W Polsce w 2022 roku mieliśmy potężną grupę osób pełnoletnich, które nadal mieszkały z rodzicami. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że była to co trzeci osoba w wieku od 24-34 lat. Wśród gniazdowników, bo tak są nazywani, aż 63 procent stanowili mężczyźni.
Aż 1,7 mln osób w wieku 25-34 lat w 2022 roku było tzw. gniazdownikiem, czyli mieszkało z rodzicami i nie założyło własnej rodziny - wynika z danych udostępnionych przez GUS. Stanowią oni 33 proc. ze wszystkich osób w tym wieku. Najwięcej mieszka ich w woj. świętokrzyskim, bo aż 41 proc. Podkarpacie i Lubelszczyzna zajęły drugie miejsce. Tam odsetek gniazdowników wynosi po 39 proc. Po drugiej stronie znajdują się województwa: mazowieckie, pomorskie i dolnośląskie, z udziałem nie przekraczającym 30 proc.
Młodzi mężczyźni częściej zostają z rodzicami
Z analizy grupy zwanej gniazdownikami, wynika, że w 2022 roku 63 proc. za całej grupy stanowili mężczyźni. Pozostałe 37 proc. to kobiety. Ponadto 6 proc. z całej grupy było bezrobotnych, a 31 proc. biernych zawodowo. Zarówno pracujących, jak i bezrobotnych więcej było wśród mężczyzn niż wśród kobiet. Spośród mieszkających z rodzicami mężczyzn pracę miało 65 proc., poszukiwało jej 7 proc., natomiast wśród kobiet było to odpowiednio: 60 proc. i 6 proc. Dobrą wiadomością jest jednak malejąca liczba gniazdowników. Bowiem w porównaniu z 2018 rokiem ich populacja zmalała się o 0,3 mln osób (tj. o 15,5 proc.).
"W 2022 r. odsetek mężczyzn wśród gniazdowników (a więc osób mieszkających z rodzicami) wyniósł 63 proc., a dla kobiet 37 proc.. Dysproporcja zwiększa się z wiekiem. Takich osób jest 1 700 000" - zakomunikował na portalu X mbank Research.
Z danych GUS wynika bowiem, że udział gniazdowników zmienia się w zależności od wieku i od płci. Biorąc po uwagę całą grupę (mężczyzn i kobiety łącznie) odsetek osób w wieku 25 lat wynosił 56 proc., a wśród 34 latków zmalał do 19 proc. Sytuacja jednak jest diametralnie inna, gdy pod uwagę weźmiemy tylko mężczyzn. Podczas gdy na 100 kobiet w wieku 25 lat przypada 136 mężczyzn w tym wieku, to na 100 kobiet w wieku 34 lat jest już 202 mężczyzn w tym wieku. Zatem zwiększa się dysproporcja mężczyzn i kobiet.
Kim jest gniazdownik
GUS wyjaśnia, że gniazdownik to osoba w wieku 25–34 lata mieszkająca z rodzicami, nieposiadająca współmałżonka i niebędąca sama rodzicem. Populacja gniazdowników nie obejmuje osób rozwiedzionych oraz wdów, czy wdowców. Co istotne urząd do przeprowadzenia badania użył adresów zamieszkania, nie zameldowania.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock