Szef handlowego giganta zdetronizowany. Oto nowy najbogatszy Azjata

Pieniądze


Chińczyk Jack Ma nie jest już najbogatszym Azjatą. Założyciela i prezesa giganta internetowego handlu Alibaby zdetronizował właśnie Hindus Mukesh Ambani, właściciel holdingu Reliance Industries Limited.

Według Bloomberga majątek Ambaniego wzrósł do poziomu 44,3 mld dolarów. Wszystko dlatego, że w piątek kurs akcji giganta wzrósł o 1,6 proc. do rekordowej wartości 1099 rupii.

W ten sposób 61-latek stał się najbogatszym Azjatą, wyprzedził bowiem dotychczasowego lidera na kontynencie - Chińczyka Jacka Ma, założyciela i prezesa grupy Alibaba. Jego majątek Bloomberg wycenia teraz na 44 mld dolarów.

Rodzinny biznes

Reliance Industries to druga co do wielkości firma w Indiach, której kapitalizacja rynkowa już przekroczyła 100 mld dolarów. Ambani jest prezesem i dyrektorem zarządzającym spółki, a wraz z rodziną kontroluje ponad 43 proc. udziałów.

Reliance Industries założył ojciec Mukesha - Dhirubhai Ambani. Firma zaczynała od produkcji tkanin i tekstyliów. Mukesh dołączył do zarządu firmy jako 20-latek w 1977 roku wraz ze swoim młodszym bratem Anilem. Odegrał kluczową rolę we wprowadzeniu przedsiębiorstwa w branżę petrochemiczną w latach 90. oraz telekomunikacyjną i handlową na początku obecnego stulecia.

Dhirubhai Ambani zmarł w 2002 roku, ale nie pozostawił testamentu. Mukesh i Anil przez wiele lat kłócili się o podział ról w firmie. Do porozumienia, w którym pośredniczyła ich matka, doszło w 2005 roku.

Ambani uwielbia hinduskie jedzenie, bollywodzkie filmy (ogląda trzy produkcje tygodniowo) i oczywiście krykieta (jest właścicielem drużyny Mumbai Indians). Jest technologicznym geekiem i lubi być na bieżąco z najnowszymi gadżetami. Jego największą ekstrawagancją było postawienie w Mumbaju wieżowca, w którym mieszka wraz z żoną Nitą i trójką dzieci. Nieruchomość uważana jest za najdroższy, po pałacu Buckingham, budynek mieszkalny na świecie. Do utrzymania rezydencji konieczne było zatrudnienie ponad sześciuset osób.

Autor: tol//dap / Źródło: Bloomberg