbiło się także na znacznym spadku sprzedaży (globalna sprzedaż marki VW spadła w październiku o 5,3 proc.)

Afera spalinowa w Volkswagenie. Koncern pokazał, jak naprawi silniki
Afera spalinowa w Volkswagenie. Koncern pokazał, jak naprawi silnikiTVN24 BiS

Październik

Rekordowe niskie bezrobocie

W październiku stopa bezrobocia w Polsce spadła do 9,6 proc. To najlepszy wynik od 7 lat. Po raz pierwszy od 2008 roku bezrobocie spadło poniżej dwucyfrowego poziomu we wrześniu (9,9 proc.).

PiS zgarnia wszystko

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory parlamentarne zdobywając większość w Sejmie i Senacie. Inwestorzy ze spokojem przyjęli ten wynik.

Partia w swoich obietnicach wyborczych zapowiedziała wprowadzenie istotnych ustaw z gospodarczego punktu widzenia. Priorytetowym dla nowego rządu programem jest Rodzina 500 plus. Dzięki niemu rodzice otrzymają 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie, a w przypadku rodzin, których dochód na osobę nie przekroczy 800 zł miesięcznie (1200 zł w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) świadczenie będzie przysługiwało również na pierwsze dziecko. Program, który obecnie znajduje się w konsultacjach społecznych ma kosztować 17 mld zł z 2016 roku i ponad 20 mld zł w 2017 roku.

500 plus nabiera kształtów. Trwają konsultacje społeczne
500 plus nabiera kształtów. Trwają konsultacje społeczneTVN24 BiS

PiS planuje także obniżyć wiek emerytalny dla kobiet do 60 lat i mężczyzn do 65 lat. Oznacza to niższe emerytury, co przyznają sami politycy z partii rządzącej. Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk powiedział, że osoby, które zdecydują się na wcześniejsze przejście na emeryturę mogą otrzymać nawet o 30 proc. niższe świadczenie, niż gdyby pracowały do 67. roku życia.

29 grudnia Sejm uchwalił ustawę o podatku od niektórych instytucji finansowych autorstwa PiS. Od lutego 2016 r. m.in. banki i firmy ubezpieczeniowe będą obłożone tzw. podatkiem bankowym, wynoszącym rocznie 0,44 proc. wartości ich aktywów. Oznacza to, że w przyszłym roku banki będą musiały zapłacić ok. 4,5 mld zł podatku. Pytanie brzmi, jak w tej sytuacji zachowają się banki. Cześć z nich już podniosło marże kredytów hipotecznych, co oznacza wzrost kosztów pożyczki. Eksperci przekonują też, że więcej zapłacimy za ubezpieczenie OC i AC. Rząd zapowiada też wprowadzenie podatku od sklepów wielkopowierzchniowych. Po jego nałożeniu sklepy mogą próbować rekompensować sobie stratę podnosząc ceny towarów.

Rząd nie zdecydował się, mimo obietnic, na obniżenie podatku VAT do 22 proc.

Listopad

Upadek SK Banku

21 listopada Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła działalność Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa z siedzibą w Wołominie (SK Bank) oraz wystąpiła z wnioskiem o ogłoszenie upadłości tego banku. To pierwszy taki przypadek w Polsce od 15 lat. Bank miał łącznie ok. 33 tys. klientów depozytowych, a kwota zgromadzonych przez nich środków wynosiła blisko 2 miliardy złotych.

30 grudnia warszawski sąd rejonowy wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości banku.

Jeszcze latem, 11 sierpnia 2015 r. KNF ustanowiła zarząd komisaryczny w SK banku. Ustalił on, że bilans banku "wykazywał na dzień 10 sierpnia 2015 r. ujemne kapitały własne oraz odpisy na należności od sektora niefinansowego w wysokości około 1,44 mld złotych (wartość wszystkich należności od sektora niefinansowego wyniosła około 2,8 mld złotych)".

Grudzień

WIG20 na czerwono

Początek grudnia przyniósł dalsze duże spadki na WIG20. Warszawski flagowy indeks giełdowy znalazł poniżej poziomu 1900 punktów osiągając sześcioletnie minima. Giełdę ciągnęły w dół przede wszystkim słabe wyniki sektora energetycznego i bankowego.

Szczególny brak optymizmu wśród inwestorów można było zauważyć już od maja tego roku, kiedy WIG20 odnotował ostatni szczyt, po długoterminowym trendzie bocznym trwającym od października 2013 roku.

Na razie nic nie wskazuje na większe odbicie. Spadająca cena miedzi, zwykle ciągnąca za sobą wycenę KGHM oraz perspektywy słabszych wyników banków - mających doświadczyć nowych form podatków i zmuszonych do "zrzutki" na upadły SK Bank - raczej nie przekonają inwestorów i nie zwiastują wzrostów.

Ropa szuka dna

Cały 2015 rok stał po znakiem taniej ropy naftowej, ale w grudniu ropa Brent znalazła dno. Jej cena w dostawach na luty, na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie, spadła 21 grudnia do 36,04 dolarów za baryłkę, najniżej od 13 lipca 2004 roku. A jeszcze we wrześniu 2014 roku za baryłkę trzeba było płacić powyżej 110 dolarów.

Podobnie jest z ropą WTI, która 18 grudnia staniała grudnia do 34,73 dol. za baryłkę, najniżej od lutego 2009 roku.

Spadek cen to wynik ogromnej nadpodaży surowca na rynku. Na razie nie widać oznak znaczącego wzrostu popytu na ropę, a wśród producentów surowca nie widać, żeby zmniejszali oni produkcję. Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w połowie grudnia do 490,66 mln baryłek. Jest to ich najwyższy poziom o tej porze roku od 1930 roku.

Kłopoty Rosji

Niskie ceny ropy to ogromny problem dla Rosji. Ponad połowa wpływów budżetowych tego kraju pochodzi z eksportu ropy i gazu.

Jakby tego było mało, pod koniec grudnia kurs rubla spadł do najniższego w tym roku poziomu względem dolara, przekraczając poziom 72 rubli.

Poziom inflacji, która sięgnęła w listopadzie 15 proc., przekłada się na ponad 9-procentowy spadek siły nabywczej Rosjan i 13-procentowy spadek konsumpcji.

Na złą sytuację gospodarczą złożyły się także zachodnie sankcje nałożone na Moskwę w związku z jej rolą w konflikcie na Ukrainie.

Fed podnosi stopy

16 grudnia bank centralny USA (Fed) podniósł stopy procentowe o 0,25 punktu procentowego, do poziomu 0,25-0,50 proc. To skromny wzrost, ale była to pierwsza podwyżka stóp procentowych w USA od 2006 roku. Decyzję Fedu można odczytywać jako sygnał, że amerykańska gospodarka pewniej staje na nogach. Bank tłumaczył ją znaczną poprawą na rynku pracy oraz tym, że najprawdopodobniej zostanie spełniony cel inflacyjny w średnim okresie na poziomie 2 proc. Bezrobocie spadło do poziomu 5 proc., a wzrost PKB wynosi 2,1 proc.

Pierwsza dostawa LNG

Grudzień to historyczny miesiąc dla gazoportu w Świnoujściu. 11 grudnia wpłynął do niego pierwszy statek z ładunkiem gazu przeznaczonego do schłodzenia i rozruchu gazoportu. Metanowiec "Al Nuaman" dostarczył z Kataru ponad 200 tys. m sześć. skroplonego paliwa, tj. ok. 120 mln m sześc. gazu ziemnego.

Terminal LNG ma być jednym z najważniejszych elementów systemu bezpieczeństwa energetycznego Polski. Wraz z nowymi gazociągami, interkonektorami, wirtualnym rewersem na gazociągu jamalskim, a także podziemnymi magazynami i własnym wydobyciem wzmocni niezależność gazową naszego kraju. Inwestycja umożliwi odbiór gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie. Początkowa zdolność regazyfikacyjna wyniesie 5 mld m sześc. rocznie i odpowiadać będzie jednej trzeciej polskiego zapotrzebowania na gaz ziemny. Rozważana jest rozbudowa jego mocy do 7,5 mld m sześc.

Pierwotnie terminal w Świnoujściu miał być oddany do eksploatacji 30 czerwca 2014 r., ale już w 2013 r. wiadomo było, że tak się nie stanie. Jako główną przyczynę wskazywano falę bankructw w polskim sektorze budowlanym w 2012 r. We wrześniu 2013 r. operator terminalu, spółka Polskie LNG, podpisała z wykonawcą aneks, sankcjonujący opóźnienie przy jednoczesnym podniesieniu wartości kontraktu o 67 mln euro.

We wrześniu 2015 roku zawarto dodatkowe porozumienie, zgodnie z którym generalny wykonawca - konsorcjum z włoską firma Saipem na czele - zobowiązał się, na mocy podpisanego aneksu do umowy z lipca 2010 r. - zakończyć budowę i odebrać pierwszą dostawę LNG w tym roku.

Porozumienie klimatyczne

12 grudnia na szczycie klimatycznym w Paryżu blisko 200 krajów przyjęło porozumienie, które ma zatrzymać globalne ocieplenie na poziomie "znacznie poniżej 2 stopni Celsjusza i kontynuowanie wysiłków na rzecz ograniczenia wzrostu temperatur o 1,5 stopnia". To pierwsza w historii umowa klimatyczna o takim zasięgu. Aby osiągnąć ten długoterminowy cel, strony kraje zobowiązały się, że będą dążyć do szczytu emisji gazów cieplarnianych "tak szybko, jak to możliwe", uznając, że zabierze to więcej czasu krajom rozwijającym się. Potem, w drugiej połowie wieku, kraje mają dążyć do zrównoważenia emisji gazów cieplarnianych z ich pochłanianiem.

Autor: Tomasz Leżoń / Źródło: tvn24bis.pl, PAP, TVN24 Biznes i Świat

Raporty:
Pozostałe wiadomości

W najbliższych dniach lub tygodniach poznamy stanowisko nie tylko Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Zdrowia, ale również rządu w sprawie składki zdrowotnej - przekazał szef kancelarii premiera Jan Grabiec. Dodał, że na ten temat toczą się rozmowy między resortami.

"Być albo nie być" w rządzącej koalicji. Szef kancelarii premiera komentuje

"Być albo nie być" w rządzącej koalicji. Szef kancelarii premiera komentuje

Źródło:
PAP

Odblokowanie 137 miliardów euro (600 miliardów złotych) z funduszy unijnych pozytywnie wpłynie na profil kredytowy (rating) Polski - uważa agencja Moody's. Jak dodano, środki będą miały pozytywny wpływ na wzrost gospodarczy.

Wielka agencja ratingowa o odblokowaniu gigantycznych pieniędzy dla Polski

Wielka agencja ratingowa o odblokowaniu gigantycznych pieniędzy dla Polski

Źródło:
PAP

Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz zaapelował do polskich rolników o zaprzestanie - w jego ocenie - bezpodstawnego i szkodliwego blokowania granicy z Ukrainą. Blokada osłabia zarówno Ukrainę, jak i Polskę, a wzbogaca Rosję - podkreślił.

Ukraiński ambasador apeluje do polskich rolników

Ukraiński ambasador apeluje do polskich rolników

Źródło:
PAP

Trwający sześć tygodni audyt w Boeingu pozwolił zidentyfikować "wiele problemów" w kontroli jakości produkcji samolotów - podał portal CNN, powołując się na komunikat Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA).

"Wiele problemów" w Boeingu. Wyniki audytu

"Wiele problemów" w Boeingu. Wyniki audytu

Źródło:
CNN

Kilka podmorskich kabli w rejonie Morza Czerwonego zostało uszkodzonych - poinformowała firma HGC Global Communications. 90 procent danych wymienianych między Europą i Azją przekazywanych jest kablami leżącymi na dnie Morza Czerwonego.

"Niewidzialna siła napędzająca internet". Kable na dnie morza uszkodzone

"Niewidzialna siła napędzająca internet". Kable na dnie morza uszkodzone

Źródło:
PAP, CNN

Włączenie do systemu opakowań po mleku, liczba operatorów, kwestia VAT i luki w przepisach, które mogą prowadzić do nadużyć i oszustw - takie zastrzeżenia do ustawy kaucyjnej zgłaszają przedstawiciele branży napojowej i handlu detalicznego. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 rok.

Szykuje się rewolucja w sklepach. Przedsiębiorcy apelują o zmiany i ostrzegają przed "bombą biologiczną"

Szykuje się rewolucja w sklepach. Przedsiębiorcy apelują o zmiany i ostrzegają przed "bombą biologiczną"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska (KE) nałożyła karę ponad 1,8 miliarda euro na Apple. Amerykański koncern miał uniemożliwiać Spotify i innym muzycznym serwisom informowanie użytkowników o tańszych możliwościach płatności poza aplikacją App Store.

Ogromna kara nałożona na Apple

Ogromna kara nałożona na Apple

Źródło:
PAP, Reuters

W obszarze usług wspólnych dla biznesu w Polsce pracuje ponad 435 tysięcy osób – wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu firmy Grafton Recruitment. W 2023 roku wzrost zatrudnienia w sektorze wyniósł 8 procent.

W sektorze zatrudnionych jest ponad 400 tysięcy osób. "Polską interesują się nowi inwestorzy"

W sektorze zatrudnionych jest ponad 400 tysięcy osób. "Polską interesują się nowi inwestorzy"

Źródło:
PAP

Liczba ogłoszeń wynajmu mieszkań rośnie. W styczniu 2024 roku w 17 analizowanych miastach odnotowano 68 tysięcy takich ofert. To dane, które mogą być niepokojące dla właścicieli mieszkań na wynajem. Niewiele osób dostrzega nadchodzące zagrożenia - podkreślono w raporcie Expandera i Rentier.io. Chodzi o możliwy brak warunków do powtórzenia zysków z najmu, z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnich latach.

To może zaniepokoić właścicieli mieszkań. "Niewiele osób dostrzega zagrożenia"

To może zaniepokoić właścicieli mieszkań. "Niewiele osób dostrzega zagrożenia"

Źródło:
tvn24.pl

Premier podjął decyzję o likwidacji dwóch instytutów, które zostały utworzone za czasów rządów PiS - powiedział podczas konferencji prasowej szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) Jan Grabiec. Chodzi o Instytut Pokolenia i Instytut De Republica.

Szef KPRM: premier podjął decyzję o likwidacji dwóch instytutów

Szef KPRM: premier podjął decyzję o likwidacji dwóch instytutów

Źródło:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk poinformował, że zwróci się do marszałka Sejmu z propozycją uchwały niższej izby parlamentu, wzywającej Komisję Europejską do nałożenia unijnych sankcji na rosyjskie i białoruskie produkty rolne. Zapowiedział też, że wystąpi w najbliższych dniach z konkretną inicjatywą, dotyczącą rewizji niektórych zapisów Zielonego Ładu.

Premier chce sankcji na produkty z Rosji i Białorusi. "Dzisiaj zwrócę się do marszałka Sejmu"

Premier chce sankcji na produkty z Rosji i Białorusi. "Dzisiaj zwrócę się do marszałka Sejmu"

Źródło:
PAP

Scenariusz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 55 procent na 2030 rok jest dla Polski trudny. Można się domyślać, że cele również na 2040 rok będą dla Polski nieosiągalne - powiedziała w poniedziałek w Brukseli ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

"Nieosiągalne". Ministra o celach klimatycznych

"Nieosiągalne". Ministra o celach klimatycznych

Źródło:
PAP

Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) to wydarzenie tygodnia na krajowym rynku finansowym. Decyzja w sprawie stóp procentowych zostanie podjęta po zapoznaniu się przez RPP z najnowszą projekcją inflacji. Kredytobiorcy czekają też na decyzję rządu w sprawie wakacji kredytowych. W tym tygodniu mogą się też rozstrzygnąć dalsze losy zerowej stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe.

Gorący tydzień w gospodarce. "Posiedzenie będzie niezwykle ważne"

Gorący tydzień w gospodarce. "Posiedzenie będzie niezwykle ważne"

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński zadeklarował w poniedziałek, że polski rząd będzie przekonywał władze Niemiec do zniesienia kontroli na granicy. Szef polskiego MSWiA ma rozmawiać w tej sprawie ze swoją niemiecką odpowiedniczką.

Co dalej z kontrolami na granicy z Niemcami? Jest deklaracja ministra

Co dalej z kontrolami na granicy z Niemcami? Jest deklaracja ministra

Źródło:
PAP

Związek zawodowy Verdi w poniedziałek wezwał personel naziemny linii lotniczych Lufthansa do kolejnego już strajku ostrzegawczego, który tym razem ma się odbyć w czwartek i piątek. Pasażerowie muszą być przygotowani na ograniczenia i odwołania lotów.

Zapowiedź kolejnego strajku pracowników giganta

Zapowiedź kolejnego strajku pracowników giganta

Źródło:
PAP

Główny Urząd Statystyczny w czwartym kwartale 2024 roku planuje udostępnić kalkulator inflacji indywidualnej. Jak wskazano, dzięki temu narzędziu będzie można oszacować stopę inflacji dotykającą własnego gospodarstwa domowego.

Nowe narzędzie od GUS. "Każdy będzie mógł oszacować stopę inflacji"

Nowe narzędzie od GUS. "Każdy będzie mógł oszacować stopę inflacji"

Źródło:
PAP

Zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod BNP Paribas Bank Polska. Cyberprzestępcy wysyłają wiadomości SMS z fałszywą informacją o rzekomej konieczności zweryfikowania swojej tożsamości.

Klienci dużego banku na celowniku oszustów. Skutki mogą być "bardzo przykre"

Klienci dużego banku na celowniku oszustów. Skutki mogą być "bardzo przykre"

Źródło:
tvn24.pl

Organizacje pozarządowe apelują do ministerstw o wprowadzenie zakazu używania w szkole telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych - informuje w poniedziałek dziennik "Rzeczpospolita". Choć wydaje się, że ustawowy zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach mógłby spotkać się z dużym oporem ze strony uczniów, dla ich rówieśników za granicą to codzienność - zauważa gazeta.

Zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach? List otwarty

Zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach? List otwarty

Źródło:
"Rzeczpospolita"

Usługi kosmetyczne od 1 kwietnia 2024 roku mają być objęte niższym podatkiem VAT. Opublikowano projekt rozporządzenia w tej sprawie. Ministerstwo Finansów podało, o ile mogą się zmniejszyć wpływy do budżetu państwa z tego tytułu.

Obniżka podatków dla jednej branży. Podano koszt

Obniżka podatków dla jednej branży. Podano koszt

Źródło:
tvn24.pl

Spółka Centralny Port Komunikacyjny poinformowała o unieważnieniu przetargu na audyt dotyczący zatrudnienia i wynagrodzeń. Spółka tłumaczy to "troską o najwyższe standardy etyczne" oraz "identyfikacją sytuacji mającej znamiona konfliktu interesów". Postępowanie ma zostać powtórzone.

CPK unieważniła kolejny przetarg na audyt. "W trosce o najwyższe standardy etyczne"

CPK unieważniła kolejny przetarg na audyt. "W trosce o najwyższe standardy etyczne"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W sobotę o północy zakończyły się tymczasowe kontrole na granicy ze Słowacją. Taką decyzję podjął wcześniej minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński. Resort przekazał, że była ona spowodowana "ustabilizowaniem się sytuacji migracyjnej na tak zwanym szlaku bałkańskim i ustąpieniem zagrożenia nielegalną migracją na polsko-słowackim odcinku granicy państwowej".

Zmiany na granicy z sąsiadem. Od dzisiaj

Zmiany na granicy z sąsiadem. Od dzisiaj

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kraje grupy OPEC+ zgodziły się przedłużyć redukcję wydobycia ropy w drugim kwartale roku. Ceny surowca lekko spadają w poniedziałek. 

Jest decyzja w sprawie wydobycia ropy

Jest decyzja w sprawie wydobycia ropy

Źródło:
PAP