Trwa rozliczenie PIT za 2023 rok. Osoby pozostające w związkach małżeńskich mogą złożyć swoją deklarację podatkową wspólnie z mężem lub żoną, o ile spełniają odpowiednie warunki. Warto się zainteresować taką opcją, bo można osiągnąć pewne korzyści podatkowe.
Podejmując decyzję o wspólnym rozliczeniu się przez małżeństwo tylko jedna osoba składa deklarację PIT. Wystarczy, że zaznaczy odpowiednią rubrykę i poda dane swojego partnera lub partnerki. Złożenie takiej deklaracji jest uznawane za oświadczenie, że druga osoba upoważnia składającego/ją do złożenia wspólnego rozliczenia.
Wspólne rozliczenie PIT. Jakie są warunki i jaki formularz wybrać?
Warunki do wspólnego rozliczenia się przez małżeństwo są następujące:
- zawarcie związku małżeńskiego w 2023 roku lub wcześniej, - posiadanie wspólnoty majątkowej, - obydwie osoby są polskimi rezydentami podatkowymi (podlegają obowiązki podatkowemu), - wybranie odpowiedniej skali podatkowej - 12 lub 32 proc.; osoby, które rozliczają się ryczałtem lub liniowo nie mogą skorzystać z opcji wspólnego rozliczenia się, - złożenie wniosku o wspólne opodatkowanie w deklaracji. Od razu lub poprzez złożenie korekty, jeśli została pośpiesznie złożona deklaracja indywidualna.
By wspólnie rozliczyć PIT należy wybrać jeden z dwóch formularzy:
- PIT-37 - gdy obydwoje pracują na podstawie umowy o pracę, dzieło lub zlecenie; - PIT-36 - gdy chociaż jedno z małżonków rozlicza dochód uzyskany z prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.
Rozliczenie PIT przez małżeństwo. Jak to działa?
Rozliczając się wspólnie z małżonkiem trzeba wpierw dodać do siebie dochody obydwojga partnerów. Następnie dzieli się je przez dwa i od tej kwoty ustala się podatek. Kolejnym krokiem jest pomnożenie daniny dla urzędu skarbowego przez dwa. Od tak wyliczonego podatku odlicza się ulgi osobno dla każdego małżonka, któremu one przysługują.
Wspólne rozliczenie. Kiedy się opłaca?
Najczęstszymi sytuacjami, kiedy wspólne rozliczenie PIT przez małżeństwo się opłaca, są takie, gdy jedno z nich zarabia niewiele lub znacznie mniej, a druga osoba osiąga dochód wyższy niż 120 tys. zł. W takiej sytuacji wpada się w drugi próg podatkowy, czyli rozliczając się osobno od kwoty powyżej 120 tys. zł trzeba by odprowadzić 32 proc. podatku, a nie 12 proc. Gdy druga osoba zarabia mniej, to po zsumowaniu dochodów obydwojga i podzieleniu ich na pół otrzymamy kwotę, która zostanie opodatkowania według niższego progu.
Drugą sytuacją jest gdy jedno z małżonków nie zarabia w ogóle. W takiej sytuacji nie może skorzystać z kwoty zmniejszającej podatek. Przy wspólnym rozliczeniu obniży ona wspólne zarobki i zostanie odjęta od połowy dochodu zarabiającego małżonka.
Wspólne rozliczenie w usłudze Twój e-PIT
Chcąc rozliczyć się wspólnie z małżonkiem nie musimy składać deklaracji papierowej. W takich przypadkach możemy także skorzystać z usługi Twój e-PIT.
Jednak w usłudze e-Urzędu Skarbowego standardowo czeka na podatnika zeznanie indywidualne. Jeśli spełniamy wyżej wymienione warunki, to po zalogowaniu się do usługi możemy wybrać rozliczenie z małżonkiem. Wcześniej jednak trzeba go uwierzytelnić.
Jak to zrobić? Jeden z małżonków musi zalogować się do usługi Twój e-PIT przy pomocy Profilu Zaufanego. Następnie powinien wejść w zakładkę "dokumenty złożone" i pobrać zeszłoroczne zeznanie. W nim są wszystkie dane konieczne do uwierzytelnienia małżonka. Podczas składania deklaracji należy wybrać sposób rozliczenia "wspólnie z małżonkiem" i podać te dane. Są to:
- PESEL albo NIP, - Data urodzenia, - Kwotę przychodu z rozliczenia za 2022 rok, - Jedną z kwot przychodu z rozliczenia za 2023 rok (np. z druku PIT-11), - Kwota nadpłaty/do zapłaty z PIT za 2022 rok, - Imię ojca małżonka.
Warto też pamiętać, że po złożeniu deklaracji przez jednego z małżonków drugi nie musi robić nic. Zeznanie przygotowane dla niego zostanie automatyczne anulowane.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock