"Cud podatkowy" rządu. Oto co się stało

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Waldemar Buda o podwyżce podatku VAT z 22 na 23 procent
Waldemar Buda o podwyżce podatku VAT z 22 na 23 procentTVN24
wideo 2/7
TVN24Waldemar Buda o podwyżce podatku VAT z 22 na 23 procent

Na początku maja zakończyła się akcja rozliczeń PIT za 2022 rok. Rząd chwali się, że "miliony Polaków otrzymały zwrot podatku". Zdaniem Małgorzaty Samborskiej, doradczyni podatkowej z Grant Thornton, ten "cud podatkowy" to "efekt zmian, jakie miały miejsce w połowie roku, kiedy rząd, naprawiając błędy Polskiego Ładu, zdecydował o obniżce stawki podatku z 17 procent do 12 procent". - Obniżka podatku była dla budżetu kosztownym lekiem na chaos - podkreśliła ekspertka.

Rząd chwali się rekordowymi zwrotami PIT. Wiceminister finansów Artur Soboń mówił w ubiegłym tygodniu w radiowej Jedynce, że zwrot podatku PIT za ubiegły rok wyniósł przeciętnie około 2,5 tys. zł na podatnika. W tym roku według informacji resortu kwota zwrotów ma sięgnąć 18 mld zł, a rok wcześniej była to kwota 10 mld zł.

Zwrot podatku za 2022 rok

Zdaniem Małgorzaty Samborskiej, doradczyni podatkowej z Grant Thornton, "cud podatkowy", o którym mówią rządzący, to nic innego jak wynik zamieszania związanego z Polskim Ładem.

- W tym roku faktycznie więcej osób niż w latach wcześniejszych jest uprawnionych do zwrotu podatku albo już ten zwrot dostało. To efekt zmian, jakie miały miejsce w połowie roku, kiedy rząd, naprawiając błędy Polskiego Ładu, zdecydował o obniżce stawki podatku z 17 procent do 12 procent - wyjaśniła TVN24 Biznes Samborska.

Jak dodała jednocześnie, gdyby rząd nie próbował naprawić błędów Polskiego Ładu, to "mielibyśmy strasznie zamieszanie i duża część podatników musiałaby podatek dopłacić". - Obniżka podatku była więc dla budżetu kosztownym lekiem na chaos, jakiego moglibyśmy być świadkami, gdyby ciągle obowiązywała ulga dla klasy średniej i konieczne było rozliczenie tak zwanych rolowanych zaliczek na podatek - wskazała ekspertka.

Samborska wyjaśniła, że dzięki zmianom, które weszły w życie w połowie roku, "dochód, objęty w pierwszej połowie roku zaliczką według stawki 17-procentowej, ostatecznie w zeznaniu rocznym był opodatkowany stawką 12-procentową, stąd te zwroty". 

Kto otrzymał największy zwrot podatku?

Doradczyni podatkowa wskazała, kto otrzymał największe zwroty podatku. - Im więcej dochodu do czerwca było opodatkowane według stawki 17-procentowej, tym ten zwrot był większy. Dlatego największe zwroty dotyczyły osób lepiej zarabiających, w szczególności tych z wynagrodzeniem brutto powyżej 20 000 brutto miesięcznie. Maksymalny zwrot z tego tytułu wyniósł 4500 złotych - podała Małgorzata Samborska.

Jak zauważyła, "jeśli do tego doszły standardowe zwroty wynikające z zastosowania ulgi na dzieci czy innych ulg, np. termomodernizacyjnej czy rehabilitacyjnej to zwroty były wielotysięczne".

Z drugiej strony dużo mniejsze zwroty dotyczyły osób z wynagrodzeniem do 12 800 zł. - Tu były zwroty raczej rzędu kilkuset złotych, a im bliżej kwoty brutto 12 tysięcy i więcej, tym większe ryzyko, że była jednak dopłata - wyjaśniła ekspertka.

