Czynny żal, czyli dobrowolne przyznanie się do winy wysłane do urzędu może być alternatywą dla osób, które z różnych powodów nie dopełniły swoich urzędowych obowiązków, czy nawet popełniły przestępstwo skarbowe. Warunek jest jeden - czynny żal musi zostać wyrażony zanim zostanie wszczęte postępowanie i postawione zostaną zarzuty.
Opłacanie podatków i składanie w urzędzie skarbowym obowiązkowych deklaracji to podstawowe obowiązki przedsiębiorcy. Jeśli jednak zdarzy się, że przedsiębiorca spóźni się z płatnością lub popełni błąd w deklaracji, by uniknąć konsekwencji może wyrazić czynny żal. Wyrażenie czynnego żalu może ochronić, w zależności od tego, jak istotne było przewinienie, od mandatu skarbowego, wyroku sądowego, a nawet pozbawienia wolności.
Przedsiębiorcy z instytucji czynnego żalu najczęściej korzystają, gdy spóźnią się ze złożeniem zeznania podatkowego w wymaganym do tego terminie.
Instytucja czynnego żalu służy również naprawieniu sytuacji związanych z:
nierzetelnym prowadzeniem ksiąg podatkowych,
nierzetelnym wystawianiem faktur,
niezapłaceniem lub nieodpowiednim zapłaceniem podatku dochodowego (PIT lub CIT) lub podatku VAT,
bezprawnym stosowaniem obniżonych stawek VAT,
zwolnieniami lub zatajeniem przed organem podatkowym prawdziwych rozmiarów prowadzonej działalności gospodarczej.
Dwie formy czynnego żalu
Czynny żal można złożyć w formie pisemnej za pośrednictwem poczty, lub osobiście w urzędzie skarbowym.
Po popełnieniu czynu zabronionego, należy jak najszybciej złożyć czynny żal, ponieważ gwarantuje on uniknięcie kłopotów tylko jeśli urząd skarbowy jeszcze nie rozpoczął śledztwa.
Należy jednak podkreślić, że sam fakt złożenia czynnego żalu nie gwarantuje ochrony przed karą. Czynny żal nie będzie skuteczny jeśli podatnik został już wezwany w związku z popełnionym czynem zabronionym, a organy podatkowe udokumentowały już popełnienie przestępstwa; jest w trakcie postępowania kontrolnego; zorganizował grupę bądź nakłaniał inną osobę w celu popełnienia przestępstwa skarbowego.
Dodatkowo, aby czynny żal został uznany za skuteczny, przedsiębiorca zobowiązany jest do uiszczenia opłaty razem z odsetkami. Czynny żal chroni przed karami, ale nie zwalnia z obowiązku uregulowania powstałych zaległości i odsetek.
W przypadku, kiedy urząd skarbowy nie uzna czynnego żalu za skuteczny, przedsiębiorca nie ma możliwości odwołania się od wydanej decyzji.
Czynny żal - co musi znaleźć się w piśmie
Zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego nie ma prawnie określonej formy, jednak powinno ono zawierać pewne elementy.
Należy w piśmie zawrzeć następujące informacje:
kto wnosi zawiadomienie o popełnionym czynie;
charakter popełnionego czynu;
istotne okoliczności oraz powodu;
osoby, które także miały związek z popełnionym czynem;
czy popełniony czym został przez podatnika naprawiony. Jeśli nie, to w jakim terminie obowiązuje się tego dokonać łącznie z naliczonymi odsetkami, zgodnymi z kalkulatorem odsetek ustawowych.
W piśmie można również zaznaczyć, że podatnik dokonał wykroczenia i przestępstwa skarbowego jednorazowo.
Do pisma należy także dołączyć inne istotne dokumenty, które mogą mieć wpływ na uznanie skuteczności pisma. Będą to potwierdzenie zapłaty wymaganej należności publicznoprawnej, czyli innymi słowy potwierdzenie zapłaty długu podatkowego oraz deklaracje i zeznania podatkowe, których nie złożono w odpowiednim terminie.
Co ważne, pismo wyrażające czynny żal musi być podpisane własnoręcznie przez osobę, która dokonała wykroczenie. Podpisanie pisma przez pełnomocnika lub współpracownika może zostać potraktowane jako zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, a nie jako czynny żal.
Czynny żal - termin złożenia
Nie określono terminu, do kiedy podatnik może przyznać się do popełnionego przestępstwa. Oczywiście, jeżeli przedsiębiorcy zależy na uznaniu czynnego żalu za skuteczny, powinien go złożyć przed tym, jak organ skarbowy udokumentuje jego popełnienie, czyli najszybciej jak to możliwe.
Autor: red. / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvn24