"Lobbystą jest minister środowiska". PO składa zawiadomienie do CBA

Minister środowiska Jan Szyszko

To minister środowiska jest lobbystą ws. ustawy o ochronie środowiska - ocenili w czwartek politycy PO Stanisław Gawłowski i Gabriela Lenartowicz. Posłowie Platformy poinformowali również, że PO złożyła w sprawie ustawy zawiadomienie do CBA.

Od pierwszego stycznia obowiązują zliberalizowane przepisy dot. wycinki drzew na prywatnych posesjach. Zgodnie z nimi, właściciel nieruchomości może bez zezwolenia wyciąć drzewo na swojej działce, bez względu na jego obwód, jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą. Projekt ustawy, który umożliwił te zmiany został złożony w Sejmie przez grupę posłów PiS.

Żądanie natychmiastowej dymisji

Przewodniczący sejmowej komisji ochrony środowiska i b. wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski stwierdził w środę, że z protokołu posiedzenia komisji, w trakcie którego pracowano nad projektem nowelizacji ustawy o ochronie środowiska, dość jednoznacznie wynika, że dyrektor departamentu środowiska Najwyższej Izby Kontroli Anna Krzywicka zwracała uwagę na niebezpieczeństwo zmiany przepisów w interesie lobbystów i deweloperów. Gawłowski przeczytał również fragment protokołu z posiedzenia komisji. - Anna Krzywicka mówi mniej więcej tak: "chodzi o art. 83 f pkt 3 dotyczący możliwości usuwania drzew bez zezwolenia na nieruchomości stanowiącej własność osób fizycznych, jak rozumiem z tego projektu, jakoby każde drzewo, które będzie znajdowało się na nieruchomości stanowiącej własność osoby fizycznej będzie można usunąć" - przytaczał Gawłowski fragment protokołu. Następnie przytoczył - na podstawie protokołu - wypowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska Andrzeja Szwedy-Lewandowskiego, który miał odpowiedzieć Krzywickiej: "wiadomo, że są pewne możliwości grania własną nieruchomością, ale jeżeli ktoś kupi nieruchomość, to może nią dysponować, może wycinać te drzewa, nie ponosi za to opłaty i może sprzedać deweloperowi, tego uniknąć się nie da". Gawłowski przywoływał również wypowiedź prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który w trakcie spotkania z warszawskimi politykami partii miał stwierdzić, że w nowelizacji ustawy o ochronie przyrody "widać lobbing". - Panie prezesie, kto jest lobbystą? Tym lobbystą jest minister środowiska, z tego protokołu, z tego posiedzenia wynika to jednoznacznie - powiedział polityk Platformy pod adresem szefa PiS. - Jedyne, co może pan zrobić, ratując dzisiaj polską przyrodę, to nie tylko zgodzić się na zmianę przepisów dotyczących ochrony przyrody i powrót do przepisów poprzednich, ale natychmiast zdymisjonować ministra środowiska, ma pan czarno na białym, kto ponosi pełną odpowiedzialność za obecny stan - dodał Gawłowski zwracając się do Kaczyńskiego.

Wniosek do CBA

W poniedziałek prezes PiS podczas spotkania z warszawskimi i podwarszawskimi strukturami partii zadeklarował, że przepisy dotyczące wycinki drzew na prywatnych posesjach będą zmienione. Według uczestników spotkania, prezes skrytykował ministerstwo środowiska za przepisy dot. wycinki drzew na prywatnych posesjach i stwierdził, że "widać w tym prawie lobbing". Posłanka PO Gabriela Lenartowicz poinformowała w czwartek, że Platforma skierowała wniosek do CBA o zbadanie nowych przepisów pod kątem ryzyka działań korupcyjnych i lobbystycznych. Złożenie wniosku zapowiedział we wtorek szef klubu PO Sławomir Neumann, który poinformował, że Platforma chce zbadania "lobbystycznych nacisków, które były na ustawę o ochronie przyrody". Lenartowicz w czwartek wyraziła nadzieję, że CBA pochyli się uważnie nad tym wnioskiem i zbada, czy nie zaistniały okoliczności, które mogłyby spowodować pociągnięcie konkretnych osób do odpowiedzialności karnej. Podkreśliła, że w trakcie prac w sejmowej komisji ochrony środowiska zwracała uwagę na to, że deweloper również może być osobą fizyczną, która następnie wykorzysta nieruchomość, na której wytnie drzewa, do celów gospodarczych.

- Deweloperem może być także osoba fizyczna, która najpierw wykarczuje starodrzew z parku, a potem postanowi postawić na tym terenie hipermarket bądź osiedle - mówiła Lenartowicz. Jak dodała, jej uwagi nie spotkały się z żadnym zainteresowaniem ze strony Ministerstwa Środowiska.

Minister broni przepisów

We wtorek politycy PO złożyli projekt ustawy, który zakłada powrót do zasady, że to gmina wyraża zgodę na wycinkę drzew; Platforma chciała, aby Sejm zajął się projektem na trwającym obecnie posiedzeniu. Projekt ustawy o ochronie środowiska przygotował również stołeczny ratusz. Jan Szyszko mówił we wtorek w PR24, że jako minister środowiska a także jako człowiek, który "co nieco zna się na ekologii" w pełni popiera przepisy dot. wycinki drzew na posesjach. Przekonywał, że - według niego - teraz więcej drzew będzie sadzonych, bo właściciele działek będą chcieli mieć "pewną architekturę widoku", a dotychczas "ludzie się po prostu bali sadzić, dlatego, że nie chcieli mieć kłopotów". Dodał, że jeśli pojawią się "wielkie" protesty społeczne i posłowie zobaczą, że "ludziom to nie pasuje", to posłowie będą mogli zmienić obecne przepisy. Odnosząc się do wypowiedzi prezesa PiS, że nowe przepisy dot. wycinania drzew zostaną zmienione, Szyszko stwierdził wówczas, że "nie ulega wątpliwości, że pan premier Kaczyński jest człowiekiem, który naprawdę wnikliwie patrzy na sprawy związane z prawem, jak również jest zdecydowanym przeciwnikiem łamania prawa, zdecydowanym przeciwnikiem korupcji".

- Być może taki przypadek (lobbingu) zaistniał i tym przypadkiem powinna zająć się prokuratura - podkreślił. Szef MŚ zaznaczył, że "o ile jest jakaś luka prawna w ustawie, bo być może taka jest, to trzeba ją rzeczywiście naprawić". Nowe, bardziej liberalne przepisy dot. wycinki drzew na prywatnych posesjach wzbudziły społeczne protesty. W Warszawie oburzenie wywołało wycięcie drzew przed Urzędem Dzielnicy Śródmieście. Teren przed budynkiem jest prywatny. Urząd Dzielnicy zapewnił w sobotę na Facebooku, że nie miał z wycinką nic wspólnego i "jest zbulwersowany, zarówno rozmiarem, jak i sposobem jej przeprowadzenia". Wycinkę skrytykowało m.in. stowarzyszenie "Miasto Jest Nasze" oraz Partia Razem. Rzeczniczka PiS Beata Mazurek mówiła w środę, że obecnie toczą się prace nad projektem nowelizacji ustawy o ochronie środowiska i nie jest jeszcze znany termin, kiedy projekt trafi do Sejmu. Dodała, że PiS chce, by "to było jak najszybciej".

Zobacz: Kaczyński krytykuje, Szyszko broni. Będą zmiany w ustawie (Film z 21.02.2017)

Autor: azb / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Administracja Donalda Trumpa chce zawrzeć w ciągu 90 dni 90 umów handlowych - podał Reuters. Zdaniem ekspertów nie będzie to łatwe zadanie, a według niektórych "nie ma szans", by się powiodło.

"Szef będzie głównym negocjatorem"

"Szef będzie głównym negocjatorem"

Źródło:
Reuters

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Ani USA, ani Chiny nie chcą zaoferować czegoś trwałego w zamian za tymczasowe ustępstwa - stwierdził Qiheng Chen, ekspert instytutu Asia Society (AS). Dodał, że możliwe jest "miniporozumienie", ale "wielki pakt pozostaje nieuchwytny".

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP

Beko Europe ogłosiło w piątek finalizację umowy sprzedaży łódzkiej fabryki Verpol, produkującej komponenty plastikowe. W maju zakład trafi w ręce tureckiej Grupy Mefa. Dzięki transakcji 250 pracowników fabryki zachowa pracę na niezmienionych warunkach.

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Źródło:
PAP

Telefony, laptopy, tablety, smartwatche mogą wkrótce stać się znacznie droższe w USA. Wszystko przez amerykańskie cła nałożone na towary importowane z Chin. W przypadku najnowszego iPhone'a podwyżka może sięgnąć nawet 67 procent, co oznacza wzrost urządzenia o 800 dolarów.

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Źródło:
CNN, BBC

Trzynastą emeryturę, jeszcze przed Wielkanocą, otrzyma blisko siedem milionów emerytów. Łączna wartość świadczeń przyznanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekroczyła już 13 miliardów złotych brutto.

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Źródło:
PAP