Dokształcanie przedsiębiorców pod lupą ministerstwa. Niewykluczone zmiany

TVN24 Biznes

ShutterstockMinisterstwo Finansów zbada interpretacje dotyczące kosztów dokształcania się przez przedsiębiorców

Ministerstwo Finansów zbada interpretacje dotyczące kosztów dokształcania się przez przedsiębiorców, podda je analizie i ewentualnej zmianie - poinformowało w piątek biuro prasowe resortu finansów.

W komunikacie wskazano, że powodem podjętych kroków są komentarze w prasie dotyczące interpretacji indywidualnych w sprawie wydatków ponoszonych przez przedsiębiorców na własne dokształcanie.

Jakie zastrzeżenia?

Wyjaśniono, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) nie określa katalogu wydatków związanych z kształceniem i dokształcaniem się przedsiębiorcy, które mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Przy kwalifikacji określonych wydatków obowiązuje generalna zasada, wyrażona w art. 22 ust. 1 ustawy PIT. Zgodnie z nią wydatek zaliczony do kosztów musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Powinien być także powiązany z konkretnym źródłem przychodu. Zdaniem MF w związku z obowiązującą ogólną definicją kosztów podatkowych, nie jest możliwe i celowe tworzenie zamkniętego katalogu wydatków zaliczanych do kosztów. Dotyczy to również wydatków na dokształcanie się przedsiębiorcy. - Każdy przypadek podlega indywidualnej ocenie. Przykładowo kurs językowy u jednego przedsiębiorcy będzie pozostawał w ścisłym związku z prowadzoną działalnością i osiąganiem przychodów, a u innego taki związek nie wystąpi - powiedział cytowany w komunikacie resortu finansów wiceminister finansów Jarosław Neneman.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock