Od początku września do końca listopada będą obowiązywać zmienione zasady ruchu na polsko-ukraińskich przejściach granicznych. W okresie od 1 września do 30 listopada będzie realizowany pilotażowy projekt zmiany w funkcjonowaniu przejść dla ruchu pojazdów ciężarowych.
Jak wynika z informacji resortu, w związku z rosnącym natężeniem ruchu granicznego, a także koniecznością zapewnienia płynnej obsługi odpraw na granicy z Ukrainą, 1 września 2022 roku zmienia się organizacja ruchu na polsko-ukraińskich przejściach granicznych. Nowe zasady będą obowiązywać do 30 listopada 2022 roku. Według ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, w ostatnim okresie mamy do czynienia ze wzmożonym ruchem granicznym, wywołanym agresją Rosji na Ukrainę.
- W zasadzie z dnia na dzień gwałtownie wzrósł wolumen ukraińskich towarów, które są przewożone tranzytem przez terytorium Polski m.in. do portów na Bałtyku. Dlatego podjęliśmy szereg działań, które mają na celu zwiększenie przepustowości przejść na granicy państwowej z Ukrainą – wskazał Adamczyk, cytowany w informacji ministerstwa.
Chodzi o ułatwienia dla przedsiębiorców
Wiceminister infrastruktury Rafał Weber dodał, że zarówno w interesie gospodarek Polski i Ukrainy, jak i całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej, jest utrzymanie nieprzerwanych łańcuchów dostaw.
- W obliczu walk prowadzonych za naszą wschodnią granicą musimy zrobić wszystko, aby ułatwić przedsiębiorcom realizację operacji transportowych, stąd decyzja o zmianach w organizacji ruchu na polsko-ukraińskich przejściach granicznych – wyjaśnił. Jak wskazał resort, pojazdy ciężarowe o dopuszczanej masie całkowitej powyżej 7,5 t odprawiane będą na przejściach granicznych Hrebenne – Rawa Ruska, Korczowa – Krakowiec oraz Medyka – Szeginie, a także na przejściu granicznym w Dorohusku – Jagodzinie, gdzie od 27 czerwca 2022 r. odprawiane są wyłącznie pojazdy o dmc powyżej 7,5 t. Dodano, że pozostałe przejścia graniczne z Ukrainą: Zosin – Ustiług, Dołhobyczów – Uhrynów, Budomierz – Hruszew oraz Krościenko – Smolnica, będą przeznaczone do odprawy pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 7,5 t.
Nowe zasady odprawiania pojazdów ciężarowych
W przypadku pojazdów przewożących towary podlegające kontroli Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN), Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej (PIW), Państwowej Inspekcji Sanitarnej (PIS) i Inspekcji Jakości Handlowej Produktów Rolno-Spożywczych (IJHARS) kontrole będą prowadzone w punktach kontroli granicznej na dotychczasowych zasadach. W przyszłym roku planowane jest otwarcie kolejnego drogowego przejścia granicznego Malkowice – Niżankowice, na którym odprawiane będą pojazdy ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 t.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Komenda Miejska Policji we Wrocławiu