Ministerstwo Finansów stworzy internetowy system e-faktur od nowa - zapowiedział minister Andrzej Domański. - Nasi poprzednicy de facto podłożyli minę pod polską gospodarkę - stwierdził szef MF.
Minister finansów Andrzej Domański poinformował na wtorkowej konferencji prasowej, że rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie e-Faktur. - Planujemy, iż obowiązkowy system e-faktur wejdzie w życie od 1 lutego 2026 roku – zapowiedział.
Według szefa MF Krajowy System e-Faktur (KSeF) przygotowany przez poprzedni rząd zawierał błędy. - Nasi poprzednicy de facto podłożyli minę pod polską gospodarkę - stwierdził Domański.
- System e-faktur był absolutnie nieprzygotowany do tego, aby być wdrożonym od 1 lipca 2024. Z przeprowadzonego przez nas audytu w Ministerstwie Finansów wynika jednoznacznie, że popełniono liczne błędy i zaniechania na etapie projektowania i prac nad Krajowym Systemem e-Faktur (KSeF). W związku z tym niezbędne jest de facto rozpoczęcie prac od nowa i stworzenie nowej architektury - wyjaśnił minister.
Krajowy System e-Faktur, który służy do wystawiania, przekazywania oraz przechowywania faktur obecnie jest dobrowolny. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami miał wejść w życie jako system obowiązkowy dla części przedsiębiorców od 1 lipca 2024 r. (dla pozostałych – od 1 stycznia 2025 r.). Przyjęty przez rząd projekt ustawy przesuwa m.in. termin wejścia w życie obowiązkowego KSeF. Od 1 lutego 2026 r. KSeF ma być obowiązkowy dla firm o obrotach przekraczających 200 mln zł, zaś dla pozostałych – od 1 kwietnia 2026 r.
Wcześniej MF zapowiadało, że w celu zapewnienia przesunięcia terminu wejścia w życie obowiązkowego KSeF konieczne jest opracowanie projektu ustawy i pilne przeprowadzenie procesu legislacyjnego, tak aby zapewnić jej ogłoszenie przed 1 lipca 2024 r. (tj. przed wejściem w życie ustawy z dnia 16 czerwca 2023 r. wdrażającej obowiązkowy KSeF).
Plan finansowy na lata 2024-2027
Minister finansów Andrzej Domański przekazał także, że rząd we wtorek przyjął Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2024-2027.
- Zakładamy, że polska gospodarka w tym roku rozwijać się będzie w tempie 3,1 proc., a w 2025 r. ten wzrost jeszcze przyspieszy do 3,7 proc., tym samym polska gospodarka będzie należała do najszybciej rosnących gospodarek UE – dodał minister. Przypomniał, że w 2023 r. wzrost PKB wyniósł 0,2 proc.
Wyjaśnił, że ze względu na zmiany w unijnych regułach fiskalnych nie było potrzeby przygotowywania aktualizacji planu konwergencji, jak to było do tej pory.
Minister zapowiedział także powołanie Rady Fiskalnej, która ma opiniować i monitorować realizację budżetu oraz opiniować prognozy makroekonomiczne. - Polska jest ostatnim krajem w UE, który nie powołał takiej rady. W jej skład wejdą specjaliści z zakresu finansów publicznych, makroekonomii, zarządzania budżetem - wyjaśnił Domański. Podkreślił, że członkowie Rady "muszą być niezależni, muszą reprezentować szerokie grono interesariuszy gospodarczych".
- Chciałbym, aby członków Rady Fiskalnej wskazywała Rada Dialogu Społecznego. Rada będzie miała biuro i zaplecze analityczne - wskazał.
Reguła wydatkowa
- W Wieloletnim Planie Finansowym przedstawiliśmy także założenia dotyczące zmian, a właściwie aktualizacji Stabilizującej Reguły Wydatkowej. Wiemy, że nasi poprzednicy zrobili dużo, aby omijać Stabilizującą Regułę Wydatkową, co sprawiło, iż finanse publiczne znalazły się na niebezpiecznej ścieżce - powiedział szef resortu finansów.
- Zgodnie z przyjętą jeszcze przez poprzedni rząd Strategią Zarządzania Długiem Publicznym prawdziwa trajektoria długu publicznego wskazywała na przekroczenie poziomu 60 procent długu do PKB już w roku 2026. Będziemy naprawiać finanse publiczne systematycznie, krok po kroku, zwiększamy transparentność, (...) i będziemy działać nadal na rzecz tego, aby finanse publiczne znajdowały się w stabilnej i dobrej kondycji - dodał.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock