"Cud podatkowy" rządu. Oto co się stało

Źródło:
TVN24 Biznes
Waldemar Buda o podwyżce podatku VAT z 22 na 23 procent
Waldemar Buda o podwyżce podatku VAT z 22 na 23 procentTVN24
wideo 2/7
Waldemar Buda o podwyżce podatku VAT z 22 na 23 procentTVN24

Na początku maja zakończyła się akcja rozliczeń PIT za 2022 rok. Rząd chwali się, że "miliony Polaków otrzymały zwrot podatku". Zdaniem Małgorzaty Samborskiej, doradczyni podatkowej z Grant Thornton, ten "cud podatkowy" to "efekt zmian, jakie miały miejsce w połowie roku, kiedy rząd, naprawiając błędy Polskiego Ładu, zdecydował o obniżce stawki podatku z 17 procent do 12 procent". - Obniżka podatku była dla budżetu kosztownym lekiem na chaos - podkreśliła ekspertka.

Rząd chwali się rekordowymi zwrotami PIT. Wiceminister finansów Artur Soboń mówił w ubiegłym tygodniu w radiowej Jedynce, że zwrot podatku PIT za ubiegły rok wyniósł przeciętnie około 2,5 tys. zł na podatnika. W tym roku według informacji resortu kwota zwrotów ma sięgnąć 18 mld zł, a rok wcześniej była to kwota 10 mld zł.

Zwrot podatku za 2022 rok

Zdaniem Małgorzaty Samborskiej, doradczyni podatkowej z Grant Thornton, "cud podatkowy", o którym mówią rządzący, to nic innego jak wynik zamieszania związanego z Polskim Ładem.

- W tym roku faktycznie więcej osób niż w latach wcześniejszych jest uprawnionych do zwrotu podatku albo już ten zwrot dostało. To efekt zmian, jakie miały miejsce w połowie roku, kiedy rząd, naprawiając błędy Polskiego Ładu, zdecydował o obniżce stawki podatku z 17 procent do 12 procent - wyjaśniła TVN24 Biznes Samborska.

Jak dodała jednocześnie, gdyby rząd nie próbował naprawić błędów Polskiego Ładu, to "mielibyśmy strasznie zamieszanie i duża część podatników musiałaby podatek dopłacić". - Obniżka podatku była więc dla budżetu kosztownym lekiem na chaos, jakiego moglibyśmy być świadkami, gdyby ciągle obowiązywała ulga dla klasy średniej i konieczne było rozliczenie tak zwanych rolowanych zaliczek na podatek - wskazała ekspertka.

Samborska wyjaśniła, że dzięki zmianom, które weszły w życie w połowie roku, "dochód, objęty w pierwszej połowie roku zaliczką według stawki 17-procentowej, ostatecznie w zeznaniu rocznym był opodatkowany stawką 12-procentową, stąd te zwroty". 

Kto otrzymał największy zwrot podatku?

Doradczyni podatkowa wskazała, kto otrzymał największe zwroty podatku. - Im więcej dochodu do czerwca było opodatkowane według stawki 17-procentowej, tym ten zwrot był większy. Dlatego największe zwroty dotyczyły osób lepiej zarabiających, w szczególności tych z wynagrodzeniem brutto powyżej 20 000 brutto miesięcznie. Maksymalny zwrot z tego tytułu wyniósł 4500 złotych - podała Małgorzata Samborska.

Jak zauważyła, "jeśli do tego doszły standardowe zwroty wynikające z zastosowania ulgi na dzieci czy innych ulg, np. termomodernizacyjnej czy rehabilitacyjnej to zwroty były wielotysięczne".

Z drugiej strony dużo mniejsze zwroty dotyczyły osób z wynagrodzeniem do 12 800 zł. - Tu były zwroty raczej rzędu kilkuset złotych, a im bliżej kwoty brutto 12 tysięcy i więcej, tym większe ryzyko, że była jednak dopłata - wyjaśniła ekspertka.

Jednocześnie zwraca uwagę, że "niezależnie od dopłat czy zwrotów wszyscy etatowcy, zarabiający powyżej 18 tysięcy miesięcznie, zapłacili mimo wszystko w roku 2022 wyższe podatki w porównaniu z rokiem 2021".

Czytaj także: Nie złożyłeś PIT-u na czas? Niektórym podatnikom mogą grozić kary

Wspólne rozliczenie z dzieckiem i małżeństwa

Małgorzata Samborska podała, że poza powyższymi grupami podatników zwroty otrzymali również zleceniobiorcy, którzy w ciągu roku nie rozliczyli kwoty wolnej. - Ta zasada mogła jednak nie dotyczyć tych zleceniobiorców, którzy osiągali dochody przekraczające próg podatkowy, ale płacących zaliczki przez cały rok według najniższej stawki, do czego są uprawnieni - zaznaczyła.

Doradczyni podatkowa zwróciła uwagę, że w ciągu roku przywrócono również prawo do wspólnego rozliczenia z dzieckiem dla osób samotnie wychowujących dzieci. Oznacza to, że "takie osoby również otrzymały zwroty na koniec roku, przy czym znowu - im wyższe zarobki, tym wyższe były to zwroty".

Jak zaznaczyła, podobnie sytuacja wyglądała w przypadku małżonków korzystających z prawa do wspólnego rozliczenia, "zwłaszcza wtedy, gdy jedno z małżonków w ogóle nie zarabiało, a drugie osiągało dochody w granicach 240 tys. zł w skali roku i więcej". - Istotne podwyższenie kwoty wolnej do 30 tysięcy złotych skutkowało tym, że maksymalny zysk ze wspólnego rozliczenia wyniósł nawet 27 tysięcy 600 złotych. I jeśli w ciągu roku podatnik nie korzystał z prawa do obniżenia zaliczki, taki zwrot (a nawet wyższy, jeśli dodatkowo miał prawo do ulg) otrzymał po złożeniu zeznania rocznego - wyjaśniła Samborska.

PIT za 2023 rok - co czeka podatników?

Doradczyni podkreśliła, że przy rozliczeniach PIT za rok 2023 "takich ponadmiarowych zwrotów nie będzie, bo były one wyłącznie efektem poboru zaliczki w pierwszej połowie roku w kwocie wyższej niż należna za cały rok".

- Szukając plusów, można wskazać, że od stycznia te osoby płacą niższe zaliczki w tym roku, niż płaciły w roku ubiegłym - dodała Samborska.

Rządowa kampania

- Wysokie zwroty mogły oczywiście cieszyć podatników, to zrozumiałe, chociaż warto pamiętać, że zwrot jest co do zasady skutkiem nadpłaconego podatku w ciągu roku, co przy wysokiej inflacji nie jest korzystnym rozwiązaniem. Państwo powinno dążyć do tego, aby podatek pobierany w ciągu roku w zaliczkach był bliski temu, który się należy za cały rok podatkowy - podkreśliła Małgorzata Samborska.

W jej ocenie "to, jak wiele osób było zaskoczonych zwrotem podatku, świadczy głównie o tym, że tego zwrotu nie oczekiwały, gdyż skomplikowanie systemu podatkowego powoduje, że przeciętny podatnik ma raczej słabe wyobrażenie o wysokości pobieranych przez fiskus danin".

Tymczasem w ostatnich dniach głośno było o rządowej kampanii, informującej o zwrotach podatku, "dzięki rządowej obniżce PIT". Bilbordy pojawiły się w całej Polsce - informował na Twitterze Cezary Tomczyk, poseł Koalicji Obywatelskiej. W ocenie parlamentarzysty "to oszustwo". "Zabrać ludziom 100 zł. Oddać 60 złotych, a za resztę zrobić kampanie propagandową" - napisał Tomczyk.

"Co tam oszustwo, proszę jeszcze bardziej otwarcie! Może jakoś tak… program @Platforma_org DOPŁATY do podatku DLA KAŻDEGO!" - odpowiedział wiceminister finansów Artur Soboń.

Autorka/Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości

"Oszuści na niebezpiecznych stronach wyłudzają dane logowania do bankowości elektronicznej oraz informacje o kartach płatniczych" - przestrzega Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego na portalu X (dawniej Twitter).

Oszuści podszywają się pod bank

Oszuści podszywają się pod bank

Źródło:
PAP

Produkcja budowlano-montażowa w czerwcu spadła o 8,9 procent rok do roku, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 5 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Ekonomiści oceniają, że spadek aktywności budownictwa to między innymi efekt cyklicznego przestoju w inwestycjach współfinansowanych przez Unię Europejską.

Słabe dane z budowlanki. "Sektor w fazie recesji"

Słabe dane z budowlanki. "Sektor w fazie recesji"

Źródło:
PAP

Kilkunastu mieszkańców terenów pod lotnisko w Baranowie zgłosiło w ostatnich dniach chęć sprzedaży swoich nieruchomości - podała spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK).

CPK: nowi chętni na sprzedaż gruntów pod lotnisko w Baranowie     

CPK: nowi chętni na sprzedaż gruntów pod lotnisko w Baranowie     

Źródło:
PAP

Jednym z najlepiej opłacanych stanowisk jest specjalista pełniący funkcję chief information officera w sektorze IT. Taki pracownik może liczyć na miesięczną pensję w wysokości nawet 70 tysięcy złotych - wynika raportu płacowego firmy Antal. Na wysokie wynagrodzenia mogą liczyć również dyrektorzy finansowi, specjaliści w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI), czy kierownicy do spraw marketingu.

Zarabiają po kilkanaście tysięcy złotych na miesiąc. Nowy raport

Zarabiają po kilkanaście tysięcy złotych na miesiąc. Nowy raport

Źródło:
PAP

W ciągu siedmiu godzin po niedzielnej rezygnacji prezydenta USA Joe Bidena z walki o reelekcję, drobni darczyńcy wpłacili niemal 47 milionów dolarów na konta zbierającej fundusze dla Partii Demokratycznej organizacji non-profit ActBlue.

47 milionów dolarów w siedem godzin. "Największa jednodniowa zbiórka w bieżącej kampanii"

47 milionów dolarów w siedem godzin. "Największa jednodniowa zbiórka w bieżącej kampanii"

Źródło:
PAP

Minister finansów Andrzej Domański poinformował na antenie TOK FM, że jego resort będzie prowadził rozmowy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwem Przemysłu na temat cen prądu w 2025 roku i ewentualnych dalszych rozwiązań osłonowych.

Minister o rachunkach na "akceptowanym poziomie"

Minister o rachunkach na "akceptowanym poziomie"

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto padła szóstka. Wartość głównej wygranej to dwa miliony złotych. Totalizator Sportowy poinformował, gdzie kupiono szczęśliwy los.

Szóstka w Lotto. Wiadomo, gdzie padła wygrana

Szóstka w Lotto. Wiadomo, gdzie padła wygrana

Źródło:
tvn24.pl

Inwestorzy oceniają skutki rezygnacji Joe Bidena z kandydowania na urząd prezydenta USA. Na giełdach w Azji przeważają spadki. Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną. Dolar pozostaje stabilny. W ocenie ekonomistów decyzja Bidena zwiększa niepewność na rynkach, co nie sprzyja walutom rynków wschodzących.

Rynki reagują na decyzję Bidena. "To oznacza większą niepewność"

Rynki reagują na decyzję Bidena. "To oznacza większą niepewność"

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w czerwcu 2024 roku wzrosła o 4,4 procent w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Sprzedaż detaliczna w czerwcu. Nowe dane ze sklepów

Sprzedaż detaliczna w czerwcu. Nowe dane ze sklepów

Źródło:
PAP

Płace rosną, ale brakuje rąk do pracy. - Z pracownikami jest problem, szczególnie tymi sezonowymi - mówi właściciel sieci hoteli nad morzem. Specjaliści mówią o napiętej sytuacji, a problem może się jeszcze pogłębiać.

Problemy z pracownikami sezonowymi. "Zrezygnowałam, moja psychika jest ważniejsza"

Problemy z pracownikami sezonowymi. "Zrezygnowałam, moja psychika jest ważniejsza"

Źródło:
tvn24.pl

Z ulgi dla samotnie wychowujących dzieci może skorzystać ten rodzic, który jest zaangażowany w wychowanie dzieci w większym stopniu - pisze poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na wyjaśnienia resortu finansów.

"To uprawnia do zastosowania preferencyjnego rozliczenia". Głos resortu finansów

"To uprawnia do zastosowania preferencyjnego rozliczenia". Głos resortu finansów

Źródło:
PAP

Mieszkańcy Majorki demonstrowali w niedzielę swoje niezadowolenie z turystyfikacji wyspy. Kilkanaście tysięcy osób wzięła udział w proteście, podczas którego wykrzykiwano hasła wymierzone w turystów, np. "Wracajcie do domów!" czy "Oddajcie nam Majorkę!". Postulują między innymi ograniczenie miejsc noclegowych.

Mieszkańcy Majorki do turystów: "Wracajcie do domów!", "wasz luksus, nasza męka"

Mieszkańcy Majorki do turystów: "Wracajcie do domów!", "wasz luksus, nasza męka"

Źródło:
PAP

Od 1 sierpnia 2024 roku Polskie Linie Lotnicze LOT tymczasowo zawieszają możliwość transportu psów na pokładzie samolotu oraz w luku bagażowym na rejsach do Stanów Zjednoczonych. Powodem są nowe przepisy wprowadzone w USA.

Pies nie poleci. Ważne zmiany dla podróżujących samolotem

Pies nie poleci. Ważne zmiany dla podróżujących samolotem

Źródło:
tvn24.pl

W szansę na uzyskanie kredytu hipotecznego wierzy zaledwie co czwarty tak zwany gniazdownik - wynika z raportu Otodom. Jednak, jak wynika z badania, 40 procent z nich patrzy w przyszłość pozytywnie, licząc na pomoc w sfinansowaniu lokum, a także na zmiany na rynku.

Gniazdownicy nie widzą szans na kredyt

Gniazdownicy nie widzą szans na kredyt

Źródło:
PAP

Władze hiszpańskiego miasta Calpe zakazały turystom "rezerwowania" miejsc na plaży poprzez zostawianie tam krzeseł, parasoli czy leżaków. Plażowiczom, którzy nie zastosują się do nowych regulacji, grozi kara w wysokości 250 euro, czyli około 1070 złotych.

Będą kary za "rezerwowanie" miejsc na plaży. Władze ostrzegają turystów

Będą kary za "rezerwowanie" miejsc na plaży. Władze ostrzegają turystów

Źródło:
CNN

Wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez kierowców tak zwanych taksówek na aplikację z jednej strony może pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo, ale z drugiej spowodować powstanie problemów społecznych - przekazał Maciej Mysona z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Jak informuje Uber, po zmianie przepisów odeszło 30 procent kierowców, co wpłynęło na wzrost cen i dłuższy czas oczekiwania.

Odeszło 30 procent kierowców. Ekspert o zagrożeniach

Odeszło 30 procent kierowców. Ekspert o zagrożeniach

Źródło:
PAP

Za opóźniony lub odwołany lot przysługuje rekompensata w wysokości od 250 do 600 euro, natomiast przy opóźnieniach pociągu kwota 25 lub 50 procent ceny biletu - wyjaśnia Renata Yanisiv, koordynator ECK Polska. W przypadku noclegów reklamować można każdą niezgodność z umową lub ofertą hotelu.

Odwołany lub opóźniony lot? Należy ci się odszkodowanie

Odwołany lub opóźniony lot? Należy ci się odszkodowanie

Źródło:
PAP

Mieszkanka Żarowa w województwie dolnośląskim padła ofiarą oszustwa po wystawieniu na sprzedaż dziecięcej hulajnogi. 47-latka uwierzyła oszustom podszywającym się pod pracowników portalu ogłoszeniowego, w wyniku czego straciła spore oszczędności. Policja przypomina, by w trakcie transakcji internetowych zachować ostrożność oraz rozwagę.

Chciała sprzedać hulajnogę, straciła 18 tysięcy złotych

Chciała sprzedać hulajnogę, straciła 18 tysięcy złotych

Źródło:
PAP, KPP w Świdnicy

W sobotę w Lotto padła główna wygrana w wysokości 2 milionów złotych. Tym razem nikt nie trafił szóstki w Lotto Plus. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 20 lipca 2024 roku.

Padła szóstka w Lotto

Padła szóstka w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

To jest bardzo cenna lekcja dla użytkowników tego oprogramowania, którzy powinni zastanowić się nad pewną heterogenicznością środowisk. Być może nie zawsze warto polegać na jednym rozwiązaniu - mówił na antenie TVN24 Marcin Maj, ekspert do spraw cyberbezpieczeństwa z portalu niebezpiecznik.pl, odnosząc się do globalnej awarii systemów informatycznych na całym świecie.

"Mamy tutaj do czynienia z ciosem w szczepionkę"

"Mamy tutaj do czynienia z ciosem w szczepionkę"

Źródło:
tvn24.pl

Globalna awaria oprogramowania powinna przypomnieć nam wszystkim, że trzeba być przygotowanym na każdy scenariusz kryzysowy - napisał w sobotę na platformie X wicepremier, szef Ministerstwa Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski odnosząc się do piątkowej awarii systemów Microsoft.

"Trzeba być przygotowanym na każdy scenariusz kryzysowy"

"Trzeba być przygotowanym na każdy scenariusz kryzysowy"

Źródło:
PAP

Polska ma fantastyczne plenery, miasta, w których można nagrywać, ale to się po prostu nie opłaca. To jest podstawowy problem, który trzeba rozwiązać, żeby przemysł filmowy zaczął kręcić się na dużo wyższych obrotach - mówił w programie Wstajesz i Weekend Maciej Sojka, producent filmowy, dziennikarz i pierwszy szef TVN24.

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

Źródło:
TVN24

Co roku liczna grupa Polaków planuje wypoczynek za granicą, decydując się na samodzielną organizację podróży. W takich przypadkach samochód staje się ich preferowanym środkiem transportu. Decydując się na taki krok warto pamiętać o ryzykach związanych z podróżowaniem poza granicami Polski. Należy się upewnić, czy polisa ubezpieczeniowa, jaką posiadamy, obejmuje nie tylko nasz cel podróży, ale również kraje, przez które będziemy przejeżdżać.

Samochodem za granicę? O tym trzeba pamiętać

Samochodem za granicę? O tym trzeba pamiętać

Źródło:
tvn24.pl

Bruce Springsteen, legenda amerykańskiego rocka, dołączył do klubu muzyków, których majątek przekracza miliard dolarów - wynika z szacunków magazynu "Forbes".

Bruce Springsteen dołączył do klubu muzyków miliarderów

Bruce Springsteen dołączył do klubu muzyków miliarderów

Źródło:
PAP