Od poniedziałkowego poranka funt traci około 1 procent. Brytyjskiej walucie nie pomaga brak postępów w negocjacjach dotyczących przyszłych relacji handlowych. W parze do złotego obserwujemy poziomy niewidziane od października.
Po weekendowych rozmowach między Brukselą a Londynem nadal nie ma zgody w sprawie praw połowowych, rozstrzygania sporów i zasad uczciwiej konkurencji dla przedsiębiorstw.
Agencja Reutera podała w poniedziałek, że według jednego z dyplomatów, który wziął udział w spotkaniu unijnego zespołu negocjacyjnego przed rozpoczęciem rozmów, główny negocjator UE Michel Barnier był "raczej przygnębiony, jeśli chodzi o perspektywy porozumienia".
Bank inwestycyjny JPMorgan prognozuje, że szanse na brexit bez porozumienia handlowego wzrosły z 20 do 33 procent.
Francja i Niemcy miały zakomunikować głównemu unijnemu negocjatorowi Michelowi Barnierowi, że są zgodne co do tego, iż Wielka Brytania będzie musiała ponieść konsekwencje, jeśli w przyszłości odejdzie od unijnych regulacji.
"Wyraźny problem dla brytyjskiej waluty"
"Negocjacje brexitowe dotychczas nie wpływały szczególnie negatywnie na brytyjską walutę. Mocna deklaracja Francji o możliwym zawetowaniu porozumienia spowodowała jednak wyraźny problem dla brytyjskiej waluty" - czytamy w komentarzu przygotowanym przez InternetowyKantor.pl.
Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB, zwrócił uwagę w porannym komentarzu, że "choć tematowi brexitu nie poświęca się sporo czasu, to jednak brak porozumienia oznaczałby poważne konsekwencje".
"Wielka Brytania jest już poza Unią, ale tylko formalnie - porozumienie przejściowe sprawia, że zasady funkcjonowania nie zmieniły się istotnie. Z punktu widzenia płynności życia gospodarczego, jakiekolwiek porozumienie będzie lepsze niż żadne, szczególnie dla mocno dotkniętej pandemią europejskiej gospodarki. Jego brak oznacza chaos w handlu, kolejki na granicach, zakłócone łańcuchy dostaw i zwiększoną wstrzemięźliwość firm w kwestiach inwestycyjnych" - wyjaśnił.
"Wydaje się wręcz niemożliwe, aby Europa zafundowała sobie takie komplikacje, szczególnie wobec tego, co wydarzyło się w tym roku - z powodu praw łowieckich! A jednak to właśnie ten wątek stoi na przeszkodzie w zawarciu porozumienia i obydwie strony straszą odejściem od stołu" - dodał Przemysław Kwiecień.
Notowania funta brytyjskiego
Efektem jest osłabianie funta o około 1 procent. Około godziny 14 za brytyjską walutę trzeba było zapłacić około 4,90 zł, po obniżce o blisko 1 procent. Funt jest najsłabszy od października.
Z kolei ponad 1 procent funt tracił w parze do dolara amerykańskiego.
Wielka Brytania opuściła UE 31 stycznia. Okres przejściowy obowiązuje do końca 2020 roku. W tym czasie Zjednoczone Królestwo jest poza instytucjami unijnymi, ale stosuje się do praw i obowiązków związanych z przynależnością do Wspólnoty oraz korzysta z wynikających z tego przywilejów, w tym z uczestnictwa w jednolitym rynku.
Źródło: TVN24 Biznes, PAP