Tylko co trzeci Polak pojedzie na wakacje

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huPolacy planują wakacje

Na letni urlop zamierza wyjechać 29 proc. Polaków, 58 proc. nie ma takiego zamiaru, zaś 13 proc. jeszcze tego nie wie - wynika z sondażu TNS OBOP. 71 proc. planujących letnie urlopy pozostanie w kraju. Wyjeżdżający planują wydać na urlop średnio 1376 zł.

Spośród wyjeżdżających połowa wyjedzie na urlop do 10 dni, a druga połowa na dłużej.

Połowa (50 proc.) wyjeżdżających wybiera się na urlop z rodziną, jedna czwarta (24 proc.) - z partnerem, 15 proc. z kolegami lub przyjaciółmi; 9 proc. - w pojedynkę.

Spośród planujących letni wypoczynek 71 proc. (czyli 29 proc. ogółu ankietowanych) zamierza pozostać w kraju: 46 proc. z nich spędzi urlop, korzystając z kwatery, pensjonatu, gospodarstwa agroturystycznego itp., a 25 proc. pojedzie na własną działkę, do rodziny lub znajomych. Za granicę zamierza wyjechać 21 proc. (9 proc. ogółu): 13 proc. wyjedzie na wycieczkę, pielgrzymkę, wczasy, zorganizowane lub indywidualne, a 8 proc. pojedzie do rodziny lub znajomych.

Wywczas na bogato

Okazuje się, że kryzys nie wpłynie zbytnio na kryzysowe wydatki. Wyjeżdżający planują wydać na urlop średnio 1376 zł, przy czym 49 proc. planuje wydać do 1 tys. zł, 28 proc. - 1-2 tys. zł, 18 proc. - 2-5 tys. zł i 5 proc. - powyżej 5 tys. zł. Wydać mniej niż w zeszłym roku planuje 15 proc. badanych, 40 proc. zamierza wydać tyle samo, a 33 proc. - więcej.

Inteligent na wczasach

Sondaż pokazuje też, że zamiar wyjazdu na letni urlop jest silnie związany z wykształceniem. Wyjechać zamierza 9 proc. badanych z wykształceniem podstawowym, 15 proc. - z zasadniczym zawodowym, 32 proc. ze średnim i pomaturalnym i 53 proc. badanych z wykształceniem wyższym. Duża różnica istnieje między mieszkańcami wsi i miasta. Im wyższe miejsce zajmuje się na drabinie grup społeczno-zawodowych, tym częściej wyjeżdża się na urlop - zauważa TNS OBOP.

Ludzie mniej zamożni i z wykształceniem podstawowym i zasadniczym zawodowym częściej niż inni wyjeżdżają na działkę lub do rodziny w kraju, ludzie lepiej sytuowani częściej korzystają z wynajętych kwater i pensjonatów. Sondaż zrealizowano w dniach 4-8 czerwca 2009 r. na reprezentatywnej, losowej, ogólnopolskiej próbie 1005 mieszkańców Polski w wieku powyżej 15 lat.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu