Trudna kariera gazu łupkowego w Europie

Aktualizacja:
 
Analitycy twierdzą, że gaz łupkowy nie zawojuje Europy tak jak USATVN24

Europa chce bezpieczeństwa energetycznego. W tym celu coraz chętniej spogląda w stronę gazu łupkowego. Jednak, jak przewidują analitycy, temu źródłu energii trudniej będzie zawojować Stary Kontynent niż USA. Wynika to z przepisów prawa oraz obaw o środowisko – podaje "The Economist".

Gaz łupkowy odmienił oblicze rynku energetycznego w USA. Jego produkcja od 2000 roku wzrosła dwunastokrotnie. Obecnie wydobycie jest na poziomie 4,9 biliona metrów sześciennych rocznie, co stanowi niemal jedną czwartą całkowitej produkcji gazu tego kraju. Proporcja ta może wzrosnąć nawet do połowy do roku 2035. Wraz z eksploatacją złóż, ceny gazu drastycznie spadają. Jeszcze niedawno Stany Zjednoczone były zależne od importu gazu ziemnego w postaci ciekłej (LNG). Teraz prawdopodobnie staną się eksporterem gazu. Korzyści te dostrzegła także Europa.

Stary Kontynent ma porównywalne z amerykańskimi złoża gazu łupkowego, nadającego się do wydobycia. Cytowana przez "The Economist" rządowa agencja America’s Energy Information Administration, szacuje je na około 639 bilionów metrów sześciennych, w porównaniu do 862 bilionów metrów sześciennych w USA. Jednak, jak twierdzi Peter Hughes z Ricardo Strategic Consulting, gaz nadający się do wydobycia a jego opłacalność, to dwie różne kwestie.

Sytuacja w USA i Europie

Koszty eksploatacji w Europie są wyższe z kilku powodów. Po pierwsze, geologia Starego Kontynentu jest mniej korzystna do prowadzenia eksploatacji. Złoża gazu łupkowego znajdują się na większej głębokości i są przez to trudniejsze do wydobycia. Po drugie, USA mają długą historię wydobycia ropy naftowej i gazu. W jej trakcie rozwinęła się olbrzymia i konkurencyjna gałąź przemysłu naftowego, która dysponuje doskonałym sprzętem, wiedzą i umiejętnościami.

Europa takiego przemysłu jeszcze nie posiada. W roku 2008, w czasie boomu gazowego w USA, działało tam 1600 platform wiertniczych. W chwili obecnej na terenie Europy funkcjonuje ich zaledwie 100. Bardziej konkurencyjny rynek amerykański wymusza spadek cen i kosztów. Według szacunków Deutsche Banku, na które powołuje się "The Economist", koszt uruchomienia jednej platformy w Europie może wynosić nawet 14 milionów dolarów. Jest to kwota trzy i półkrotnie większa niż w Stanach Zjednoczonych.

Po trzecie, amerykański przemysł gazowy jest znacznie mniej ograniczony przepisami niż w Europie. Wreszcie, jeśli w USA firma prowadzi odwierty próbne w miejscach niezbadanych geologicznie i natrafi na złoża, to uzyskuje dostęp do sieci istniejących gazociągów, w celu dostarczenia gazu na rynek. Europa nie posiada tak rozbudowanej sieci, ani przepisów pozwalających na prowadzenie tego typu odwiertów.

Europejskie kraje podzielone

Niektóre europejskie kraje są chętne do odtworzenia amerykańskiego boomu na gaz łupkowy. Na terenie Polski mogą znajdować się największe złoża gazu łupkowego w Europie. Wydano już koncesje na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż gazu łupkowego 20 firmom. Jednak premier Donald Tusk uważa, że wydobycie komercyjne ruszy dopiero w roku 2014.

Inne kraje w Europie odnoszą się do kwestii gazu mniej gorliwie. Jest to wynikiem obaw o środowisko. Francja, która może mieć bogate złoża wydała moratorium (dokument o zawieszeniu i wstrzymaniu działań związanych z eksploatacją gazu łupkowego – red.) na szczelinowanie hydrauliczne (proces umożliwiający wydobycie gazu ze skał – red.), na czas określenia zagrożeń dla środowiska wynikających z takich działań.

Co ze środowiskiem?

Na liście zagrożeń związanych z wydobyciem gazu łupkowego znajdują się zatrucie wód gruntowych chemikaliami pochodzącymi z płynów używanych w procesie szczelinowania oraz wycieki metanu. Gaz ten przyczynia się do powstawania efektu cieplarnianego. Kolejna obawa dotyczy wstrząsów sejsmicznych, które czasami towarzyszą wydobyciu gazu. Zjawisko to zostało niedawno zaobserwowane w pobliżu odwiertu próbnego w Wielkiej Brytanii. W sierpniu Republika Południowej Afryki poszła w ślady Francji i również wydała moratorium na szczelinowanie.

Amerykanie również niepokoją się wpływem szczelinowania hydraulicznego na środowisko. Europa jednak obawia się znacznie bardziej. Jest to między innymi spowodowane faktem, że zachód kontynentu jest gęściej zaludniony niż tereny, na których prowadzi się wydobycie w USA.

Eksploatacja złóż gazu łupkowego jest znaczenie bardziej destrukcyjna niż w przypadku innych węglowodorów. Na przykład, potrzebna jest większa liczba odwiertów, by uzyskać produkcję porównywalną z wydobyciem gazu konwencjonalnego. Proces szczelinowania wymaga ogromnych ilości wody dostarczanej na miejsce wydobycia, co wiąże się z hałasem i utrudnieniami dla okolicznych mieszkańców. Spowoduje to prawdopodobnie większy sprzeciw opinii publicznej wobec wydawania koncesji na odwierty.

Koncesje na eksploatację w USA

Ponadto w Europie jest także inne prawodawstwo niż Stanach Zjednoczonych. W USA prawa do minerałów należą do właściciela ziemi. W Europie ziemia najczęściej należy do państw. Wobec tego, kiedy amerykańscy właściciele ziemi widzą możliwość prowadzenia odwiertów, widzą też zyski. Europejczycy zaś widzą wielkie, brzydkie platformy. (Jeśli jednak w USA gaz znajduje się pod ziemią należącą do państwa, uzyskanie koncesji jest trudniejsze).

Amerykańskie koncesje zazwyczaj obligują firmy do wydobycia gazu niezależnie od tego, czy warunki rynkowe są korzystne czy nie. Gaz płynie zatem bez względu na cenę rynkową. Właściciele ziemscy natomiast nieustannie otrzymują wynagrodzenie za prace prowadzone na ich ziemi. W prawodawstwie europejskim takie zapisy nie istnieją.

Paul Stevens z think-tanku Chatham House uważa, że przemysł wydobycia gazu łupkowego w USA idzie niemal całkowicie w dobrą stronę. W Europie idzie on w stronę przeciwną. Ale nie całkowicie.

Rosja grozi palcem

Jak zauważa "The Economist", Europejczycy żarliwie dbają o środowisko. Lecz dbają również o bezpieczeństwo dostaw energii oraz o jej cenę. Wiele krajów Starego Kontynentu kupuje gaz od Rosji, która często stosuje go jako broń, za pomocą której wywiera naciski na sąsiadów. Być może właśnie z tej przyczyny Polska najszybciej w Europie postawiła na gaz łupkowy. Kolejny zaniepokojony sąsiad Rosji, Ukraina, przyznała niedawno koncesje na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż gazu łupkowego dwóm dużym zachodnim koncernom, a mianowicie Exxon Mobilowi i Shellowi.

Ceny gazu w Europie są niemal dwukrotnie wyższe niż w USA. Stanowi to zachętę dla firm zainteresowanych wydobyciem. Ceny gazu konwencjonalnego w Europie są silnie powiązane z cenami ropy naftowej. Kontrakty gazowe zawierane są na wiele lat i narzucają minimalne kwoty importu niezależnie od warunków rynkowych. Powoduje to, że lokalna produkcja gazu łupkowego, który jest dostarczany na elastycznych warunkach, wygląda atrakcyjnie.

Gazprom, który jest państwowym rosyjskim gigantem gazowym, często umniejsza rolę wysiłków zmierzających do wydobycia gazu łupkowego. Jest to oznaką, że szefowie koncernu są zaniepokojeni. Jednak może minąć dłuższy czas, zanim odczują oni efekty produkcji tego paliwa. W USA rewolucja gazu łupkowego zaczęła się 20 lat temu, a jej efekty widoczne są dopiero od 5 lat. Paul Stevens sądzi, że proces ten może trwać w Europie równie długo. Jednakże, kiedy wydobycie komercyjne ruszy, może ono odmienić oblicze rynku energetycznego również w Europie.

Źródło: "The Economist"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

- Od prawie 30 lat deweloperzy sprzedają Polakom "pseudometry", czyli metry pod ścianami działowymi - stwierdziła ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Z tego powodu napisała pismo do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z prośbą o podjęcie działań.

Ministra chce skończyć z "pseudometrami"

Ministra chce skończyć z "pseudometrami"

Źródło:
PAP

W maju Rada Polityki Pieniężnej ponownie odrzuciła wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 200 punktów bazowych, który poparła jedynie członkini RPP Joanna Tyrowicz, a pozostali obecni na posiedzeniu byli przeciw - podał Narodowy Bank Polski.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w poniedziałek ostrzeżenie dotyczące zanieczyszczenia pałeczkami Salmonelli partii jaj z chowu ściółkowego. Zaznaczył, że nie należy spożywać produktu z partii objętej komunikatem.

Salmonella w partii jaj

Salmonella w partii jaj

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rząd pracuje nad dokumentem, który wyznaczy strategię rozwoju Polski na następne lata - wynika z opublikowanego w poniedziałek opisu założeń do projektu w sprawie średniookresowej strategii rozwoju Polski na najbliższą dekadę.

Tak ma rozwijać się Polska. "Odpowiedź na zmieniające się otoczenie"

Tak ma rozwijać się Polska. "Odpowiedź na zmieniające się otoczenie"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Warren Buffett przekazał akcje Berkshire Hathaway o wartości sześciu miliardów dolarów na rzecz Fundacji Gatesów oraz czterech fundacji rodzinnych. To największa roczna darowizna miliardera od początku jego filantropijnej działalności, czyli od niemal 20 lat.

Jeden z najbogatszych ludzi świata rozdaje miliardy

Jeden z najbogatszych ludzi świata rozdaje miliardy

Źródło:
CNN

Kosztujesz nas fortunę - napisał w poniedziałek prezydent USA Donald Trump w liście do szefa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella opublikowanym przez Biały Dom. Trump orzekł, że stopy procentowe w USA powinny wynosić około 1 procenta.

Wcześniej nazwał go "głupim". Teraz Trump napisał list

Wcześniej nazwał go "głupim". Teraz Trump napisał list

Źródło:
PAP

Nie wyobrażam sobie, aby prezydent Andrzej Duda chciał zawetować ustawę, która mrozi na kolejne miesiące ceny energii - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej premier Donald Tusk.

Premier: to byłby niebywały skandal

Premier: to byłby niebywały skandal

Źródło:
PAP

USA i Kanada wznowiły negocjacje handlowe po tym, gdy Ottawa wstrzymała plany pobierania podatku od usług cyfrowych (DST) - przekazał szef doradców ekonomicznych Białego Domu Kevin Hassett. Ostrzegł przy tym inne państwa, by zrezygnowały z podobnych podatków.

"Możemy wrócić do negocjacji". Biały Dom potwierdza

"Możemy wrócić do negocjacji". Biały Dom potwierdza

Źródło:
PAP

Dochody hiszpańskiego pałacu królewskiego zostały opublikowane w poniedziałek przez króla Filipa VI. Monarcha zobowiązał się do przedstawiania tych danych rok po swojej koronacji, w związku z licznymi zarzutami o rozrzutność wobec jego ojca Jana Karola I.

Król Hiszpanii pokazał dochody

Król Hiszpanii pokazał dochody

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zakwestionował zasady opłat za studia na Politechnice Lubelskiej oraz Uniwersytecie SWPS z Warszawy. Chodzi o podwyżki czesnego w trakcie studiów. Uczelnie zadeklarowały współpracę z urzędem.

UOKiK kwestionuje zasady naliczania opłat na dwóch uczelniach

UOKiK kwestionuje zasady naliczania opłat na dwóch uczelniach

Źródło:
PAP

Bank Gospodarstwa Krajowego udzieli spółce Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) preferencyjnej pożyczki w wysokości 10,8 miliarda złotych na budowę nowych linii przesyłowych energii elektrycznej. Umowę podpisano w poniedziałek w obecności premiera Donalda Tuska.

"Pakiet antyblackoutowy" w Polsce. Gigantyczne pieniądze

"Pakiet antyblackoutowy" w Polsce. Gigantyczne pieniądze

Źródło:
PAP

Rosyjski zbiornikowiec Khatanga, który przez ostatnie osiem lat cumował w Porcie Gdynia, blokując nabrzeże, został odholowany do duńskiego portu Esbjerg. Tam, w certyfikowanej stoczni złomowej, jednostka zostanie rozebrana i pocięta - poinformowała w poniedziałek Kalina Gierblińska, rzeczniczka Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

Na osiem lat zaległ w Gdyni. Teraz zostanie pocięty

Na osiem lat zaległ w Gdyni. Teraz zostanie pocięty

Źródło:
PAP

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad uproszczeniem sposobu składania wniosku o zasiłek opiekuńczy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zmiana ma umożliwić przesyłanie go w postaci elektronicznej.

Zasiłek na nowych zasadach. Ma być prościej

Zasiłek na nowych zasadach. Ma być prościej

Źródło:
PAP

Renciści i wcześniejsi emeryci nie będą już musieli zawiadamiać Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) o dodatkowych przychodach - wynika z założeń noweli, nad którą pracuje resort rodziny. Wyjątkiem będą zarabiający za granicą lub pobierający uposażenie (służby mundurowe).

Zmiany w sprawie dorabiania emerytów. Plany resortu

Zmiany w sprawie dorabiania emerytów. Plany resortu

Źródło:
PAP

Ceny w czerwcu 2025 roku wzrosły o 4,1 procent rok do roku - wynika z danych o inflacji podanych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,1 procent.

Tak rosły ceny. "Lekkie zaskoczenie"

Tak rosły ceny. "Lekkie zaskoczenie"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

30 czerwca 2025 roku to ostatni dzień kontraktu na dostawy rosyjskiej ropy do rafinerii Orlenu w Litvinovie w Czechach. Szef polskiego koncernu Ireneusz Fąfara zaznaczył, że dostawy z innych kierunków są zabezpieczone.

Koniec kontraktu na rosyjską ropę w rafinerii w Litvinowie

Koniec kontraktu na rosyjską ropę w rafinerii w Litvinowie

Źródło:
PAP

PKP Cargo chce uniknąć przeprowadzenia zwolnień grupowych. Dlatego zarząd spółki zaproponował pracownikom, by zrzekli się części swoich przywilejów, które mają z Zakładowego Układu Zbiorowego. Ma je zastąpić nowy system motywacyjny opartym na efektywności pracy.

PKP Cargo proponuje alternatywę dla zwolnień grupowych

PKP Cargo proponuje alternatywę dla zwolnień grupowych

Źródło:
PAP

W piątek w Eurojackpot padła polska wygrana trzeciego stopnia o wartości 1,6 miliona złotych. Jak podano w poniedziałkowym komunikacie, zakład zawarto w kolekturze w Szczyrku w województwie śląskim.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce. Podano, gdzie padła

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce. Podano, gdzie padła

Źródło:
tvn24.pl

Renta wdowia będzie wypłacana od 1 lipca. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapewnia, że jest w pełni przygotowany do realizacji tego świadczenia. Osoby uprawnione otrzymają je w dotychczasowych terminach wypłat emerytur i rent. W lipcu ZUS rozpocznie również wysyłkę decyzji o przyznaniu lub odmowie prawa do renty wdowiej.

ZUS zalała fala wniosków. Od jutra nowe świadczenie

ZUS zalała fala wniosków. Od jutra nowe świadczenie

Źródło:
PAP

Napoje w opakowaniach kaucyjnych na sklepowych półkach pojawią się stopniowo, zmianę zobaczymy dopiero po tygodniach lub miesiącach - oceniła Anna Sapota z grupy Tomra. Dodała, że nie wszystkie sklepy będą miały obowiązek zbiórki opakowań w ramach systemu kaucyjnego.

Ważne zmiany dla klientów

Ważne zmiany dla klientów

Źródło:
PAP

Na zmiany w egzaminowaniu na prawo jazdy należy patrzeć pozytywnie - ocenił Mariusz Sokołowski, były rzecznik Komendy Głównej Policji i ekspert do spraw bezpieczeństwa. Jak podkreślił, nowy uczestnik ruchu drogowego powinien być szkolony w taki sposób, by jasno rozumiał, które zachowania na drodze są niedopuszczalne.

"Wtedy pojawia się bardzo duży problem". Zmiany w egzaminach

"Wtedy pojawia się bardzo duży problem". Zmiany w egzaminach

Źródło:
PAP

Pluszowe kapibary, stworki rodem z Azji i gadżety związane z treściami typu "brainrot" (dosł. "gnicie mózgu") - to wszystko zaleje tegoroczne stragany w turystycznych miejscowościach. - Moda zmienia się rokrocznie i opiera się na tym, co dzieje się w mediach społecznościowych - mówi nam właścicielka atrakcji turystycznej z południa Polski.

Co będzie hitem wakacyjnych straganów? Gęsi to już przeszłość

Co będzie hitem wakacyjnych straganów? Gęsi to już przeszłość

Źródło:
tvn24.pl

Donald Trump poinformował, że znalazł chętnych na zakup chińskiej aplikacji TikTok. - Poinformuję za około dwa tygodnie, kto to jest. To grupa bardzo bogatych ludzi - powiedział prezydent USA w rozmowie z Fox News wyemitowanej w niedzielę.

Trump znalazł chętnych na TikToka. "Grupa bardzo bogatych ludzi"

Trump znalazł chętnych na TikToka. "Grupa bardzo bogatych ludzi"

Źródło:
Reuters

Chcemy, aby konsumenci mieli poczucie bezpieczeństwa, kiedy kupują mieszkanie. Z kolei banki potrzebują pewnej stabilności, aby móc dalej oferować ten ważny rynkowo produkt, jakim jest kredyt hipoteczny - powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Poinformował, że urząd przygotował właśnie jednolity wzór umowy o kredyt hipoteczny ze stałą stopą procentową.

Urząd szykuje rewolucję. Tak może wyglądać umowa kredytu

Urząd szykuje rewolucję. Tak może wyglądać umowa kredytu

Źródło:
PAP

Tworzenie stref na e-hulajnogi, zakazy wjazdu w części miast, dodatkowe ograniczenia prędkości, czy zakaz przewożenia hulajnóg w autobusach i tramwajach - to rozwiązania na, które zdecydowali się włodarze wybranych miast w Polsce, mające uporządkować korzystanie z tych pojazdów.

Hulajnogi "generują bardzo dużo zagrożeń". Miasta wprowadzają nowe obostrzenia

Hulajnogi "generują bardzo dużo zagrożeń". Miasta wprowadzają nowe obostrzenia

Źródło:
PAP

Praca przestała być wyłącznie źródłem zarobku. Zaczęła zapewniać wielu ludziom poczucie celu, tożsamości i przynależności do grupy - opowiada w rozmowie z TVN24+ Simone Stolzoff, amerykański dziennikarz i autor książki na temat work-life balance. - Zawody nigdy nie są tworzone po to, aby stać się naszymi religiami, a biurka nie mają być ołtarzami - przekonuje. To dlaczego nierzadko tak się dzieje?

Coś więcej niż praca. O religii workizmu

Coś więcej niż praca. O religii workizmu

Źródło:
TVN24+

Nielegalne pojazdy elektryczne, które tylko z wyglądu przypominają rowery, stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa na drogach - ostrzega Olivier Schneider, wiceprezes Polskiej Federacji Rowerowej. Jego zdaniem, brak reakcji spowoduje, że za kilka lat sytuacja wymknie się spod kontroli.

Takie pojazdy są realnym zagrożeniem. "Udają rowery"

Takie pojazdy są realnym zagrożeniem. "Udają rowery"

Źródło:
PAP

W Lizbonie w sobotę kilka tysięcy osób wzięło w udział w manifestacji przeciwko wysokim cenom wynajmu mieszkań w tym mieście. Uczestnicy skandowali hasła: "Zapewnienie mieszkania to obowiązek państwa!", czy "Powstrzymajcie spekulację!"

Ceny "nieosiągalne dla średnich zarobków". Ludzie wyszli na ulice

Ceny "nieosiągalne dla średnich zarobków". Ludzie wyszli na ulice

Źródło:
PAP

Co z zakazem korzystania ze smartfonów w szkołach? Niedawno do pomysłu Trzeciej Drogi pozytywnie odniósł się premier Donald Tusk. A w Ministerstwie Edukacji Narodowej słyszymy, że trwają prace nad ustawą i przepisy będą mogły wejść w życie w trakcie nowego roku szkolnego. Kolejne kraje europejskie próbują ograniczyć czas spędzany przez dzieci i młodzież przed ekranami.

Zakaz korzystania z telefonów w szkołach. Czy znikną z plecaków?

Zakaz korzystania z telefonów w szkołach. Czy znikną z plecaków?

Źródło:
tvn24.pl