Na IV kwartał bieżącego roku banki planują dalsze zaostrzanie kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych i spodziewają się utrzymania wzrostowego trendu popytu na nie - poinformował Narodowy Bank Polski w opublikowanym w poniedziałek raporcie na temat sytuacji na rynku kredytowym.
W najnowszym raporcie pt. "Sytuacja na rynku kredytowym, wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych, IV kwartał 2023 r.", NBP napisał, że "w IV kwartale 2023 r. banki nie planują wprowadzać istotnych zmian w polityce kredytowej. "Oczekują natomiast, że sektor MSP kolejny raz zmniejszy zapotrzebowanie na krótko- i długoterminowe finasowania kredytów (...), a duże przedsiębiorstwa zwiększą zapotrzebowanie na kredyt krótkoterminowy i utrzymają na dotychczasowym poziomie na długoterminowy" - podano.
Banki planują zacieśnianie kryteriów
Przypomniano, że banki już w III kwartale 2023 r. zaostrzyły politykę kredytową w większości segmentów. Wyjaśniono, że przyczynami tego zaostrzenia były pogorszenie jakości portfela kredytowego i perspektyw makroekonomicznych. Dodano, że zmianom polityki kredytowej towarzyszył spadek popytu na większość rodzajów kredytów, z wyjątkiem kredytów mieszkaniowych i krótkoterminowych kredytów dla dużych przedsiębiorstw.
Jeżeli chodzi o kredyty mieszkaniowe to - jak wskazano - banki planują kontynuację zacieśniania kryteriów przy jednoczesnym utrzymaniu dotychczasowych warunków ich udzielania. Motywem zacieśniania kryteriów - według banków - jest m.in. pogorszenie się prognoz sytuacji gospodarczej, jakości portfela kredytowego a także decyzje NBP w zakresie polityki pieniężnej. Zaznaczono, że obserwowany od kilku miesięcy wzrost popytu wynika głównie z uruchomienia programu Bezpieczny Kredyt 2 proc.
O kredyt konsumpcyjny też będzie trudniej
Ponadto w raporcie napisano, że banki będą kontynuować też proces zaostrzania kryteriów udzielania kredytów konsumpcyjnych, zapoczątkowany w w I kwartale 2022 r. "Na IV kwartał 2023 r. banki zapowiadają utrzymanie dotychczasowych kryteriów udzielania kredytów dla przedsiębiorstw i zaostrzenie wobec gospodarstw domowych oraz oczekują wzrostu popytu na kredyt ze strony dużych przedsiębiorstw i gospodarstw domowych, a spadku ze strony sektora MSP" - wskazano. Przypomniano, że w III kw. br. banki zwiększyły wymagania dotyczące zabezpieczenia spłaty kredytu oraz zmniejszyły maksymalną kwotę kredytu i skróciły maksymalny okres kredytowania.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: fizkes/Shutterstock