Soros: ten kryzys jak upadek ZSRR

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Soros nie widzi końca kryzysu

Światowy system finansowy uległ skutecznej dezintegracji i na razie nie ma perspektyw na bliski koniec kryzysu - powiedział w piątek na Uniwersytecie Columbii w Nowym Jorku znany amerykański finansista George Soros.

Według Sorosa globalne zawirowania są o wiele dotkliwsze niż w czasie wielkiego kryzysu lat 30. XX wieku. Jego zdaniem obecna sytuacja bardziej przypomina upadek Związku Radzieckiego.

Według Sorosa, punktem zwrotnym funkcjonowania rynku finansowego było bankructwo Lehman Brothers, głównego banku inwestycyjnego w USA. - Byliśmy świadkami upadku systemu finansowego - zauważył. - Nie ma oznak, że jesteśmy gdzieś blisko dna - dodał.

George Soros jest jednym z najbardziej znanych finansistów i spekulantów walutowych na świecie. W 1992 roku, w wyniku jego potężnej spekulacji przeciwko funtowi, Bank Anglii był zmuszony wycofać walutę ze wspólnego mechanizmu wymiany, który był początkową fazą wprowadzania euro. Sam Soros zarobił na tej operacji około jednego miliarda dolarów i zyskał miano "człowieka, który złamał Bank Anglii".

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24