Umorzenia i odroczenia dla poszkodowanych. Minister finansów o szczegółach

Źródło:
TVN24
Andrzej Domański: 5 miliardów euro to kwota adekwatna, ale nie wystarczająca
Andrzej Domański: 5 miliardów euro to kwota adekwatna, ale nie wystarczającaTVN24
wideo 2/7
Andrzej Domański: 5 miliardów euro to kwota adekwatna, ale nie wystarczającaTVN24

- To nie są jeszcze duże kwoty, dlatego że dopiero te wnioski tak naprawdę zaczynają spływać, więc mówimy o niskich dziesiątkach milionów złotych - tak o wydanych środkach mówił w piątek w "Jeden na jeden" Andrzej Domański, minister finansów. Wyjaśniał także z jakich mechanizmów zwolnień podatkowych będą mogli skorzystać poszkodowani przedsiębiorcy.

Andrzej Domański był gościem Agaty Adamek w TVN24. W rozmowie odniósł się do czwartkowej deklaracji Ursuli von der Leyen w sprawie wsparcia finansowego krajów dotkniętych powodzią.

- To są środki z funduszy strukturalnych, które w dużej części nie byłyby wydane. Ten Fundusz Solidarności jest zdecydowanie za mały wobec skali potrzeb całego regionu. Te 5 miliardów euro zostanie przekierowanych na zwalczanie skutków powodzi - mówił minister finansów na antenie TVN24.

- Wiemy, że straty są bardzo duże, chociaż nie znamy jeszcze dokładnej liczby, więc myślę, że kwota 5 miliardów euro dla Polski jest kwotą adekwatną, ale nie oznacza, że wystarczającą na pokrycie wszystkich strat - dodał.

Miliony złotych trafiły do powodzian

Szef resortu finansów przypomniał, że na wsparcie powodzian przekazane zostaną również środki z budżetu państwa. - Zabezpieczyliśmy na ten moment 2 miliardy złotych na taką natychmiastową pomoc, która już trafia do osób poszkodowanych w powodzi. Trafiają do nas wnioski od wojewodów, one uzyskują akceptację MSWiA i my natychmiast te środki przekierowujemy - odparł minister.

Pytany o to, ile środków trafiło już do powodzian, wyjaśnił, że nie są to jeszcze duże kwoty, gdyż wnioski o wsparcie dopiero zaczynają spływać.

- To nie są jeszcze duże kwoty, dlatego że dopiero te wnioski tak naprawdę zaczynają spływać, więc mówimy o niskich dziesiątkach milionów złotych - przekazał Domański. Dodał, że nie są znane jeszcze szacunki strat, po których okaże się jaka dokładnie kwota trafi do poszkodowanych.

Andrzej Domański: 5 miliardów euro to kwota adekwatna, ale nie wystarczająca
Andrzej Domański: 5 miliardów euro to kwota adekwatna, ale nie wystarczającaTVN24

Wsparcie bez wkładu własnego

Minister finansów wyjaśnił w rozmowie, że do Polski trafiła aż połowa unijnych środków z funduszu strukturalnego, ze względu na to, że jest największym krajem spośród czterech państw wnioskujących.

- Dla mnie bardzo istotne jest to, że te środki, to będzie tak zwane prefinansowanie. Zwykle ze środkami unijnymi jest tak, że najpierw trzeba je wydać, a później otrzymuje się dopiero zwrot. Nie, tym razem będzie inaczej. Będzie prefinansowanie plus nie będzie potrzebny tak zwany wkład własny. Tutaj będziemy w stanie realizować tę odbudowę wprost ze środków unijnych - wyjaśnił.

Pytany o to, co może zostać niezrealizowane, jeśli chodzi o pomoc po powodzi, zapewnił, że "wszystko zostanie zrealizowane i wszystkie inwestycje, o których była mowa w poprzednich miesiącach, one będą realizowane".

- W trakcie roku, w trakcie realizacji budżetu pojawiają się tak zwane naturalne oszczędności. Na przykład ZUS nie wydaje wszystkich środków, które ma przypisane. W takim wypadku te środki są blokowane i mogą być wydane na inne cele. Będą wydane na walczenie ze skutkami powodzi - zadeklarował Domański.

Zwolnienia podatkowe dla przedsiębiorców

Minister finansowy pytany o projektowane rozporządzenie dotyczące obciążeń podatkowych dla powodzian podkreślił, że składa się ono z dwóch ważnych elementów.

- Po pierwsze odroczenie, po to aby przedsiębiorcy z tych terenów powodziowych mogli się w tej chwili skupić na odbudowie swoich biznesów. I tutaj nie jest potrzebna żadna z ich strony aktywność. Po prostu mogą do końca tego roku nie płacić PIT-u, CIT-u i VAT-u. Będą się z niego rozliczali w tak zwanym rozliczeniu rocznym. Jeżeli chodzi o VAT, to odroczenie będzie do stycznia 2025 roku. W przypadku CIT-u do końca marca. W przypadku PIT-u do końca kwietnia 2025 roku - wyjaśniał.

Andrzej Domański o pomocy dla przedsiębiorców: możliwe odroczenia i umorzenia podatków
Andrzej Domański o pomocy dla przedsiębiorców: możliwe odroczenia i umorzenia podatkówTVN24

Jak dodał, "w związku z artykułem 67b ordynacji podatkowej istnieje możliwość umorzenia w sytuacji, kiedy istnieje ważny interes podatnika lub ważny interes publiczny". - Chyba dla nikogo nie ulega wątpliwości, że właśnie z taką sytuacją mamy do czynienia - powiedział szef resortu finansów. Domański podkreślił, że w przypadku umorzenia konieczne będzie złożenie wniosku do urzędu skarbowego ze strony podatnika.

Zerowa stawka VAT dla przedsiębiorców

- Wiemy, że jest potężny ruch ze strony przedsiębiorców, jeżeli chodzi o przekazywanie pomocy materialnej powodzianom. Dlatego podpisałem rozporządzenie dotyczące wprowadzenia tzw. zerowej stawki VAT na towary i usługi, które są przekazywane przez przedsiębiorców de facto powodzianom za pośrednictwem organizacji pożytku publicznego, aby ta pomoc nie była opodatkowana VAT-em - dodał szef resortu finansów na antenie TVN24.

Domański wyjaśnił, że aby zachować szczelność systemu w przypadku korzystania z zerowej stawki VAT konieczne będzie zawarcie umowy pomiędzy przedsiębiorcą a organizacją pożytku publicznego. - Prosta umowa po to, żebyśmy mieli ewidencję tych towarów, które trafiają i aby de facto później uprościć sytuację dla przedsiębiorców również - mówił.

- Zerowa stawka VAT dotyczy pomocy, która już była udzielona od 12 września, dlatego że wiemy, że ta fala pomocy ruszyła bardzo szybko i byłoby w pewien sposób niesprawiedliwe, gdyby data wejścia tego rozporządzenia w pewien sposób odcinała tych przedsiębiorców, którzy zdecydowali się tej pomocy udzielić wcześniej - poinformował.

- Wczoraj bardzo długo rozmawiałem na ten temat z ministrem rozwoju Krzysztofem Paszykiem. Ministerstwo Rozwoju przygotowuje stosowną regulację – powiedział Domański. - Myślę, że w przyszłym tygodniu te regulacje będą przyjęte - dodał. Podkreślił, że "ci przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w związku z powodzią, zatrudniają pracowników, musza otrzymać od państwa wsparcie".

Powódź a procedura nadmiernego deficytu

Domański przekazał w rozmowie, że koszty związane z usuwaniem skutków powodzi nie są jeszcze znane, ale środki, które trafią do Polski z Unii Europejskiej dadzą budżetowi "sporo oddechu".

- Oczywiście, że lepiej wydać pieniądze unijne, a nie pieniądze z naszego budżetu. Myślę, że jest to dla wszystkich zrozumiałe. Myślę, że też pokazuje skuteczność naszego rządu. Dlatego, że w tak krótkim okresie czasu udało się te środki unijne, mówiąc kolokwialnie, zorganizować - mówił.

- W przyszłym tygodniu będę się widział z komisarzem Gentilonim. Będziemy jeszcze dyskutować na temat procedury nadmiernego deficytu. W sytuacji zupełnie wyjątkowej, dlatego że mamy powódź. Mamy nie tylko powódź, ale mamy również najwyższy spośród państw na to udział wydatków na zbrojenia, na obronę w naszym budżecie. Bo przypomnę, że to jest 4,7 proc. PKB - dodał.

Minister wyjaśnił, że będzie wtedy negocjował, by "ścieżka dostosowania fiskalnego, czyli ograniczenia deficytu w kolejnych latach, była możliwie łagodna".

Autorka/Autor:BC/ams

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Przełom roku to w firmach czas ustalania planu urlopów. Jak wyjaśnia radczyni prawna Monika Wieczorek, pracodawca musi w tym zakresie uwzględnić wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Zaznaczyła, że w wyjątkowych lub nagłych sytuacjach wypoczynek może być przesunięty.

Nagła zmiana w urlopach. "Stanie się tak w dwóch przypadkach"

Nagła zmiana w urlopach. "Stanie się tak w dwóch przypadkach"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump zawiesił na 90 dni wszystkie programy amerykańskiej pomocy zagranicznej w celu oceny ich zgodności z jego polityką zagraniczną - wynika z rozporządzenia opublikowanego w poniedziałek na stronie Białego Domu.

Trump zawiesza amerykańską pomoc zagraniczną

Trump zawiesza amerykańską pomoc zagraniczną

Źródło:
PAP

Grenlandzkie złoża są szansą dla Unii Europejskiej na uniezależnienie się od Chin - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny. Dodał, że na wyspie znajduje około 30 procent światowych złóż pierwiastków ziem rzadkich. W poniedziałek prezydent USA Donald Trump ponownie wspomniał o kwestii pozyskania Grenlandii "na potrzeby międzynarodowego bezpieczeństwa".

Wyspa skarbów. Złoża są gigantyczne

Wyspa skarbów. Złoża są gigantyczne

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Bez żadnych reform publicznego systemu emerytalnego do 2050 roku średni wskaźnik świadczeń emerytalnych spadnie w Polsce z 45 procent do 29 procent przeciętnego wynagrodzenia - prognozuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w raporcie po misji w Polsce.

Czarne chmury nad emeryturami w Polsce. MFW alarmuje

Czarne chmury nad emeryturami w Polsce. MFW alarmuje

Źródło:
PAP

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował we wtorek, że przygotowywane jest rozporządzenie w sprawie precyzyjnego określenia, co jest schronem. Podkreślił też, że umieszczanie tak zwanych miejsc ukrycia w nowych blokach może oznaczać kilkuprocentowy wzrost cen mieszkań.

"Miejsca ukrycia" w blokach. Minister o kilkuprocentowym wzroście cen

"Miejsca ukrycia" w blokach. Minister o kilkuprocentowym wzroście cen

Źródło:
PAP

Donald Trump został 47. prezydentem USA. Podczas przemówienia po zaprzysiężeniu Trump przedstawił najważniejsze punkty swojego planu, który zamierza zrealizować podczas swojej drugiej kadencji. Zapowiedział też, które decyzje podejmie tuż po inauguracji.

Najważniejsze zapowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa

Najważniejsze zapowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa

Źródło:
tvn24.pl

Tuż po zaprzysiężeniu Donalda Trumpa na prezydenta USA nowo utworzony specjalny Departament Wydajności Państwa (DOGE), na którego czele ma stać miliarder Elon Musk, został pozwany przez wiele podmiotów - poinformował w poniedziałek "Washington Post".

Nowy departament w administracji Trumpa pozwany

Nowy departament w administracji Trumpa pozwany

Źródło:
PAP

Kanał Panamski jest i nadal będzie należeć do Panamy - podkreślił prezydent Panamy Jose Raul Mulino. Odniósł się w ten sposób do słów Donalda Trumpa wygłoszonych w trakcie zaprzysiężenia.

Prezydent Panamy reaguje na słowa Trumpa

Prezydent Panamy reaguje na słowa Trumpa

Źródło:
PAP, Reuters

W 2024 roku sieci handlowe urządziły średnio o 12,5 procent mniej promocji na masło niż rok wcześniej - wynika z najnowszego raportu UCE Research. W opinii ekspertów trend ograniczania promocji ma się utrzymać w kolejnych miesiącach, co skutkować może dalszym wzrostem cen. Masło jest najczęściej poszukiwanym przez konsumentów produktem promocyjnym.

To najczęściej poszukiwany produkt w promocji

To najczęściej poszukiwany produkt w promocji

Źródło:
PAP

Donald Trump został zaprzysiężony na prezydenta USA. Na ceremonii pojawili się byli prezydenci, politycy, a także najbogatsi ludzi na świecie: Elon Musk, Jeff Bezos i Mark Zuckerberg.

Najbogatsi ludzie świata na zaprzysiężeniu Trumpa

Najbogatsi ludzie świata na zaprzysiężeniu Trumpa

Źródło:
Bloomberg, tvn24.pl, PAP

Polska pozostaje liderem pod względem wzrostu gospodarczego w Europie Środkowowschodniej - przekazał Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Analitycy oszacowali wzrost Produktu Krajowego Brutto w 2024 roku na 2,8 procent, a w 2025 roku - 3,5 procent.

Polska liderem w regionie

Polska liderem w regionie

Źródło:
PAP

Komisja Europejska skierowała skargę do Światowej Organizacji Handlu w sprawie "nieuczciwej i nielegalnej" praktyki Chin, które zdaniem KE ustalają stawki za patenty europejskie bez zgody ich właścicieli.

Komisja Europejska składa skargę na Chiny

Komisja Europejska składa skargę na Chiny

Źródło:
PAP

Zmarł Klemens Haselsteiner, szef firmy Strabag - poinformowała spółka w komunikacie. Według informacji przekazanych przez austriackie media przyczyną śmierci 44-letniego miliardera miał być tętniak mózgu.

Nie żyje szef firmy Strabag. "Zmarł nagle i niespodziewanie"

Nie żyje szef firmy Strabag. "Zmarł nagle i niespodziewanie"

Źródło:
strabag.pl, "Kleine Zeitung"

Do 31 stycznia osoby prowadzące działalność gospodarczą na mniejszą skalę mają możliwość zgłoszenia się do Małego ZUS plus, co pozwoli im na opłacanie niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Z ulgi korzystało w ubiegłych latach blisko 200 tysięcy osób.

200 tysięcy osób zapłaci mniej. Trzeba się pospieszyć

200 tysięcy osób zapłaci mniej. Trzeba się pospieszyć

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Polskie Linie Lotnicze LOT rozszerzyły swoją ofertę o system odroczonych płatności, a także o możliwość wymiany punktów lojalnościowych - przekazał przewoźnik w komunikacie.

Kup bilet, zapłać później. Przewoźnik uruchamia nową funkcję

Kup bilet, zapłać później. Przewoźnik uruchamia nową funkcję

Źródło:
PAP

Alvin Gajadhur, doradca społeczny prezydenta RP, a także były główny inspektor transportu drogowego usłyszał zarzuty bezprawnego udostępnienia wiadomości służbowych - przekazał prokuratur Piotr Antoni Skiba, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Podejrzany nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień.

Prokuratura: były główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur usłyszał zarzuty

Prokuratura: były główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur usłyszał zarzuty

Źródło:
PAP

Prawo i Sprawiedliwość chce, aby świadczenie 800 plus było wypłacane na dzieci z Ukrainy tylko w sytuacji, gdy ich rodzice pracują i płacą podatki w Polsce. Partia poinformowała o złożeniu w tej sprawie odpowiedniego projektu ustawy. Wcześniej prezydent Warszawy i kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP Rafał Trzaskowski mówił, że dodatek na dziecko powinien być wypłacany tylko w przypadku, "gdy Ukraińcy będą pracować, mieszkać w Polsce i jeżeli będą w Polsce płacić podatki". Krytycznie do zmian w 800 plus odniósł się marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Najpierw Trzaskowski, teraz PiS. "Złożyliśmy w Sejmie projekt"

Najpierw Trzaskowski, teraz PiS. "Złożyliśmy w Sejmie projekt"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W ciągu najbliższej dekady pięć osób na świecie dorobi się majątku przekraczającego bilion dolarów - wynika z prognoz międzynarodowej organizacji pomocowej Oxfam. Autorzy corocznego raportu alarmują, że najbogatsi ludzie na świecie coraz szybciej powiększają swoje majątki, wykorzystując swoje monopolistyczne wpływy w polityce i gospodarce. Przestrzegają przed "nową arystokracją" i "oligarchią".

Nadchodzi era bilionerów. Pada pięć nazwisk

Nadchodzi era bilionerów. Pada pięć nazwisk

Źródło:
CNN, PAP

Wysyłka cyfrowego listu za pomocą obowiązujących od początku roku e-Doręczeń trwa nawet kilka dni, o ile po drodze pismo nie zgubi się w systemie. Urzędnicy drżą o terminy doręczeń i los postępowań - pisze w poniedziałkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

Duże kłopoty z rządowym systemem. Urzędnicy tracą cierpliwość

Duże kłopoty z rządowym systemem. Urzędnicy tracą cierpliwość

Źródło:
PAP

Ustępujący prezydent USA Joe Biden ostrzegł w swoim pożegnalnym przemówieniu do narodu, że w Stanach Zjednoczonych tworzy się oligarchia, która posiada ogromne bogactwo, władzę i wpływy, co może zagrozić demokracji. W Waszyngtonie oligarchowie już są i wykupują luksusowe domy pod najlepszymi adresami - pisze "The New York Times". Jesteśmy naprawdę przytłoczeni bogactwem, które napłynęło do miasta od czasu wyborów - powiedział w rozmowie z dziennikiem Jim Bell z agencji nieruchomości TTR Sotheby’s International Realty.

"Eksplozja na rynku". Ludzie Trumpa polują na najlepsze adresy

"Eksplozja na rynku". Ludzie Trumpa polują na najlepsze adresy

Źródło:
nytimes.com

Przyszła pierwsza dama Melania Trump w przeddzień zaprzysiężenia jej męża na prezydenta USA uruchomiła własną kryptowalutę - informuje BBC. Nastąpiło to dwa dni po tym, jak prezydent elekt uruchomił kryptowalutę $Trump.

Melania idzie w ślady męża

Melania idzie w ślady męża

Źródło:
tvn24.pl

Wraz z powrotem Donalda Trumpa na stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych wraca ryzyko wojny handlowej między Brukselą i Waszyngtonem. "Na ewentualne cła Europa musi odpowiedzieć stanowczo, ale ostrożnie. Otwarta kapitulacja stworzyłaby niebezpieczny precedens" - powiedział Charles Grant, dyrektor Centre for European Reform, cytowany przez dziennik "Times".

"Otwarta kapitulacja stworzyłaby niebezpieczny precedens"

"Otwarta kapitulacja stworzyłaby niebezpieczny precedens"

Źródło:
PAP

Donald Trump ma zacząć kadencję od wydania około stu rozporządzeń. Mają one dotyczyć między innymi dodatkowych restrykcji na granicy, poluzowania regulacji dotyczących wydobycia ropy naftowej, nałożenia nowych ceł oraz zmian w pracy urzędników państwowych. Nowy prezydent chce zerwać także z prawem ziemi.

Restrykcje imigracyjne, wydobycie ropy i cła. Takie mają być pierwsze decyzje Trumpa

Restrykcje imigracyjne, wydobycie ropy i cła. Takie mają być pierwsze decyzje Trumpa

Źródło:
PAP

W sobotę zakończył się XXXV Międzynarodowy Festiwal Szachowy CRACOVIA, największe wydarzenie szachowe w Polsce i jedno z najważniejszych w Europie w zakresie szachów klasycznych. W Krakowie zawodnicy rywalizowali aż w dziewięciu grupach turniejowych a specjalnie do stolicy Małopolski przyjechali szachiści nawet z odległych Filipin!

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

Źródło:
Materiał promocyjny