Wyprzedażowe szaleństwo już w piątek. Największe sieci handlowe kuszą promocjami

[object Object]
Eurostat: średnie ceny w Europie, Polska tańsza niż Niemcy TVN24 BiS
wideo 2/7

Produkty RTV, AGD, buty, perfumy czy bilety lotnicze - te produkty będzie można kupić w atrakcyjnych cenach z okazji Czarnego Piątek. Wszystko z powodu obniżek przygotowanych przez najbardziej popularne sklepy. Do akcji włączyły się m.in. Biedronka, Lidl, Tesco i Carrefour.

Black Friday, czyli Czarny Piątek, to nic innego jak wyprzedażowe szaleństwo, które przypada na ostatni piątek listopada, czyli dzień po amerykańskim Święcie Dziękczynienia. Wielkie promocje kuszą przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy Kanadzie, jednak coraz chętniej w tym dniu atrakcyjne ceny oferują także firmy działające w Polsce.

To sprawia, że klienci chętniej i częściej odwiedzają sklepy stacjonarne czy internetowe. Poniżej przedstawiamy oferty niektórych z nich.

Od elektroniki po spożywkę

Zniżkami z okazji Czarnego Piątku kusi Tesco. Rabaty obejmą produkty RTV, AGD, elektronikę, a także wybrane produkty spożywcze. Specjalna oferta obejmie także odzież marki F&F. Jak czytamy na stronie sieci sklepów, liczba produktów jest ograniczona, a specjalne ceny mogą dotyczyć maksymalnie tylko jednego produktu na paragonie.

Specjalną ofertę na Black Friday przygotowało Auchan. W tym dniu niektóre produkty zostaną przecenione o 50 procent. Ponadto 23-procentowy rabat na sprzęt RTV, AGD i elektronikę przygotowała Biedronka. Superoferta będzie obowiązywać od 24 do 26 listopada lub do wyczerpania zapasów. Co ważne, rabat będzie dostępny tylko z kartą "Moja Biedronka". Promocje od piątku do niedzieli (lub do wyczerpania zapasów) będą dostępne także w sieci sklepów Carrefour. W niskich cenach klienci będą mogli zakupić między innymi telewizory, telefony, artykuły AGD. Produkty dla urody, kurtki, buty, swetry, a ponadto: książki, bombki, żarówki, walizki, talerze, mopy, artykuły szkolne i biurowe. Ceny będą obniżone o 20-30 procent. Specjalną ofertę na Black Friday przygotował również Lidl. W wybranych sklepach od piątku znajdzie się 60 produktów z rabatami do 70 procent. Wśród nich między innymi sprzęt RTV, AGD i elektronika.

Już teraz niektóre swoje produkty zdecydowała się przecenić sieć sklepów Media Expert. Po niższych cenach można kupić między innymi sprzęt RTV i AGD. Podobnie wygląda sytuacja w sklepach Media Markt.

Dla podróżników

Z atrakcyjnych cen już teraz mogą skorzystać miłośnicy podróżowania. Rabaty są bowiem dostępne między innymi na stronie internetowej Polskich Linii Lotniczych LOT. Jak czytamy, 20-procentowa zniżka obejmuje wybrane loty do Europy w klasie ekonomicznej. Kod rabatowy dotyczy podróży od 7 stycznia 2018 do 31 marca 2018 roku. Jak dodano, rabat jest udzielany od wartości taryfy i nie obejmuje opłat dodatkowych.

Oferta jest ważna do 26 listopada 2017 i aby z niej skorzystać należy użyć specjalnego kodu rabatowego: "BLACKFRIDAYPL".

Sprzedaż biletów po obniżonych cenach od kilku dni trwa także na stronie internetowej Ryanaira. Irlandzki przewoźnik poinformował, że oferta obejmuje 1 milion biletów w terminach od kwietnia do czerwca 2018 roku. Wskazano, że każdego dnia obowiązują inne promocje.

Odzież i perfumy

Rabaty do 50 procent na buty i torby od piątku będą obowiązywały w sklepie internetowym Gino Rossi. Zniżki będą dostępne ze specjalnym hasłem do niedzieli. Promocje do 50 procent do końca listopada już teraz obowiązują w sklepach Wojas.

Zgodnie z zapowiedziami do Black Friday przyłączy się także Rossmann. Od piątku do niedzieli będzie obowiązywała specjalna promocja na perfumy. Klienci będą mogli kupić jeden flakonik, a drugi dostaną za darmo. Promocja ma obowiązywać jednak tylko w internecie.

Prawa konsumentów

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w komunikacie opublikowanym w czwartek przypomina, że na wyprzedażach klienci mają takie same prawa jak zwykle. Nie ma znaczenia, że towar został przeceniony, chyba że przyczyną obniżki była konkretna wada, o czym zostaliśmy poinformowani. "Kupujący ma prawo złożyć reklamację w ciągu dwóch lat od daty zakupu. Jeśli towar jest wadliwy, sprzedawca musi go naprawić, wymienić, obniżyć cenę albo zwrócić pieniądze" - przypomina cytowany w komunikacie Marek Niechciał, prezes UOKiK. Jeśli konsument kupił produkt przez internet, ma 14 dni na jego odesłanie. Nie musi przy tym podawać powodu, a sprzedawca ma obowiązek zwrócić pieniądze. Trudniej może być z oddaniem nietrafionych zakupów w zwykłych sklepach. Tu wszystko zależy od dobrej woli sprzedawcy. UOKiK wskazuje, że najlepiej zapytać o taką możliwość i zasady przy zakupie. Sprzedający może np. zażądać oryginalnego opakowania, a pieniądze zwracać wyłącznie na kartę podarunkową.

W przypadku zakupów w sklepie zagranicznym, należy pamiętać, że prawa konsumenta są jednakowe w całej Unii Europejskiej. Także można zatem reklamować wadliwy towar czy odesłać produkt nabyty w sklepie internetowym.

Autor: mb//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości