Święty Mikołaj rozbisurmanił nam ceny?

Najnowsze

wikipedia.orgTo Święty Mikołaj rozpuścił nam ceny?

Ministerstwo finansów oszacowało grudniową inflację na 3,1 proc. Resort finansów jednocześnie ogłosił, że więcej szacunków nie zamierza już publikować.

"Ministerstwo Finansów szacuje, że wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2010 r. (miesiąc poprzedni = 100) wyniósł 100,3. Oznacza to, że roczna dynamika cen konsumpcyjnych w tym miesiącu może wynieść 103,1" - napisano w komunikacie.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w listopadzie 2010 wyniosła 2,7 proc. Jeśli szacunki resortu finansów by się potwierdziły, to grudzień byłby miesiącem o najwyższym wzroście cen od początku 2010 roku: w styczniu inflacja wynosiła 3,6 proc., w lutym spadła już do 2,9 proc. W lipcu i sierpniu wyniosła po 2,9 proc., by w październiku podskoczyć do 2,8 proc.

To jeszcze prawdopodobnie nie koniec wzrostów. Według ekonomistów, między innymi podwyżka podatku VAT sprawi, że szczyt inflacji będziemy mieć dopiero w bieżącym miesiącu. Spodziewają się oni wzrostu cen nawet o 3,5 proc.

W tym samym komunikacie ministerstwo finansów podało, że "zaprzestaje publikowania comiesięcznych komunikatów na temat prognozowanej dynamiki cen konsumpcyjnych". Nie wyjaśniono powodów tej decyzji.

Oficjalne dane na temat grudniowej inflacji GUS poda w połowie stycznia.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org