Celem ustawy jest ograniczenie zasady solidarnej odpowiedzialności właścicieli nieruchomości za zapłatę podatku rolnego lub podatku od nieruchomości. Obecnie osoba, która jest współwłaścicielem nieruchomości wspólnie z gminą lub Skarbem Państwa, w praktyce płaci kwotę liczoną od całej nieruchomości – a więc w istocie także za współwłaściciela zwolnionego z podatku. To ma się zmienić.
Jest to komisyjny projekt, który poparły wszystkie kluby parlamentarne. Po pierwszym czytaniu na obradach plenarnych Sejmu został on skierowany do dalszych prac w komisji finansów oraz komisji samorządu terytorialnego.
Podatek od nieruchomości
Projektowana ustawa powstała z inicjatywy Komisji do Spraw Petycji. Ma zmienić przepisy ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym oraz ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, tak aby zawarta w tych ustawach zasada solidarnej odpowiedzialności współwłaścicieli nieruchomości była ograniczona w sytuacji, gdy jeden lub kilku współwłaścicieli jest zwolnionych z obowiązku zapłaty podatku rolnego lub podatku od nieruchomości - poinformował poseł sprawozdawca Mirosław Maliszewski (PSL).
Obecnie podmiot (osoba), która jest współwłaścicielem nieruchomości wspólnie z gminą lub Skarbem Państwa musi w praktyce zapłacić kwotę podatku liczoną od całej nieruchomości – a więc w istocie płacić także za współwłaściciela zwolnionego z obowiązku opłacenia podatku.
"Mimo, że orzecznictwo sądowe jak i Ministerstwo Finansów prezentują stanowisko, że naliczanie kwoty podatku powinno się odbywać poprzez ustalenie kwoty zobowiązania od całej nieruchomości a następnie odliczenie od tego kwoty przypadającej na współwłaścicieli zwolnionych z podatku to praktyka stosowana przez organy podatkowe jest inna" - czytamy w uzasadnieniu do ustawy.
- Jeżeli podatek ten jest wysoki, osoby, które muszą go płacić za inne podmioty oddają sprawę do sądu i na ogół ją wygrywają - zaznaczył Maliszewski.
W przypadku drobniejszych kwot, prowadzi to często do nadmiernego i całkowicie nieuzasadnionego obciążania obywateli. Przykładowo – jeśli Spółdzielnia Mieszkaniowa będąca współwłaścicielem gruntu wspólnie z gminą ma zapłacić podatek od nieruchomości, to de facto płacą go mieszkańcy w swoim czynszu.
Wynajmujący zapłacą wyższy podatek. "Kolejne obszary na celowniku fiskusa":
Autor: MS / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni