Wzrost cen sprawia, że emeryci za swoje świadczenia mogą kupić mniej. Zmiana realnej siły nabywczej przeciętnych rent i emerytur spadła do wartości ujemnej. To pierwsza taka sytuacja od ponad pięciu lat. Rada Polityki Pieniężnej spodziewa się wyraźnego wzrostu cen w pierwszych miesiącach roku, ale w dalszym okresie oczekuje stabilizacji.
Jak wynika z danych GUS, przeciętna miesięczna nominalna emerytura i renta brutto z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych w styczniu wyniosła prawie 2102 zł. Co prawda była o 1,5 proc. większa niż przed rokiem, ale jej realna siła nabywcza zmniejszyła się o 0,3 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Wszystko przez to, że szybko wzrastały ceny.
Jeszcze trudniejsza wydaje się być sytuacja emerytowanych rolników indywidualnych. W tej grupie przeciętna miesięczna emerytura i renta brutto wynosiły niewiele ponad 1192 zł, tj. o 0,2 proc. więcej niż w styczniu ubiegłego roku. Ale siła nabywcza świadczenia zmniejszyła się aż o 1,6 proc.
Siła nabywcza emerytur
Sytuacja, w której realna siła nabywcza obydwu grup emerytur spada, pojawia się po raz pierwszy od grudnia 2011 roku. Wówczas siła nabywcza przeciętnej miesięcznej emerytury i renty brutto była nieznacznie niższa niż rok wcześniej (o 0,2 proc. ). Zaś w przypadku rolników indywidualnych w 2011 roku siła nabywcza w grudniu zmniejszyła się aż o 2,1 proc. w skali roku.
Spadek siły nabywczej znacznie częściej dotyczy emerytur rolniczych - w ciągu ostatnich pięciu lat do takich sytuacji dochodziło w maju 2016 oraz w styczniu i lutym 2012 roku.
Wszystkiemu winna inflacja
Powyższe spadki wartości siły nabywczej są spowodowane inflacją, która pojawiła się w grudniu 2016 r. Od lipca 2014 r. utrzymywała się deflacja, czyli spadek cen, a sytuacja się zmieniła diametralnie w grudniu 2016 r., gdy ceny znów zaczęły rosnąć i w styczniu 2017 roku był to już wyjątkowo wyraźny trend. Ceny towarów i usług, licząc rok do roku, wzrosły w styczniu o 1,8 proc. W porównaniu z grudniem 2016 roku ceny wzrosły o 0,4 proc.
Zależność między wartością siły nabywczej emerytur a pojawiającą się od niedawna inflacją na Twitterze zauważył Rafał Mundy, doktorant Instytutu Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.
Siła nabywcza emerytur w styczniu spada o 1,6% r/r
Inflacja zaczyna być zauważalna. pic.twitter.com/3lu7cWCsr1— Rafał Mundry (@RafalMundry) February 23, 2017
Komunikat Rady Polityki Pieniężnej
Krótkookresowe prognozy wskazują, iż w pierwszych miesiącach roku inflacja wyraźnie wzrośnie, a wzrost gospodarczy Polski w kolejnych kwartałach powinien przyspieszyć - wynika z tzw. minutes, czyli komentarzu po lutowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP).
"Dyskutując na temat polityki pieniężnej NBP, Rada oceniała, że ryzyko trwałego przekroczenia celu inflacyjnego w średnim okresie jest niewielkie" – napisano w dokumencie.
Średniookresowy cel inflacyjny wynosi 2,5 proc.
"Za taką oceną przemawia zewnętrzny i najprawdopodobniej przejściowy charakter czynników powodujących wyraźny wzrost dynamiki cen na początku 2017 r., przy jednocześnie nadal niskiej wewnętrznej presji popytowej. Jednocześnie obniżenie stóp procentowych w ujęciu realnym związane z wyższą inflacją będzie wspierać oczekiwane przyśpieszenie wzrostu gospodarczego" – dodano.
Członkowie Rady wskazywali, że – w świetle dostępnych informacji – także w najbliższych kwartałach prawdopodobna jest stabilizacja stóp procentowych NBP.
"Niektórzy członkowie Rady oceniali jednak, że jeśli inflacja okazałaby się wyższa, niż wskazują obecne prognozy, wówczas w kolejnych kwartałach uzasadnione mogłoby być rozważenie podwyższenia stóp procentowych" – dodano.
Zobacz: Minister Rafalska o emeryturach (Wideo z 15.02.2017)
Autor: ag/ms / Źródło: tvn24bis.pl,PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock