Kiedy wniosek o pierwszą płatność z Krajowego Planu Odbudowy? Minister odpowiada

Źródło:
PAP
Donald Tusk poleciał do Brukseli. Celem jest zdobycie środków na KPO
Donald Tusk poleciał do Brukseli. Celem jest zdobycie środków na KPOKatarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
wideo 2/4
Donald Tusk poleciał do Brukseli. Celem jest zdobycie środków na KPOKatarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Nie będziemy w tej sprawie zwlekać, ale ostateczne decyzje będzie podejmował premier Tusk - powiedział w Brukseli minister do spraw Unii Europejskiej Adam Szłapka, odnosząc się do kwestii złożenia wniosku o pierwszą płatność z Krajowego Planu Odbudowy. - Myślę, że wszyscy tutaj są bardzo zadowoleni z tego, że Polska wróciła na stronę wartości europejskich - dodał.

Adam Szłapka, który towarzyszy premierowi Donaldowi Tuskowi podczas szczytu Rady Europejskiej, spotkał się w czwartek w Brukseli z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Verą Jourovą. - Myślę, że wszyscy tutaj są bardzo zadowoleni z tego, że Polska wróciła na stronę wartości europejskich. Wartości takie jak rządy prawa są dla Polski bardzo ważne - powiedział dziennikarzom po spotkaniu.

Ścieżka dojścia do praworządności

Podkreślił też, że wiceszefowa KE jest w stałym kontakcie z ministrem sprawiedliwości Adamem Bodnarem. - Nie jest tajemnicą, że z ministrem Bodnarem przez ostatnie dwa miesiące bardzo intensywnie pracowaliśmy nad tym, żeby jak najpełniej wypełnić wszystkie "kamienie milowe" - wskazywał. - Jesteśmy wszyscy bardzo dobrej myśli - dodał i zaznaczył, że ostateczne decyzje i rozmowy będzie prowadził Donald Tusk.

Szłapka mówił też, że minister Bodnar przygotował cały pakiet rozwiązań, ale nie chciał zdradzić szczegółów. - Polska jest cały czas objęta procedurą artykułu. 7. Wszystkim nam zależy, żeby z tej procedury wyjść i o tym przede wszystkim rozmawialiśmy - mówił minister.

Na uwagę, że Komisja Europejska oczekuje konkretnych zmian w prawie i konkretnych ustaw, Szłapka odparł, że "rozmawiamy o ścieżce dojścia do pełnej praworządności w Polsce i zmianach we wszystkich zakresach". - Pan minister Bodnar będzie przygotowywał odpowiednie rozwiązania legislacyjne, które będą faktycznie zmieniały system w Polsce - dodał i podkreślił, że Bodnar w sprawie tego pakietu rozwiązań jest na zaawansowanym etapie.

Dobre sygnały, dobry klimat

Komisarz UE ds. budżetu i administracji Johannes Hahn powiedział w środę w wywiadzie dla agencji Reutera, że Komisja Europejska znajdzie sposób, by udostępnić Polsce 111 mld euro z funduszy unijnych, w tym z programu KPO i Funduszu Spójności.

Szłapka pytany o te słowa powiedział, że ze strony KE są dobre sygnały, dobry klimat. - Jest jeszcze parę rzeczy, które trzeba zrobić - mówił. - Jestem dobrej myśli, ale tutaj ostateczne decyzje, ostateczne rozmowy będzie prowadził pan premier - dodał.

Pytany o odblokowaniu jakich kwot obecnie mówimy, Szłapka odparł: - Rozmawiamy o odblokowaniu całego KPO i funduszy spójności, to jest ta kwota, którą podał pan komisarz Hahn.

Jak dodał, "wszystko jest procesem, nad którym pracujemy z ministrem Bodnarem od ponad dwóch miesięcy".

"Nie będziemy w tej sprawie zwlekać"

Minister pytany, czy Polska szybko zgłosi wniosek o pierwszą płatność z KPO, czyli ok. 7 mld euro. - Nie będziemy w tej sprawie zwlekać, ale ostateczne decyzje będzie podejmował premier Tusk - dodał.

Na uwagę, że tzw. kamienie milowe na dziś nie są spełnione, Szłapka powtórzył, że minister sprawiedliwości pracuje nad tym, aby wypełnić wszystkie kamienie milowe. - Według mojej wiedzy jest w tym zakresie bardzo zaawansowany - dodał. - Pan minister Bodnar ma szereg możliwości związanych z pełnieniem swojego urzędu, żeby wprowadzać takie rozwiązania, żeby wychodzić na przeciw wszystkim kamieniom milowym - podkreślił.

Szłapka zapytany, czy w grę wchodzi szybka wypłata 5 mld euro w formie zaliczki, odpowiedział, że należy liczyć na wypłatę całości, a nie w transzach. Dopytywany, czy całość zostałaby wypłacona w grudniu, odparł: - Myślę, że tak.

Minister poinformował też, że z wiceprzewodniczącą KE Jourovą umówili się na stałe konsultacje. Polski minister ma się w czwartek wieczorem spotkać z unijnym komisarzem ds. sprawiedliwości Didierem Reyndersem.

Czytaj też: Komisarz Hahn o środkach unijnych. "Znajdziemy sposoby, aby pomóc Polsce"

Autorka/Autor:jr/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Nieudzielenie pracownikowi czternastodniowego urlopu jest naruszeniem przepisów o urlopach wypoczynkowych - mówi redakcji biznesowej tvn24.pl Tomasz Zalewski z Państwowej Inspekcji Pracy. Dodaje, że inspektor pracy może skierować do pracodawcy wystąpienie o usunięcie stwierdzonych naruszeń.

Czy pracownik musi wziąć dwutygodniowy urlop?

Czy pracownik musi wziąć dwutygodniowy urlop?

Źródło:
tvn24.pl

- My, jako zwykli użytkownicy, możemy tylko trzymać kciuki. Natomiast branża cyberbezpieczeństwa, koledzy, koleżanki, wyciągają wnioski, zastanawiają się, co można zrobić - powiedział Piotr Konieczny z portalu Niebezpiecznik.pl, pytany w "Faktach po Faktach" o to, czy możemy uniknąć powtórki z dzisiejszej światowej awarii oprogramowania.

Potężna awaria uderzyła w miliony osób. "Jest kilka możliwości, które mogą ograniczyć skutki"

Potężna awaria uderzyła w miliony osób. "Jest kilka możliwości, które mogą ograniczyć skutki"

Źródło:
tvn24.pl

W piątek doszło do dwóch awarii jednocześnie - jednej związanej z oprogramowaniem MS i drugiej z aktualizacją oprogramowania zewnętrznej firmy CrowdStrike - poinformowała rzeczniczka Microsoft Polska Anna Klimczuk. Pracujemy nad jak najszybszym przywróceniem usług – podała firma. Firma Crowdstrike poinformowała, że globalna awaria wynikła z błędu firmy i to nie był cyberatak.     

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wstrzymał w obrocie na terenie całego kraju kilka serii leku na receptę o nazwie Konaten. Powodem decyzji jest uzyskanie wyniku poza specyfikacją jakościową.

Kilka serii leku na receptę wstrzymanych w obrocie

Kilka serii leku na receptę wstrzymanych w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Nowa edycja dopłat do fotowoltaiki ruszy 2 września - przekazała na konferencji prasowej Paulina Hennig-Kloska, ministra klimatu i środowiska. Warunkiem otrzymania dofinansowania z programu w przypadku nowych instalacji będzie dodatkowy zakup magazynu energii. W ramach programu będzie można dostać do 28 tysięcy złotych.

Będzie można dostać nawet 28 tysięcy złotych

Będzie można dostać nawet 28 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu, 19 lipca, w Eurojackpot padło pięć wygranych II stopnia oraz siedem III stopnia. Nie odnotowano głównej wygranej, co oznacza, że kumulacja rośnie.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Pod koniec lipca ceny paliw mogą być najniższe w tym roku - przewidują eksperci portalu e-petrol.pl. Kierowcom sprzyja zahamowanie wzrostu notowań ropy na światowych rynkach, a także umacniający się złoty.

Najtańsze tankowanie w tym roku. "Kierowcom sprzyja mocny złoty"

Najtańsze tankowanie w tym roku. "Kierowcom sprzyja mocny złoty"

Źródło:
PAP

"Ostrzegamy przed fałszywymi informacjami o cenach energii" - pisze Ministerstwo Klimatu i Środowiska, dodając, że nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd. "To kolejna fala ataków, która ma na celu sianie strachu w społeczeństwie i wyłudzanie danych oraz pieniędzy" - ostrzega resort klimatu.

"Nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd". Ostrzeżenie

"Nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd". Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się na objęcie przez Artura Olecha stanowiska prezesa zarządu PZU - przekazano w piątkowym komunikacie. W trakcie posiedzenia komisja wyraziła także zgodę między innymi na powołanie Bartosza Kubika na prezesa BOŚ, a także Mirosława Czekaja na prezesa BGK.

Nowi prezesi w czołowych instytucjach finansowych. KNF podjęła decyzję

Nowi prezesi w czołowych instytucjach finansowych. KNF podjęła decyzję

Źródło:
PAP

Konieczne jest usunięcie nieuzasadnionych obciążeń dla przedsiębiorców oraz zadbanie, aby artyści otrzymywali wynagrodzenia - napisano w apelu izb i organizacji w imieniu polskich przedsiębiorców działających w sektorze kablowym i satelitarnym do senatorów.

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl

Coraz więcej krajów decyduje się na zaostrzanie kar, a także stosowanie konfiskaty aut wobec kierowców łamiących przepisy - oceniła w rozmowie z tvn24.pl radczyni prawna Katarzyna Turcza. Pojazd możemy stracić, nawet jeśli nie jest naszą własnością i nie tylko za alkohol, ale także, chociażby prędkość oraz emitowanie nadmiernego hałasu. W których krajach powinniśmy szczególnie uważać?

Jedziesz na wakacje? W tych krajach UE za złamanie przepisów stracisz auto

Jedziesz na wakacje? W tych krajach UE za złamanie przepisów stracisz auto

Źródło:
tvn24.pl

Z 5,6 tysiąca firm, które dotychczas dostały żądanie zwrotu covidowej pomocy, część już to zrobiła, ale sporo spraw jest w sądzie. Wezwania otrzyma jeszcze około tysiąc firm - pisze w piątek "Puls Biznesu".

Firmy dostają wezwania do zwrotu covidowej pomocy

Firmy dostają wezwania do zwrotu covidowej pomocy

Źródło:
PAP

Daniel Obajtek w trzy lata zarobił w Orlenie nieco ponad 9 milionów złotych - wynika z oświadczenia, jakie złożył jako europoseł. Co ciekawe, zgodnie z deklaracją, europoseł PiS nadal pobiera sporą pensję z węgierskiej spółki budowlanej Bayer Construct Zrt.

Europoseł Daniel Obajtek pokazał majątek. Ile zarobił w Orlenie?

Europoseł Daniel Obajtek pokazał majątek. Ile zarobił w Orlenie?

Źródło:
tvn24.pl

Na balkonach jedni palą, drudzy głośno rozmawiają i przeklinają, inni - próbują rozpalać grill. - Niektórzy zapominają, że mieszkamy we wspólnocie, w bloku - stwierdza jedna z sąsiadek. W arsenale środków przeciwko uciążliwym sąsiadom są m.in. listy do wspólnoty i petycje słane do Ministerstwa Zdrowia.

Majtki obrażają, grill dusi, papierosy trują. Co wolno na balkonie?

Majtki obrażają, grill dusi, papierosy trują. Co wolno na balkonie?

Źródło:
tvn24.pl

W pierwszym półroczu 2024 roku liczba firm sprzedających na targowiskach spadła o cztery tysiące. To efekt między innymi ekspansji dyskontów i oferty internetu - pisze w piątek "Rzeczpospolita".

Targowiska znikają z mapy Polski. Ciężko wytrzymać konkurencję

Targowiska znikają z mapy Polski. Ciężko wytrzymać konkurencję

Źródło:
PAP

10 kilometrów za około dwa złote - tyle kosztuje przejazd "robotaxi", czyli autonomiczną taksówką, w Chinach - podał portal stacji CNN. Podkreślił jednak, że sprzeciw wobec nowej usługi nabiera na sile i jest to jeden z popularniejszych tematów w mediach.

Autonomiczne taksówki powodem niepokoju w Chinach

Autonomiczne taksówki powodem niepokoju w Chinach

Źródło:
CNN

Rada nadzorcza PKO BP zmieniła zdanie w sprawie udzielenia absolutorium za ubiegły rok dwóm byłym członkom zarządu. W trakcie Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia pozytywnie oceniono pracę Piotra Mazura oraz Andrzeja Kopyrskiego. 

Zaskoczenie w PKO BP. Jest nowa decyzja w sprawie absolutorium

Zaskoczenie w PKO BP. Jest nowa decyzja w sprawie absolutorium

Źródło:
PAP

Zwyczajne Walne Zgromadzenie PZU SA nie udzieliło absolutorium członkom poprzedniego zarządu spółki z wykonania ich obowiązków w roku obrotowym 2023 - przekazało w czwartek biuro prasowe PZU. Wcześniej rada nadzorcza rekomendowała tę decyzję, tłumacząc to informacjami, wskazującymi na szereg nieprawidłowości w spółce w ubiegłym roku.

Były zarząd PZU bez absolutorium

Były zarząd PZU bez absolutorium

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Koniec samochodów spalinowych w Europie za 11 lat, w 2035 roku. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zadeklarowała w czwartek, że zamierza utrzymać cele neutralności klimatycznej samochodów. Jednym z nich jest zakaz sprzedaży nowych aut spalinowych. "Ten cel zostanie utrzymany" - zapewniła szefowa KE.

Zakaz sprzedaży aut spalinowych. Szefowa KE nie zmienia decyzji

Zakaz sprzedaży aut spalinowych. Szefowa KE nie zmienia decyzji

Źródło:
PAP

Rząd szykuje się do przyszłorocznej waloryzacji emerytur. W 2025 roku świadczenia mają wzrosnąć według wstępnej propozycji o 6,78 procent. Sprawdzamy, jak się to przełoży na wysokość emerytur.

Emerytury w górę. Wyliczenia

Emerytury w górę. Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl