WIBOR trzymiesięczny (3M) dalej rośnie. Obecny trend rozpoczął się po zaskakującej decyzji Rady Polityki Pieniężnej, która w listopadzie utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie. To zła informacja dla kredytobiorców, których oprocentowanie jest oparte właśnie o wskaźnik WIBOR 3M.
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podczas listopadowego posiedzenia zdecydowała się utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Była to zaskakująca decyzja dla ekonomistów największych banków w Polsce, którzy spodziewali się kolejnej obniżki - o 25 punktów bazowych (tak jak to miało miejsce w październiku). Stopa referencyjna wynosi 5,75 proc.
Zarówno ubiegłotygodniowa decyzja RPP, jak i późniejsze wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego sprawiły, że duża część ekonomistów spodziewa się, iż stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie przez najbliższe miesiące.
W efekcie w ostatnich dniach w górę poszły wskaźniki referencyjne WIBOR 3M i WIBOR 6M. Wszystko dlatego, że rynek jeszcze przed ostatnim posiedzeniem Rady, spodziewał się kolejnych obniżek stóp procentowych, a teraz dostosowuje wartości wskaźników do zaktualizowanych prognoz. Wskaźniki WIBOR 3M i WIBOR 6M zawierają bowiem w sobie prawdopodobne podwyżki lub obniżki stóp procentowych, które mogą pojawić się w najbliższych trzech lub sześciu miesiącach.
Mniejsze obniżki rat kredytów
To ważne informacje dla posiadaczy złotowych kredytów hipotecznych, ponieważ WIBOR 3M i WIBOR 6M wpływają na wysokość płaconych rat. WIBOR wraz z marżą banku są składowymi oprocentowania kredytu.
WIBOR 3M obecnie wynosi 5,79 proc., po podwyżce od czwartku łącznie o 17 punktów bazowych w porównaniu do wartości z 8 listopada, tego dnia około godziny 15 poznaliśmy decyzję RPP. Stawki WIBOR 3M i WIBOR 6M są ustalane w każdy dzień roboczy o godzinie 11.00, ich wartości poznajemy jednak dopiero o godzinie 23.00. Dlatego czwartkowe wartości były pierwszymi uwzględniającymi środową decyzję Rady Polityki Pieniężnej. WIBOR 3M jest na najwyższym poziomie od końca września 2023 roku.
Nieco mocniej w ostatnich dniach poszedł w górę WIBOR 6M, który wynosi 5,77 proc., po wzroście od czwartku łącznie o 22 punkty bazowe. Choć we wtorek w przypadku WIBOR 6M mieliśmy do czynienia ze spadkiem o 4 punkty bazowe.
Kredyt hipoteczny ze zmiennym oprocentowaniem opartym na WIBOR 3M oznacza aktualizację oprocentowania kredytu co trzy miesiące, licząc od momentu uruchomienia kredytu. W przypadku WIBOR 6M oprocentowanie jest aktualizowane co sześć miesięcy.
Trzy miesiące temu WIBOR 3M wynosił 6,68 proc. (więcej o 89 punktów bazowych), a pół roku temu WIBOR 6M wynosił 6,95 proc. (więcej o 118 punktów bazowych).
Taka sytuacja sprawia, że wszyscy posiadacze złotowych kredytów mieszkaniowych o zmiennym oprocentowaniu, których oprocentowanie kredytu jest aktualizowane w tych dniach, mogą oczekiwać obniżki miesięcznych rat. Jednak w związku ze wzrostem wartości wskaźników WIBOR 3M i WIBOR 6M w ostatnich dniach obniżka będzie mniejsza, niż można było się spodziewać jeszcze na początku ubiegłego tygodnia.
Kredytobiorcy widzą zmiany miesięcznych rat w różnych terminach, w zależności od tego, kiedy wypada aktualizacja oprocentowania ich kredytu. Aktualizacja oprocentowania polega na zsumowaniu bieżącej stawki WIBOR (np. WIBOR 3M lub WIBOR 6M) i marży. Marża co do zasady jest stała w okresie spłaty.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock