Unijny system działania w przypadku upadłości banku już w maju? Spór o "koperty"

TVN24 Biznes

Wikipedia-CC-BYEuroparlament chce przyspieszenia budowy systemu likwidacji banków

Ministrowie finansów krajów UE są gotowi do szukania kompromisu z europarlamentem w sprawie wspólnego systemu działania w przypadku upadłości i likwidacji banków. Zgodnie z ustaleniami, ma on zostać przyjęty do końca tej kadencji PE.

Po zakończeniu wtorkowego spotkania ministrów finansów, reprezentujący prezydencję grecki minister finansów Jannis Sturnaras podkreślił z zadowoleniem, że ministrowie wyrazili wolę dania prezydencji "odpowiedniej przestrzeni" do "zbadania alternatywnych opcji" z Parlamentem Europejskim, by znaleźć kompromis. Przyznał jednak, że oficjalnie grecka prezydencja nie otrzymała od krajów UE nowego mandatu do negocjacji z PE.

Likwidacja banków w maju?

Unia bankowa ma uchronić euroland przed kolejnym kryzysem finansowym i oszczędzić kieszenie podatników, w przypadku gdy upadają banki. Jej drugi filar, czyli wspólny system restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków (SRM), ma być - zgodnie z grudniowym wezwaniem przywódców - przyjęty przez PE i rządy do końca tej kadencji europarlamentu. PE ostro krytykuje kraje UE m.in. za to, że pod naciskiem Niemiec szykują międzyrządową umowę ws. funduszu upadłościowego, zamiast bazować na traktacie UE.

Ponadto PE krytykuje, że fundusz ten długo nie będzie "wspólny". Początkowo środki funduszu miałyby być gromadzone w oddzielnych narodowych "kopertach", a pieniądze z danej puli miałyby być przeznaczone jedynie na ratowanie banków z siedzibą w danym kraju. Ministrowe przewidują pełne "uwspólnotowienie" funduszu dopiero po 10 latach. PE chce, by stało się tak do 2018 r.

PE wskazuje też na długi, skomplikowany i polityczny proces podejmowania decyzji o likwidacji banków w ramach SRM. Na skutek zmian wprowadzonych przez ministrów do pierwotnej propozycji Komisji Europejskiej, to Radzie UE, a nie KE miałoby przypaść ostateczne słowo w tej sprawie. Wśród obszarów kompromisowych ze strony krajów UE Sturnaras wymienił m.in. możliwe ograniczenie uprawnień Rady UE i możliwości przeciwstawiania się przez Radę UE decyzjom rady SRM, rola sesji plenarnej rady SRM oraz system jej głosowania, zwłaszcza w sprawie uruchamiania funduszu upadłościowego. Ministrowie są też gotowi rozmawiać o możliwym uproszczeniu i przyspieszeniu podejmowania decyzji w ramach SRM.

Europosłowie chcą szybciej

Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Michel Barnier powiedział na konferencji prasowej po zakończeniu spotkania ministrów, że jeśli PE ma zaakceptować międzyrządową umowę ws. funduszu upadłościowego, to Rada UE musi ustąpić w innych kwestiach. Barnier zaznaczył, że możliwe jest przyspieszenie uwspólnotowienia funduszu upadłościowego, co Niemcy łączą z przyspieszeniem zebrania w nim środków. Ministrowie początkowo przewidywali 10 lat na uwspólnotowienie funduszu i wypełnienie go do kwoty 55 mld euro (dla strefy euro). - 10 lat to jest długi okres (...) i Parlament (Europejski) chce go skrócić. Są różne opcje, które musimy omówić. Możemy skrócić ten okres do pięciu lat, możemy też zatrzymać się w połowie na siedmiu latach, zarówno dla uwspólnotowienia jak i zebrania funduszy. Albo możemy poczynić rozróżnienie między tempem uwspólnotowienia i tempem wypełniania funduszu - wymienił Barnier. Szef eurogrupy, holenderski minister finansów Jeroen Dijsselbloem powiedział, że częściowo rozwiązaniem może być szybsze wypełnienie, czy uwspólnotowienie funduszu, ale może to być też pożyczanie pomiędzy krajowymi "kopertami".

Autor: rf/klim/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia-CC-BY