Jednocześnie zwraca uwagę, że "niezależnie od dopłat czy zwrotów wszyscy etatowcy, zarabiający powyżej 18 tysięcy miesięcznie, zapłacili mimo wszystko w roku 2022 wyższe podatki w porównaniu z rokiem 2021".

Czytaj także: Nie złożyłeś PIT-u na czas? Niektórym podatnikom mogą grozić kary

Wspólne rozliczenie z dzieckiem i małżeństwa

Małgorzata Samborska podała, że poza powyższymi grupami podatników zwroty otrzymali również zleceniobiorcy, którzy w ciągu roku nie rozliczyli kwoty wolnej. - Ta zasada mogła jednak nie dotyczyć tych zleceniobiorców, którzy osiągali dochody przekraczające próg podatkowy, ale płacących zaliczki przez cały rok według najniższej stawki, do czego są uprawnieni - zaznaczyła.

Doradczyni podatkowa zwróciła uwagę, że w ciągu roku przywrócono również prawo do wspólnego rozliczenia z dzieckiem dla osób samotnie wychowujących dzieci. Oznacza to, że "takie osoby również otrzymały zwroty na koniec roku, przy czym znowu - im wyższe zarobki, tym wyższe były to zwroty".

Jak zaznaczyła, podobnie sytuacja wyglądała w przypadku małżonków korzystających z prawa do wspólnego rozliczenia, "zwłaszcza wtedy, gdy jedno z małżonków w ogóle nie zarabiało, a drugie osiągało dochody w granicach 240 tys. zł w skali roku i więcej". - Istotne podwyższenie kwoty wolnej do 30 tysięcy złotych skutkowało tym, że maksymalny zysk ze wspólnego rozliczenia wyniósł nawet 27 tysięcy 600 złotych. I jeśli w ciągu roku podatnik nie korzystał z prawa do obniżenia zaliczki, taki zwrot (a nawet wyższy, jeśli dodatkowo miał prawo do ulg) otrzymał po złożeniu zeznania rocznego - wyjaśniła Samborska.

PIT za 2023 rok - co czeka podatników?

Doradczyni podkreśliła, że przy rozliczeniach PIT za rok 2023 "takich ponadmiarowych zwrotów nie będzie, bo były one wyłącznie efektem poboru zaliczki w pierwszej połowie roku w kwocie wyższej niż należna za cały rok".

- Szukając plusów, można wskazać, że od stycznia te osoby płacą niższe zaliczki w tym roku, niż płaciły w roku ubiegłym - dodała Samborska.

Rządowa kampania

- Wysokie zwroty mogły oczywiście cieszyć podatników, to zrozumiałe, chociaż warto pamiętać, że zwrot jest co do zasady skutkiem nadpłaconego podatku w ciągu roku, co przy wysokiej inflacji nie jest korzystnym rozwiązaniem. Państwo powinno dążyć do tego, aby podatek pobierany w ciągu roku w zaliczkach był bliski temu, który się należy za cały rok podatkowy - podkreśliła Małgorzata Samborska.

W jej ocenie "to, jak wiele osób było zaskoczonych zwrotem podatku, świadczy głównie o tym, że tego zwrotu nie oczekiwały, gdyż skomplikowanie systemu podatkowego powoduje, że przeciętny podatnik ma raczej słabe wyobrażenie o wysokości pobieranych przez fiskus danin".

Tymczasem w ostatnich dniach głośno było o rządowej kampanii, informującej o zwrotach podatku, "dzięki rządowej obniżce PIT". Bilbordy pojawiły się w całej Polsce - informował na Twitterze Cezary Tomczyk, poseł Koalicji Obywatelskiej. W ocenie parlamentarzysty "to oszustwo". "Zabrać ludziom 100 zł. Oddać 60 złotych, a za resztę zrobić kampanie propagandową" - napisał Tomczyk.

"Co tam oszustwo, proszę jeszcze bardziej otwarcie! Może jakoś tak… program @Platforma_org DOPŁATY do podatku DLA KAŻDEGO!" - odpowiedział wiceminister finansów Artur Soboń.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości

- Nie można negować praw ekonomii, nie można dopuścić do sytuacji, w której często w dyskusjach związkowcy są bardziej kompetentni od przedstawicieli administracji państwowej. To trzeba zdecydowanie postawić na nogi - powiedział Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka, w rozmowie z Jerzym Korczyńskim na temat stworzenia ministerstwa przemysłu w Katowicach. Według zapowiedzi Donalda Tuska na czele nowego resortu stanie prof. Marzena Czarnecka.

Wyzwania dla nowego resortu. "Największy problem polskiej gospodarki, to transformacja energetyczna"

Wyzwania dla nowego resortu. "Największy problem polskiej gospodarki, to transformacja energetyczna"

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Tak zwane płatności odroczone pojawiły się na polskim rynku w 2016 roku. Od tamtej pory stały się bardzo popularną usługą, na tyle, że przy okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia planuje skorzystać z niej aż jedna trzecia Polaków - wynika z raportu Comfino "Płatności ratalne i odroczone w Polsce 2023/24".

Świąteczne wydatki na raty. Aż jedna trzecia Polaków chce zapłacić za zakupy później

Świąteczne wydatki na raty. Aż jedna trzecia Polaków chce zapłacić za zakupy później

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

W nowym rozkładzie kolejowym, który zacznie obowiązywać od niedzieli 10 grudnia zwiększy się liczba połączeń do i z Warszawy, Krakowa, Białegostoku, Opola, Łodzi, Wrocławia i Rzeszowa. Od niedzieli podróżni skorzystają też z nowych stacji między innymi w stolicy.

Od niedzieli nowy rozkład jazdy na kolei. Oto, co się zmieni

Od niedzieli nowy rozkład jazdy na kolei. Oto, co się zmieni

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

Obowiązujące od piątku ograniczenie prędkości do 30 kilometrów na godzinę w stolicy Holandii doprowadziło do tworzenia się dużych korków i irytacji kierowców, napisał dziennik "De Telegraaf". "Wyprzedzają nas nawet rowery i to nie tylko elektryczne" – narzekał jeden z nich.

Ograniczyli prędkość w europejskiej stolicy do 30 km/h. "To szaleństwo"

Ograniczyli prędkość w europejskiej stolicy do 30 km/h. "To szaleństwo"

Autor:
JW
Źródło:
PAP

Republikański senator wezwał amerykański rząd do wszczęcia śledztwa, które zbadałoby wpływ importu chińskiego czosnku na bezpieczeństwo narodowe. Republikański senator Rick Scott napisał do sekretarza handlu, twierdząc, że chiński czosnek jest niebezpieczny, powołując się na niehigieniczne metody produkcji.

Amerykański senator: chiński czosnek stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego

Amerykański senator: chiński czosnek stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego

Autor:
JW/ams
Źródło:
BBC

Rada Unii Europejskiej zaakceptowała, zgodnie z rekomendacją KE, modyfikację polskiego Krajowego Planu Odbudowy. To oznacza też zgodę na wypłatę zaliczki dla Polski - poinformował Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 w Brukseli. Chodzi o ponad 5 miliardów euro z programu RePowerEu, przeznaczonego na odchodzenie od rosyjskich paliw kopalnych i inwestycje w zielone technologie.

Ogromna zaliczka dla Polski. Jest decyzja Rady UE

Ogromna zaliczka dla Polski. Jest decyzja Rady UE

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Rosja jest czołowym dostawcą nawozów do Polski. Tak wynika z danych przekazanych przez Arkadiusza Zalewskiego, eksperta Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowy Instytut Badawczy. Od stycznia do września 2023 roku z tego kierunku trafiło do naszego kraju 395,8 tysiąca ton nawozów mineralnych. Rosję na tym polu wyprzedzają jedynie Niemcy. Jak zaznaczył Zalewski, od początku tego roku "import nawozów z Rosji zauważalnie zwiększa się".

Luka w sankcjach. Import z Rosji do Polski "zauważalnie zwiększa się"

Luka w sankcjach. Import z Rosji do Polski "zauważalnie zwiększa się"

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Pfizer pozwał Polskę za niewywiązanie się z umowy szczepionkowej. Termin rozprawy wstępnej w tej sprawie został przełożony na 30 stycznia 2024 roku - poinformowali w piątek przedstawiciele kancelarii Strelia, reprezentującej stronę polską. Jak przekazali, przedmiotem sporu jest kwota 5 644 290 747 zł.

Gigant farmaceutyczny domaga się miliardów od Polski. Podano dokładną kwotę

Gigant farmaceutyczny domaga się miliardów od Polski. Podano dokładną kwotę

Autor:
mb
Źródło:
PAP

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Kodeksu cywilnego, który reguluje kwestie dotyczące umowy franczyzy - poinformował w piątek na konferencji prasowej minister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Rząd chce zmian dotyczących franczyzy. Mali mają być chronieni przed dużymi

Rząd chce zmian dotyczących franczyzy. Mali mają być chronieni przed dużymi

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

Senat opowiedział się w piątek za ustawą, która ma przedłużyć do połowy 2024 roku zamrożenie cen energii. Do przepisów nie wprowadzono żadnych poprawek. Ustawa została przygotowana przez posłów Polski 2050-Trzeciej Drogi i Koalicji Obywatelskiej.

Ceny prądu w 2024 roku. Jest decyzja Senatu

Ceny prądu w 2024 roku. Jest decyzja Senatu

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes

PGNiG Termika wezwało konsorcjum Mitsubishi i Polimeksu do zapłaty 244,4 miliona złotych z tytułu kar umownych dotyczących kontraktu na dostawę i montaż bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Żerań w Warszawie - podał Polimex Mostostal w komunikacie giełdowym.

Spółka PGNiG domaga się blisko ćwierć miliarda złotych. "Kłótnia w państwowej rodzinie"

Spółka PGNiG domaga się blisko ćwierć miliarda złotych. "Kłótnia w państwowej rodzinie"

Autor:
mb
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Paliwa na stacjach paliw powinny dalej tanieć. Tak wynika z najnowszych prognoz analityków. Jednocześnie eksperci z E-petrol zwrócili uwagę, że tankowanie mogłoby być jeszcze tańsze, "ale aktualnie obserwujemy w przypadku paliw bardzo wysokie marże detaliczne". Marże detaliczne informują nas, ile stacje zarabiają na litrze sprzedanego paliwa.

"Tankowanie mogłoby być tańsze". Eksperci zwracają uwagę na jeden szczegół

"Tankowanie mogłoby być tańsze". Eksperci zwracają uwagę na jeden szczegół

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes

10 grudnia 2023 roku wypada przedostatnia w tym roku niedziela bez zakazu handlu. Oznacza to, że czynne będą większe sklepy oraz galerie handlowe. To efekt nowych przepisów.

Zmiany w handlu. Czy w najbliższą niedzielę zrobimy większe zakupy?

Zmiany w handlu. Czy w najbliższą niedzielę zrobimy większe zakupy?

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Wbrew propagandzie i nieustannemu szczuciu tych, którzy odchodzą, nowy rok zacznie się od wypłaty 800 plus oraz 30 procent podwyżek dla nauczycieli. Mamy to zagwarantowane w naszym projekcie budżetu - mówił w piątek lider PO Donald Tusk.

Donald Tusk o 800 plus i podwyżkach dla nauczycieli

Donald Tusk o 800 plus i podwyżkach dla nauczycieli

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Przeciętna roczna pensja członka zarządu spółek notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w 2022 roku wzrosła o 15 procent wobec roku 2021 i wynosiła 917 tysięcy złotych brutto - wynika z badania przeprowadzonego przez Grand Thornton.

Tak zarabiają członkowie zarządów spółek giełdowych

Tak zarabiają członkowie zarządów spółek giełdowych

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP Biznes

Do Sejmu wpłynął rządowy projekt, który przewiduje, że emerytura stażowa przysługiwałaby, bez względu na wiek, osobom posiadającym okres składkowy wynoszący co najmniej 38 lat dla kobiet i 43 lata dla mężczyzn.

Emerytury stażowe w Sejmie. Jest rządowy projekt

Emerytury stażowe w Sejmie. Jest rządowy projekt

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP

ING Bank Śląski, Alior Bank, Bank Pocztowy oraz Nest Bank - to część banków, które zaplanowały prace serwisowe w najbliższych dniach. W związku z tym klienci muszą się przygotować na utrudnienia w dostępie do niektórych usług.

Weekendowe utrudnienia w kilku bankach

Weekendowe utrudnienia w kilku bankach

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w czwartek wydał orzeczenie w sprawie frankowiczów. - TSUE znowu pomógł polskim sądom i polskiemu konsumentowi - ocenia Beata Strzyżowska, radczyni prawna. Tymczasem Związek Banków Polskich zauważył, że Trybunał "nie odpowiedział na kluczowe pytanie dotyczące przedawnienia roszczeń banków". W ocenie sektora bankowego czwartkowy wyrok "w żaden sposób nie zmienia sytuacji banków ani kredytobiorców".

Co dokładnie oznacza wyrok TSUE dla frankowiczów? Wyjaśniamy

Co dokładnie oznacza wyrok TSUE dla frankowiczów? Wyjaśniamy

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Sebastian Skuza, dotychczasowy wiceminister finansów, został powołany na stanowisko zastępcy przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Decyzję w tej sprawie podjął premier Mateusz Morawiecki na wniosek przewodniczącego KNF Jacka Jastrzębskiego - poinformowano w komunikacie.

Transfer z ministerstwa do KNF. Jest decyzja premiera Morawieckiego

Transfer z ministerstwa do KNF. Jest decyzja premiera Morawieckiego

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Jak wiecie, powstaje Ministerstwo Przemysłu w Katowicach. Pani profesor Marzena Czarnecka jest odpowiedzialna za skonstruowanie tego resortu. To było moje zobowiązanie, zostanie wypełnione - powiedział Donald Tusk podczas briefingu w Senacie.

To ona pokieruje nowym ministerstwem. Siedziba resortu poza Warszawą

To ona pokieruje nowym ministerstwem. Siedziba resortu poza Warszawą

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Skończyła się kampania wyborcza, pewne wzburzenie, skrajne opinie. Przechodzimy do normalnej pracy - powiedział podczas konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński. Zadeklarował, że polski bank centralny jest w stanie współpracować "z każdym rządem".

Adam Glapiński przekonuje, że NBP "z każdym rządem będzie współpracować dobrze"

Adam Glapiński przekonuje, że NBP "z każdym rządem będzie współpracować dobrze"

Autor:
mp/adso
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Po październikowych wyborach Ministerstwo Zdrowia przekazało związanej z Tadeuszem Rydzykiem Fundacji Lux Veritatis blisko 400 tysięcy złotych - wynika z odpowiedzi resortu na pytania posła Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Brejzy. Pieniądze zostały przekazane na zakup czasu antenowego w Telewizji Trwam, której Rydzyk jest dyrektorem. Miała zostać z nich sfinansowana emisja kampanii "Planuję długie życie". "Pieniądze pochodziły z Narodowej Strategii Onkologicznej" - zwraca uwagę w mediach społecznościowych polityk KO.

Blisko 400 tysięcy złotych z ministerstwa dla fundacji Rydzyka. Na emisję spotów

Blisko 400 tysięcy złotych z ministerstwa dla fundacji Rydzyka. Na emisję spotów

Autor:
mp/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes