Pieniądze

Pieniądze

Frank najdroższy od 40 lat. Szwajcaria uwolniła kurs waluty

Szokująca decyzja banku centralnego Szwajcarii. Ogłosił, że przestaje bronić kursu franka wobec euro, i obniżył główną stopę procentową do -0,75 proc. Kurs franka wobec złotego i euro dosłownie oszalał, przekroczył 4 zł, niektóre platformy pokazały nawet przebicie poziomu 5 zł. Przez pewien czas traderzy nie wiedzieli, ile dokładnie kosztował frank, bo ich systemy się zawiesiły. Obecnie kurs stabilizuje się w okolicach 4,10-4,15 zł.

Kurs franka szaleje. Sprawdź, o ile wzrosną raty kredytu

Po decyzji banku centralnego Szwajcarii kurs franka wystrzelił. Obecnie wynosi ok. 4,10-4,20 zł, ale wciąż się ostatecznie nie ustabilizował. To fatalna wiadomość dla osób spłacających kredyty we franku szwajcarskim. Sprawdziliśmy, ile teraz może wynieść ich rata. Raty ok. 700 tys. osób ostro pójdą w górę - wynika z wyliczeń analityków.

W grudniu ceny dalej spadały. Mocniej niż się spodziewano

W grudniu 2014 r. ceny spadły o 1,0 proc. w porównaniu do grudnia 2013 r. i o 0,3 proc. wobec listopada 2014 r. - poinformował w czwartek GUS. Biorąc pod uwagę cały zeszły rok wobec 2013 r. ceny nie zmieniły się. Ostatnio tak niską inflacja była w 1972 r.

Kiedy pracownicy będą dyktować warunki? "Trzeba jeszcze poczekać"

Z 11,5 proc. w końcu grudnia 2014 r. do nawet 10,5 proc. na koniec br. może zdaniem ekspertów zmniejszyć się stopa bezrobocia. Dzięki lepszej koniunkturze najwięcej miejsc pracy przybędzie w usługach i handlu – pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Ale na rynek pracownika trzeba jeszcze poczekać.

Stopy bez zmian. Ale Rada nie wyklucza dalszych cięć

Rada Polityki Pieniężnej postanowiła pozostawić stopy procentowe na nie zmienionym poziomie, ale jeśli wydłuży się oczekiwany okres deflacji i tym samym wzrośnie ryzyko pozostania inflacji poniżej celu w średnim okresie to "Rada nie wyklucza dalszego dostosowania polityki pieniężnej" - wynika z wydanego w środę komunikatu RPP, odczytanego przez prezesa NBP Marka Belkę.

RPP: Stopy procentowe bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. W skali rocznej referencyjna stopa NBP będzie nadal wynosić 2,00 proc., stopa lombardowa 3,00 proc., depozytowa 1,00 proc., zaś redyskonta weksli 2,25 proc. - podała RPP w komunikacie.

Żywność najtańsza od czterech lat

W grudniu 2014 r. indeks światowych cen żywności FAO wyniósł 188,6 pkt. i w stosunku do listopada obniżył się o 1,7 proc. W stosunku do grudnia 2013 r. był o 8,5 proc. niższy. Ceny żywności na świecie są najniższe od czterech lat.

Kredyty będą jeszcze tańsze? Sprzyjają temu spadające ceny

Według ekonomistów Rada Polityki Pieniężnej w I kwartale tego roku obniży jeszcze stopy procentowe. Głównym argumentem, który przeważy za podjęciem takiej decyzji będzie, ich zdaniem, pogłębiająca się i przedłużająca deflacja w Polsce.

Rafał Hirsch: Dolary drożeją. Oto pięć przyczyn

Kurs dolara na zakończenie roku 2014 wynosił 3,54 PLN. W ciągu pierwszego tygodnia roku 2015 amerykańska waluta podrożała o 10 groszy i jest najdroższa od początków roku 2009. Oto pięć przyczyn, przez które dolar wciąż drożeje i może dalej drożeć.

Jak skutecznie oszczędzać? "Ważna regularność"

Jak dobrze oszczędzać w 2015 roku? - Ważne, aby robić to regularnie, bo przez wiele lat nazbiera się pokaźna kwota. Najlepiej oszczędzać nie mniej niż 10 proc. naszego wynagrodzenia - radzi Jarosław Sadowski z Expandera

Emerytury w górę. Waloryzacja jakiej jeszcze nie było

W tym roku emerytury wzrosną o co najmniej 36 zł - to efekt zastosowania po raz pierwszy kwotowo-procentowej waloryzacji rent i emerytur, którą przewiduje nowela ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Prezes PKO BP: konsolidacja sektora zmiecie z rynku małe banki

Polski kapitał kontroluje 40 proc. branży bankowej w naszym kraju, a zagraniczny – 60 proc. Proporcje powinny być odwrotne, mówi „Gazecie Wyborczej” prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło. Dodał, że konsolidacja sektora sprawi, że z rynku znikną małe banki.

114 ton banknotów z Niemiec. Litwa szykuje się na euro

1 stycznia Litwa zostanie 19 państwem strefy euro i ostatnim z krajów bałtyckich, przyjmującym wspólną walutę. Intensywne przygotowania do tej operacji trwały od miesięcy, w ich ramach Litwini musieli m.in. sprowadzić 114 ton banknotów eurowaluty z Niemiec.