Duży bank podnosi opłaty dla klientów

Pieniądze

Kawecki o metodach uwierzytelniania stosowanych przez bankiTVN24 BiS
wideo 2/6

mBank we wtorek poinformował swoich klientów o wprowadzeniu podwyżek niektórych opłat i prowizji. Nowe stawki zaczną obowiązywać za dwa miesiące - 19 sierpnia. Bank tłumaczy, że zmiany są spowodowane obciążeniami sektora bankowego w Polsce.

Za usługi mBanku więcej będą musieli płacić użytkownicy kart oraz osoby korzystające z bankomatów.

Podwyżki opłat

Bank poinformował, że podnosi opłatę za usługę "Wypłaty ze wszystkich bankomatów" z 5 na 7 zł. Wzrosną opłaty za mKonto Multi Comfort (z 4,5 zł na 7,5 zł), mKonto MuriActive (w zależności od daty zawarcia umowy z 9 zł na 15 zł i 9,5 zł na 15 zł) oraz za eKonto Plus (z 5 zł na 7 zł).

Do 7 zł (z 5 zł) wzrosną opłaty za karty debetowe do eKonto standard, eKonto plus, eKonto m powyżej 25. roku życia i eKonto. Zmieni się też warunek, który zwalnia z tej opłaty. Dotychczas wystarczyło zrobić 5 transakcji kartą w miesiącu. Teraz będzie to suma kwot za transakcje wykonane w miesiącu, łącznie 350 zł.

Warunek ten zmieni się również dla eKonta z darmowymi bankomatami, opłata za kartę do tego konta nie zmieni się.

Klienci mBanku zapłacą też więcej (2,5 zł zamiast 1,3 zł) za wypłaty z bankomatów poniżej 100 zł.

mBank tłumaczy w komunikacie, że podwyżki spowodowane są m.in. wzrostem opłaty na Bankowy Fundusz Gwarancyjny o prawie 77 proc. oraz - o 46,5 proc. - opłaty na pokrycie kosztów nadzoru bankowego.

- Każda usługa ma swoją cenę, która jest odzwierciedleniem kosztów ponoszonych przez instytucję. (...) Znaleźliśmy się w sytuacji, w której banki przestały pracować na własny kapitał z przyczyn przez nie absolutnie niezawinionych - tłumaczył we wtorkowym "Pulsie Biznesu" prezes mBanku Cezary Stypułkowski.

W ubiegłym roku o wzroście opłat za prowadzenie niektórych kont informował PKO BP. W podobnym czasie zmiany w cennikach wprowadziły także dawny BGŻ BNP Paribas (obecnie BNP Paribas) oraz Alior Bank.

Największe banki

mBank to czwarty pod względem wysokości aktywów bank w Polsce. Zdecydowanie największym jest PKO Bank Polski, który na koniec 2018 roku zgromadził aktywa w wysokości 300 miliardów 413 milionów złotych. Jest to niezmienny lider pod tym względem.

Drugie miejsce w zestawieniu zajął Pekao z aktywami na poziomie 184 miliardów 347 milionów złotych. Trzecie miejsce pod względem sumy aktywów przypadło Santander Bank Polska, który zgromadził na koniec ubiegłego roku ponad 183 miliardy 38 milionów złotych.

Autor: tol//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock