Pułapki w popularnej uldze. "Może przysparzać problemów"

Źródło:
tvn24.pl
Szef KAS o rozliczeniach PIT
Szef KAS o rozliczeniach PITTVN24
wideo 2/5
Szef KAS o rozliczeniach PITTVN24

Ulga na dziecko, czyli ulga prorodzinna, jest jednym z popularniejszych odliczeń podatkowych. - Z zasady jest prosta, ale może przysparzać problemów - ostrzega Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy InFaktu. Chodzi między innymi o obowiązujące limity zarobkowe, ale także pułapkę w postaci "brakującego" podatku.

- Co do zasady ulga na dziecko powinna być uwzględniona z automatu. Dzieje się tak, jeśli korzystaliśmy z niej w poprzednich latach - wyjaśnia w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl Piotr Juszczyk.

Ulga na dziecko 2024

Według zapewnień Ministerstwa Finansów w wypełnionym wstępnie przez fiskusa zeznaniu powinny być jednak uwzględnione także dzieci urodzone w 2023 roku. "Dane dotyczące ulgi na dzieci urodzone w 2023 r., dzięki integracji usługi Twój e-PIT z rejestrem PESEL, są automatycznie przenoszone do przygotowanego zeznania" - poinformowano.

Warto jednak sprawdzić przed zaakceptowaniem i wysłaniem zeznania podatkowego, czy faktycznie ulga na dziecko została uwzględniona w PIT rodziców.

Czytaj więcej: Ulga na dziecko i inne zmiany w PIT >>>

Ulga na dziecko. Może "brakować" podatku

Jak zauważa Piotr Juszczyk, kolejny problem może się pojawić, gdy "brakuje" nam podatku. Czyli zapłacony przez nas w 2023 roku podatek jest niższy niż kwota przysługującej nam ulgi na dziecko. Wówczas ulga w Twoim e-PIT może być automatycznie uwzględniona tylko do wysokości PIT wykazanego w zeznaniu.

Jak zauważa doradca podatkowy, "przepisy pozwalają jednak na odliczenie ulgi (dodatkowo także) z zapłaconych składek ZUS". Trzeba jednak wykonać dodatkowe działania.

"Aby otrzymać taki dodatkowy zwrot wystarczy, że w sekcji Ulgi i odliczenia -> Ulga na dzieci, dodatkowy zwrot lub informacje o uldze dla rodzin 4+ zaznaczysz dodatkową opcję: Chcę skorzystać z dodatkowego zwrotu z tytułu niewykorzystanej ulgi na dzieci. Dodatkowa kwota do zwrotu z ulgi na dzieci zostanie wypełniona automatycznie. Zatwierdzenie danych spowoduje wyświetlenie informacji o wysokości kwoty dodatkowego zwrotu z tytułu niewykorzystanej ulgi na dzieci i uwzględnienie jej w zeznaniu" - wyjaśnia resort finansów.

Ulga na dziecko w części roku

Piotr Juszczyk podkreślił, że z ulgi prorodzinnej "nie zawsze można skorzystać za cały rok".

- W 2023 roku nasze dziecko mogło ukończyć 18 lat, jednocześnie nie podejmując nauki, lub na przykład studiując, ukończyło już 25. rok życia. W okresie wakacyjnym dzieci powyżej 18. roku życia często podejmują zatrudnienie, a więc tutaj należy pamiętać o limicie przychodów 19 061,28 złotych - zauważył doradca podatkowy.

Zaznaczył, że w ostatnim przypadku "przekroczenie limitu przychodów przez dziecko pozbawia rodziców ulgi".

Czytaj także: Ulga na dziecko 2024. Kto i jak może skorzystać? >>>

Ulga prorodzinna - limit dochodowy

W przypadku ulgi na jedno dziecko trzeba zwrócić uwagę na limity dochodowe dotyczące rodziców (nie obowiązują, jeśli władza rodzicielska sprawowana jest w stosunku do dwójki lub więcej dzieci).

- W przypadku jednego dziecka dla małżeństwa jest to (limit dochodów) 112 tysięcy złotych, w związku nieformalnym 56 tysięcy złotych na rodzica, a osobie samotnie wychowującej dziecko przysługuje limit 112 tysięcy - wyjaśnił Juszczyk.

Jako przykład podał "małżeństwo z dochodami 50 i 70 tysięcy złotych" i wskazał, że "łączny dochód to 120 tysięcy złotych, więc (rodzice - red.) pozbawieni są ulgi". - Nawet jeśli dokonaliby rozliczenia osobnego. Fiskus zsumuje dochody i odmówi jej - stwierdził.

- W przypadku związku nieformalnego rodzic/opiekun z dochodem 50 tysięcy złotych będzie mógł skorzystać, a ten drugi z dochodem 70 tysięcy złotych już nie. Pierwszy z rodziców będzie mógł oczywiście wykorzystać całą ulgę - podał doradca.

Dodał, że "limit nie dotyczy tylko dochodów opodatkowanych na skali podatkowej". - Częstym zjawiskiem jest, że jeden z małżonków jest zatrudniony na umowę o pracę, a drugi prowadzi działalność na podatku liniowym. Skorzystać można z ulgi przy PIT rozliczanym na skali, ale dochody obojga zsumowane będą dla zbadania limitu. Na ustalenie limitu do skorzystania z ulgi wpływają również między innymi dochody ze zbycia akcji, udziałów w spółkach i pochodnych papierów wartościowych oraz praw z nich wynikających rozliczanych na PIT-38 - wyjaśnił.

Juszczyk wskazał, że w innej sytuacji w tym roku są rodzice/opiekunowie dziecka z niepełnosprawnością. - Będą mogli korzystać z ulgi na dziecko niezależnie od wysokości osiąganych dochodów. Ustawodawca zdecydował się zlikwidować limit, który ograniczał możliwość skorzystania z ulgi. A więc w tym przypadku, jeśli w poprzednich latach nie korzystaliśmy z ulgi właśnie ze względu na przekroczony limit dochodu, należy edytować nasze zeznanie za 2023 rok i uzupełnić je o ulgę - poinformował doradca podatkowy.

Według Juszczyka ulga prorodzinna jest "z zasady prosta, a może przysparzać problemów". - Musimy dokonać analizy i weryfikacji czy zeznanie jest poprawnie przygotowane - zaznaczył ekspert inFaktu.

Ulga na dziecko a Twój e-PIT

Ulga prorodzinna jest jedną z najpopularniejszych. Z danych MF wynika, że w rozliczeniach za 2022 rok "z ulgi na dzieci skorzystało 4,7 mln podatników", a "kwota odliczona od podatku powiększona o dodatkowy zwrot z tytułu ulgi na dzieci wyniosła 7 mld zł.

Ulga na dziecko przysługuje w wysokości: - na pierwsze dziecko - 92,67 zł miesięcznie (1112,04 zł rocznie), - na drugie dziecko - 92,67 zł miesięcznie (1112,04 zł), - na trzecie dziecko - 166,67 zł miesięcznie (2000,04 zł), - na czwarte i każde kolejne dziecko - 225,00zł (2700,00 zł).

Na stronie rządowej działanie ulgi na dziecko przedstawiono na przykładzie rodzica z trójką dzieci. "Wtedy ulga wyniesie: 1112,04 zł na pierwsze dziecko, 1112,04 zł na drugie dziecko, 2000,04 zł na trzecie dziecko, czyli łącznie przysługuje ulga w wysokości 4224,12 zł rocznie" - napisano.

Autorka/Autor:kris/dap

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Po dynamicznych wzrostach cen mieszkań, rynek wyraźnie uległ ochłodzeniu. Ceny ofertowe mieszkań spadły w kwietniu w siedmiu z 17 analizowanych miast Polski - wynika z raportu Expandera i Rentier.io. Wśród nich znalazła się Warszawa. W kilku miastach padły jednak kolejne rekordy przeciętnej ceny za metr kwadratowy.

Kraków goni Warszawę. Rekordy w Gdyni, Gdańsku i Wrocławiu

Kraków goni Warszawę. Rekordy w Gdyni, Gdańsku i Wrocławiu

Źródło:
tvn24.pl

Nawet 10 milionów zapytań dziennie może wpływać do rejestru zastrzeżeń PESEL - wynika z informacji Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Organizacja ta obawia się, że tak duża liczba może spowodować utrudnienia w korzystaniu z usług finansowych, choćby z pożyczki czy kredytu.

Klientów banków mogą czekać duże utrudnienia. "To będzie wymagało cierpliwości"

Klientów banków mogą czekać duże utrudnienia. "To będzie wymagało cierpliwości"

Źródło:
tvn24.pl

W tygodniu czekają nas aż dwa dni z zakazem handlu. Sklepy będą zamknięte zarówno w czwartek, 30 maja, w Boże Ciało, jak i w niedzielę, 2 czerwca. Oznacza to, że nie zrobimy w tych dniach większych zakupów. Niektóre sklepy zdecydowały się jednak na wydłużenie godzin pracy w inne dni.

Kalendarz handlowy na długi weekend. Niektóre sklepy będą otwarte dłużej

Kalendarz handlowy na długi weekend. Niektóre sklepy będą otwarte dłużej

Źródło:
tvn24.pl

Zawieszenie opłaty mocowej, o którym mowa w ustawie o bonie energetycznym ograniczy wzrost rachunków o mniej więcej jedną czwartą - przekazał prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin. Jednocześnie zaznaczył, że tegoroczna obniżka nie powinna wpłynąć na zwiększenie tej opłaty w 2025 roku.

Jedna opłata mniej na fakturze za prąd

Jedna opłata mniej na fakturze za prąd

Źródło:
PAP

Zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta niektórzy klienci sieci sklepów Biedronka zostali wprowadzeni w błąd przy okazji akcji promocyjnej. UOKiK nałożył na właściciela sieci obowiązek przyznania im środków finansowych. Do klientów trafiają już SMS-y z informacją o przyznaniu im vouchera w kwocie 150 złotych.

SMS od Biedronki. "Voucher o wartości 150 zł"

SMS od Biedronki. "Voucher o wartości 150 zł"

Źródło:
tvn24.pl

Zarząd Orlenu przedstawił walnemu zgromadzeniu projekt uchwały o nieudzieleniu absolutorium za 2023 rok poprzedniemu zarządowi i radzie nadzorczej - przekazała spółka. Konsekwencją przyjęcia uchwały będzie brak premii za 2023 rok między innymi dla Daniela Obajtka.

Obajtek może stracić premię. Jest projekt

Obajtek może stracić premię. Jest projekt

Źródło:
tvn24.pl

Złoty w środę po południu słabnie wobec głównych walut. To reakcja na najnowsze informacje dotyczące inflacji w Polsce. Zdaniem ekonomistów dane mogą wywierać presję na Radę Polityki Pieniężnej, by ta zastanowiła się nad obniżką stóp procentowych.

Złoty reaguje na dane o inflacji w Polsce

Złoty reaguje na dane o inflacji w Polsce

Źródło:
PAP

Pod koniec maja ceny paliw są niższe niż w ubiegłym tygodniu - informują analitycy e-petrol. Jak dodali, obniżka wyniosła około 4-5 groszy zarówno na litrze benzyny 95-oktanowej, jak i diesla. Gdzie tankowanie przed długim weekendem będzie najtańsze?

Dobre wieści dla kierowców przed długim weekendem

Dobre wieści dla kierowców przed długim weekendem

Źródło:
PAP

Czternaste emerytury zostaną wypłacone we wrześniu. Rozporządzenie w tej sprawie przyjął podczas wtorkowego posiedzenia rząd. Ile wyniesie czternastka brutto, a ile netto, czyli na rękę? Przedstawiamy wyliczenia głównego doradcy podatkowego w firmie inFakt Piotra Juszczyka.

Emerytury i czternastki. Ile brutto, ile na rękę. Wyliczenia

Emerytury i czternastki. Ile brutto, ile na rękę. Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl

Mniej niż połowa ankietowanych chce skrócenia tygodnia pracy do czterech dni - wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRIS. Przeciwnych temu pomysłowi, nawet przy zachowaniu dotychczasowych wynagrodzeń, jest niemal 40 procent badanych.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Zaskakujące wyniki sondażu

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Zaskakujące wyniki sondażu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Komisja Europejska miała prawo do potrącenia kary w wysokości 68,5 miliona euro (290 milionów złotych) za brak wstrzymania prac w kopalni Turów po skardze Czech - zdecydował w środę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej po rozpatrzeniu wniosku o ich anulowanie, złożonego jeszcze przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Jest decyzja TSUE w sprawie kar dla Polski

Jest decyzja TSUE w sprawie kar dla Polski

Źródło:
PAP

Policja zajęła już blisko 1,6 tysiąca samochodów kierowcom, którzy prowadzili po alkoholu. Ta kara nie ograniczyła znacząco liczby pijanych na drogach - informuje w środę "Rzeczpospolita".

Zimny prysznic był tylko na początku. Alarmujące dane

Zimny prysznic był tylko na początku. Alarmujące dane

Źródło:
PAP

Po roku obowiązywania zmian w Kodeksie pracy największą popularnością cieszą się rozwiązania dla rodziców - uważa ekspertka od rynku pracy Monika Smulewicz. Jej zdaniem kontrowersyjny jest natomiast zapis o dodatkowym wolnym z powodu siły wyższej. - Falę urlopów z tego tytułu mieliśmy w grudniu, gdy pracownicy wykorzystali już wszystkie dni wolne - tłumaczy.

Rewolucja dla pracowników w sprawie dni wolnych. "Przepis jest dość kontrowersyjny"

Rewolucja dla pracowników w sprawie dni wolnych. "Przepis jest dość kontrowersyjny"

Źródło:
tvn24.pl

W ramach 800 plus Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelał w środę na konta rodziców ponad pół miliarda złotych – wynika z danych udostępnionych przez ZUS. Wraz z nowym miesiącem rozpoczyna się nowy okres świadczeniowy programu.

Potężna kwota trafi na konta. Trzeba złożyć wniosek

Potężna kwota trafi na konta. Trzeba złożyć wniosek

Źródło:
PAP

W tegorocznym sezonie greckie plaże będą pod nadzorem dronów. Tamtejsze służby zaczęły je wykorzystywać do walki z próbami ograniczania dostępu do wybrzeża przez prywatne podmioty.

Kary mogą być dotkliwe. Plaże pod kontrolą dronów

Kary mogą być dotkliwe. Plaże pod kontrolą dronów

Źródło:
PAP

Całemu zarządowi Orlenu w 2023 roku wypłacono w sumie ponad 24 miliony złotych z tytułu wynagrodzeń - wynika z opublikowanego we wtorek przez koncern sprawozdania rady nadzorczej. Najwięcej otrzymał były prezes - Daniel Obajtek.

Najwięcej zarobił Obajtek. Raport

Najwięcej zarobił Obajtek. Raport

Źródło:
PAP

"Praktyki stosowane przez obie platformy mogą stanowić wielopoziomowe naruszenie krajowych i unijnych przepisów w zakresie między innymi ochrony konsumentów" - przekazało we wtorek Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W komunikacie wskazano, że chodzi o Temu i Shein.

Dwaj giganci handlowi na celowniku. "Sygnały świadczące o nieprawidłowościach"

Dwaj giganci handlowi na celowniku. "Sygnały świadczące o nieprawidłowościach"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wnioski o wakacje kredytowe w większości banków można składać już od 15 maja. Kredytobiorcy, którzy chcą skorzystać z odroczenia spłaty hipoteki, powinni jednak uważać, gdyż w tym roku program działa na nowych zasadach.

Te wnioski klientów będą odrzucone. Banki tłumaczą

Te wnioski klientów będą odrzucone. Banki tłumaczą

Źródło:
tvn24.pl

Podczas wtorkowego posiedzenia rząd przyjął rozporządzenie w sprawie określenia miesiąca, w którym zostanie wypłacona tak zwana 14. emerytura. Kancelaria premiera przekazała, że - tak jak w roku ubiegłym - miesiącem wypłat "czternastek" będzie wrzesień. Czternasta emerytura w podstawowej wysokości ma wynosić 1780,96 zł brutto.

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Oszczędności, nieruchomości, akcje i samochody znalazły się w oświadczeniach majątkowych europosłów przygotowanych w związku z końcem kadencji Parlamentu Europejskiego. Dokumenty zostały opublikowane na stronie internetowej Sejmu.

Europosłowie pokazali majątki

Europosłowie pokazali majątki

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 czerwca zaczną obowiązywać nowe limity przychodów dla pracujących wcześniejszych emerytów i niektórych rencistów - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ich przekroczenie powoduje zmniejszenie lub nawet zawieszenie wypłacanego świadczenia

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów i rencistów

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów i rencistów

Źródło:
PAP