Firmy tworzą coraz więcej etatów. Dobra koniunktura i zmiany w przepisach wypychają umowy cywilnoprawne z rynku pracy - pisze "Puls Biznesu".
Z badania aktywności ekonomicznej ludności (BAEL) wynika, że w czwartym kwartale liczba osób bez pracy spadła poniżej miliona, a stopa bezrobocia obniżyła się do 5,5 proc. Spadek odsetka bezrobotnych dotyczył wszystkich, niezależnie od wieku czy wykształcenia.
Przecięty czas poszukiwania pracy, chociaż nadal jest długi, skrócił się wyraźnie - z 11,8 miesiąca przed rokiem do 10,7 miesiąca.
W ostatnich trzech miesiącach 2016 roku liczba osób zatrudnionych na czas nieokreślony wzrosła do 223 tys., czyli o 2,4 proc. w ujęciu rocznym. W tym samym czasie liczba pracowników na umowach cywilnoprawnych i innych mniej stabilnych formach zatrudnienia zmniejszyła się o 3,2 proc. (114 tys.) - najmocniej w historii badania.
Pojawienie się trendu zamiany tzw. umów śmieciowych w etaty już w ubiegłym roku przewidywał Narodowy Bank Polski. Po obserwowanych w latach 2014-15 zwyżkach liczby umów na czas określony teraz sytuacja się odwraca.
Zobacz. 12 proc. aktywnych lub potencjalnie aktywnych zawodowo Polaków rozważa wyjazd do pracy zagranicę w ciągu najbliższego roku - wynika z raportu "Migracje zarobkowe Polaków V" przygotowanego przez Work Service. To najniższy wynik w historii badania. Wśród najczęściej wskazywanych kierunków emigracji Niemcy wyprzedzają Wielką Brytanię. Gościem TVN24 BiS był Maciej Witucki, prezes Zarządu Work Service S.A. (wideo z 21.11.2016)
Autor: gry / Źródło: PAP