Ostatnie chwile na rozliczenie PIT za 2023 rok. Termin składania deklaracji upływa w przyszłym tygodniu. Część osób nie musi robić nic, a fiskus uzna za wysłane zeznanie wstępnie wypełnione wcześniej przez Krajową Administrację Skarbową. Takie udogodnienie nie dotyczy jednak wszystkich podatników.
Podatnicy mają kilka możliwości złożenia zeznania podatkowego za 2023 rok. Mogą złożyć wersję papierową w urzędzie skarbowym, wysłać ją pocztą - pamiętając, że liczy się data stempla oraz dokonać rozliczenia przez internet - w usłudze e-PIT. Ostatnia forma jest najchętniej wybierana z racji tego, że znajduje się w niej już przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową roczne zeznanie podatkowe PIT.
Czasu na rozliczenie nie zostało dużo - termin upływa 30 kwietnia. W tym czasie należy nie tylko złożyć deklarację PIT, ale zapłacić także wynikający z zeznania podatek dochodowy.
Dla kogo e-PIT?
W rozliczeniu rocznym za 2023 r. z usługi Twój e-PIT mogą skorzystać podatnicy, którzy rozliczają się na formularzu PIT-37 lub PIT-38, czyli z umów o pracę, zlecenie, dzieło lub z przychodów kapitałowych, a także osoby fizyczne, osiągające przychody z najmu, działalności gospodarczej lub działy specjalne produkcji rolnej, rozliczające się na formularzach PIT-28, PIT-36 oraz PIT-36L
Zeznania podatkowe udostępniane w usłudze Twój e-PIT są przygotowywane na podstawie danych zgromadzonych przez administrację skarbową.
Kiedy PIT nie złoży się sam?
Chcąc skorzystać z rozliczenia za pośrednictwem usługi Twój e-PIT znajdującej się w e-Urzędzie Skarbowym, należy zalogować się na platformie podatki.gov.pl. Można to zrobić za pośrednictwem login.gov.pl, identyfikując się Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem, poprzez bankowość elektroniczną lub aplikacją mObywatel.
Datą zamykającą rozliczenia jest koniec kwietnia. W przypadku, gdy deklaracja nie zostanie zaakceptowana w usłudze Twój e-PIT przez podatnika, to po upływie terminu rozliczeń system automatycznie uzna, że deklaracja została złożona.
Należy wziąć jednak pod uwagę, że w usłudze Twój e-PIT nie są automatycznie akceptowane:
- zeznania PIT-28, PIT-36 i PIT-36L oraz informacja PIT-DZ, - zeznania, odrzucone w usłudze, - zeznania, w których wykazane są wyłącznie przychody zwolnione (np. ulga dla młodych, ulga dla pracujących seniorów, ulga na powrót, czy też ulga dla rodzin 4+)
- zapisane 'kopie robocze'.
Należy zatem je sprawdzić i zaakceptować.
Podatnik, który skorzysta z innej formy złożenia deklaracji niż ta internetowa, nie musi się logować do systemu. W takiej sytuacji zeznanie udostępnione w usłudze Twój e-PIT zostanie automatycznie anulowane, a w urzędzie będzie widoczne tylko to złożone w wersji papierowej.
Wspólne rozliczenie małżonków
Osoby pozostające w związkach małżeńskich mogą złożyć swoją deklarację podatkową wspólnie z mężem lub żoną, o ile spełniają odpowiednie warunki. Jest nim m.in. posiadanie wspólnoty majątkowej małżeńskiej.
Chcąc rozliczyć się wspólnie z małżonkiem nie musimy składać deklaracji papierowej. W takich przypadkach możemy także skorzystać z usługi Twój e-PIT. Jednak w usłudze e-Urzędu Skarbowego standardowo czeka na podatnika zeznanie indywidualne. Jeśli spełniamy wymagane warunki, to po zalogowaniu się do usługi możemy wybrać rozliczenie z małżonkiem.
Warto mieć na uwadze, że w przypadku wspólnego rozliczenia małżonków, tylko jedno z nich składa deklarację PIT. W takiej sytuacji zeznanie udostępnione w usłudze Twój e-PIT dla drugiego z małżonków zostanie automatycznie anulowane.
Rozliczenie PIT-u po terminie. Kara
Podatnik naraża się na odpowiedzialność karno-skarbową w trzech sytuacjach: – brak złożenia zeznania rocznego w ustawowym terminie – złożenie zeznania rocznego, ale nieopłacenie lub niedopłata podatku należnego do urzędu skarbowego – brak złożenia deklaracji i zapłaty podatku
W przypadku spóźnienia ze złożeniem PIT możemy zostać ukarani karą grzywny plus ewentualne zapłacimy odsetki za zwłokę.
Jeśli kwota podatku do zapłacenia nie przekracza pięciokrotności najniższego wynagrodzenia za pracę (21210 zł), to mamy do czynienia z wykroczeniem. Podobnie jest, gdy nie ma podatku do zapłacenia, a po prostu spóźniliśmy się ze złożeniem deklaracji.
Kara grzywny za wykroczenie skarbowe jest uzależniona od wysokości pensji minimalnej i może sięgać od 424 zł do 84 840 zł.
Kiedy jednak kwota niezapłaconego podatku jest wyższa niż pięciokrotność pensji minimalnej, to będzie to już przestępstwo. W takich przypadkach kary mogą być liczone nawet w milionach złotych.
Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z wykroczeniem czy z przestępstwem, to jeśli chcemy uniknąć problemów, powinniśmy złożyć deklarację czynnego żalu. To swoiste przyznanie się do winy, wyrażenie skruchy, która może nam pomóc w uniknięciu kary. Warunek jest taki, że czynny żal złożymy przed rozpoczęciem postępowania przez fiskusa.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock