Biden: nasze sankcje powinny wyzerować 15 lat osiągnięć Rosji

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, TVN24 Biznes

Stany Zjednoczone zapowiadają podjęcie "druzgocących środków ekonomicznych", polegających na zakazie nowych inwestycji w Rosji i nałożeniu najsurowszych sankcji finansowych na największy rosyjski bank Sbierbank i kilka najważniejszych przedsiębiorstw państwowych, a także na rosyjskich urzędników państwowych i członków ich rodzin. Na liście osób objętych najnowszymi sankcjami jest Dmitrij Miedwiediew, były premier i prezydent Rosji.

- Widzieliście zdjęcia z Buczy. To, co się dzieje pod Kijowem - ciała leżące na ulicach, zostawione przez Rosjan, zastrzeleni w tył głowy cywile ze związanymi rękami, straceni z zimą krwią, ciała zrzucone do wspólnych grobów - to są zbrodnie wojenne - mówił prezydent USA. - Kroki, które już podjęliśmy, powinny zmniejszyć PKB Rosji dwucyfrowo tylko w tym roku, w ciągu jednego roku. Nasze sankcje powinny wyzerować piętnaście lat osiągnięć Rosji - podkreślał przywódca Stanów Zjednoczonych.

Środki te obejmują zakaz nowych inwestycji w Rosji, sankcje wobec dorosłych dzieci prezydenta Rosji Władimira Putina oraz członków rodziny rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa.

Sankcje na instytucje finansowe

USA zapowiedziało pełne sankcje blokujące wobec największej instytucji finansowej w Rosji, Sbierbanku, oraz największego prywatnego banku w Rosji, Alfa Banku. "Działania te spowodują zamrożenie wszelkich aktywów Sbierbanku i Alfa Banku mających kontakt z amerykańskim systemem finansowym oraz zakaz prowadzenia z nimi interesów przez osoby z USA" - pisze w oświadczeniu Biały Dom.

Sbierbank posiada prawie jedną trzecią aktywów całego rosyjskiego sektora bankowego i ma kluczowe znaczenie systemowe dla gospodarki rosyjskiej.

Drugi z objętych sankcjami banków, Alfa Bank należący do oligarchy Michaiła Fridmana, to czwarta największa instytucja finansowa w Rosji i największy bank prywatny. Oznacza to, że pełnymi sankcjami blokującymi USA objęte zostały dwie trzecie całego sektora bankowego w Rosji.

Zakaz nowych inwestycji w Federacji Rosyjskiej

Prezydent Biden podpisze nowe rozporządzenie wykonawcze, które zawiera zakaz nowych inwestycji w Rosji przez osoby z USA, bez względu na ich lokalizację, co spowoduje dalszą izolację Rosji od gospodarki światowej. Działanie to jest następstwem decyzji podjętej przez ponad 600 międzynarodowych firm o wycofaniu się z Rosji.

Joe Biden: 600 spółek - to prywatne firmy, które wolą odejść z Rosji, niż ryzykować to, że będą częścią wojny Putina
Joe Biden: 600 spółek - to prywatne firmy, które wolą odejść z Rosji, niż ryzykować to, że będą częścią wojny PutinaTVN24

Ucieczka sektora prywatnego obejmuje producentów, firmy energetyczne, dużych sprzedawców detalicznych, instytucje finansowe, a także innych usługodawców, takich jak firmy prawnicze i konsultingowe.

Pełne sankcje blokujące wobec najważniejszych rosyjskich przedsiębiorstw państwowych

Nowe regulacje zakażą osobom z USA prowadzenia transakcji z rosyjskimi firmami państwowymi. Zamrożone zostaną wszelkie ich aktywa podlegające amerykańskiej jurysdykcji, tym samym ograniczając zdolność Kremla do wykorzystywania tych podmiotów, od których jest uzależniony, do prowadzenia i finansowania wojny na Ukrainie. Departament Skarbu ogłosi te podmioty w czwartek.

Pełna blokada sankcji wobec rosyjskich elit i członków ich rodzin

Nowy pakiet sankcji obejmie między innymi dorosłe dzieci prezydenta Putina - Jekaterinę Tichonową i Marię Woroncową, żonę i córkę ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa oraz członków Rady Bezpieczeństwa Rosji, w tym byłego prezydenta i premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa oraz premiera Michaiła Miszustina. A także ministra finansów Antona Siłuanowa, ministra sprawiedliwości Konstantina Czujczenkę, mera Moskwy Siergieja Sobianina, gubernatora Sankt Petersburga Aleksandra Beglowa oraz wysłanników prezydenta w Dalekowschodnim Okręgu Federalnym i Północnokaukaskim Okręgu Federalnym: Jurija Trutniewa i Jurija Czajkę.

Na liście znaleźli się również szef Federalnej Służby Podatkowej Rosji Władimir Buławin, szef administracji Kremla Anton Wajno. Jak pisze Biały Dom w swoim oświadczeniu, "te osoby wzbogaciły się kosztem narodu rosyjskiego".

Według USA działania te odcinają ich od amerykańskiego systemu finansowego i zamrażają wszelkie aktywa posiadane przez nich w Stanach Zjednoczonych.

Departament Skarbu USA zakazał także Rosji dokonywania płatności z tytułu zadłużenia za pomocą środków podlegających amerykańskiej jurysdykcji. Sankcje nie uniemożliwiają obecnie dokonywania płatności z tytułu rosyjskiego długu państwowego, pod warunkiem że Rosja korzysta z funduszy niepodlegających jurysdykcji USA.

Autorka/Autor:/ams

Źródło: Reuters, TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości

W sprzedaży są krajowe truskawki. Ich cena pozostaje wysoka ze względu na majowe chłody i lokalne przymrozki - zauważył ekspert rynku hurtowego w Broniszach Maciej Kmera. Dodał, że wkrótce poprawa pogody zwiększy podaż, co w efekcie może obniżyć ich cenę.

Drogie jak polskie truskawki. "Może nastąpi ich wysyp"

Drogie jak polskie truskawki. "Może nastąpi ich wysyp"

Źródło:
PAP

W okresie największej prosperity w Polsce powstawało nawet 30 galerii handlowych rocznie. W niektórych miastach podczas dwudziestominutowego spaceru można minąć cztery. Ale coś się zacięło. - Kryzys rozpoczęła pandemia, ale możemy też mówić o przesyceniu tego rodzaju sklepami. Powstały wszędzie tam, gdzie mogły powstać, uruchamiając "bratobójczą" konkurencję. Myślę, że to jest źródło dzisiejszych kłopotów - mówi prof. Marek Nowak, socjolog z UAM.

Były "miastami w pigułce", a teraz padają. Co dalej z galeriami?

Były "miastami w pigułce", a teraz padają. Co dalej z galeriami?

Źródło:
TVN24+

27 czerwca ruszy pierwszy pociąg PKP Intercity z Warszawy do Rijeki - chorwackiego miasta portowego na wzgórzach. Na zwiedzających czeka wiele atrakcji: od fascynujących muzeów i zabytkowych świątyń po tętniącą życiem promenadę Korzo.

Pociągiem do Rijeki. Atrakcje chorwackiego miasta

Pociągiem do Rijeki. Atrakcje chorwackiego miasta

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot padła jedna główna wygrana. Nagroda w wysokości ponad 37 milionów euro trafi do gracza ze Słowenii. Oto liczby, które padły 23 maja 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Źródło:
Lotto.pl

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie obniżki stóp procentowych przełożyła się na niższe oprocentowanie lokat i kredytów hipotecznych - ocenił prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek. Wskazał też na dysproporcję pomiędzy kredytami a depozytami w bankach.

Banki reagują na obniżkę stóp. Dobre wieści dla kredytobiorców

Banki reagują na obniżkę stóp. Dobre wieści dla kredytobiorców

Źródło:
PAP

- Naprawdę wchodzi pan w podatki? Wczoraj się pan na tym poślizgnął w rozmowie ze Sławomirem Mentzenem - stwierdził podczas debaty kandydatów na prezydenta RP Rafał Trzaskowski. Popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Karol Nawrocki zapytał kandydata Platformy Obywatelskiej, jakie daniny zostaną podniesione, gdy ten zostanie głową państwa.

"Chyba pan żartuje. Wczoraj się pan na tym poślizgnął"

"Chyba pan żartuje. Wczoraj się pan na tym poślizgnął"

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę na południu Francji doszło do awarii prądu, która objęła około 160 tysięcy gospodarstw domowych. Do krótkich zakłóceń doszło też w trakcie projekcji filmowych w Cannes. Organizatorzy zapewniają, że awaria nie wpłynie na wieczorną ceremonię zakończenia festiwalu.

Awaria na południu Francji. Wiadomo, co z festiwalem w Cannes

Awaria na południu Francji. Wiadomo, co z festiwalem w Cannes

Źródło:
PAP

Francuski "Le Figaro" opisuje w piątek Polskę jako kraj odnoszący sukcesy gospodarcze i rozwijający obronność, co - jak podkreśla dziennik - czyni ją "jednym z krajów kluczowych" dla równowagi w Europie. Gazeta zastanawia się, czy wynik wyborów prezydenckich może zagrozić "tej imponującej trajektorii".

Polska na "imponującej" trajektorii. Jedno "pytanie jest aktualne"

Polska na "imponującej" trajektorii. Jedno "pytanie jest aktualne"

Źródło:
PAP

Bułgaria jest na dobrej drodze do uzyskania zgody Unii Europejskiej na wejście do strefy euro - donosi w piątek Bloomberg. Według agencji przyjęcie wspólnej waluty mogłoby nastąpić na początku 2026 roku.

Kolejny kraj może wkrótce dołączyć do strefy euro

Kolejny kraj może wkrótce dołączyć do strefy euro

Źródło:
tvn24.pl

Rekomenduję nałożenie taryfy celnej na Unię Europejską na poziomie 50 procent od 1 czerwca 2025 - napisał w mediach społecznościowych prezydent USA Donald Trump.

Trump ostro o Unii Europejskiej. Zapowiedź w sprawie ceł

Trump ostro o Unii Europejskiej. Zapowiedź w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zapytał w mediach społecznościowych popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość kandydata na prezydenta Polski Karola Nawrockiego o wysokie cła, których nałożenie na Unię Europejską "rekomenduje" Donald Trump.

Sikorski ma pytanie do Nawrockiego

Sikorski ma pytanie do Nawrockiego

Źródło:
tvn24.pl

Osoby zawierające umowę ubezpieczenia OC będą miały prawo do wyrażenia zgody na komunikację elektroniczną z zakładem ubezpieczeń w zakresie informacji dotyczących ubezpieczenia na kolejny okres w całym okresie trwania umowy - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Zmiana dla właścicieli aut. Jest projekt

Zmiana dla właścicieli aut. Jest projekt

Źródło:
PAP

Chiński koncern motoryzacyjny BYD po raz pierwszy prześcignął Teslę pod względem sprzedaży samochodów elektrycznych w Europie – wynika z najnowszego raportu firmy analitycznej JATO Dynamics. To symboliczny moment dla rynku, który przez lata był zdominowany przez amerykańskiego giganta.

Tesla przegrywa na "kluczowym polu bitwy"

Tesla przegrywa na "kluczowym polu bitwy"

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, ING Bank Śląski, Santander Consumer Bank, Nest Bank - w tych czterech instytucjach finansowych zaplanowano prace serwisowe w najbliższych dniach. Dostęp do konta może być utrudniony, lepiej zaopatrzyć się więc w gotówkę.

Lepiej mieć przy sobie gotówkę. Banki ostrzegają

Lepiej mieć przy sobie gotówkę. Banki ostrzegają

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump po raz kolejny ostrzegł koncern Apple, tym razem w social mediach, że jeśli gigant nie przeniesie produkcji iPhone'ów do Stanów Zjednoczonych, to nałoży na koncern dodatkowe daniny. Komentatorzy oceniają to jako zaostrzenie sporu pomiędzy Trumpem a szefem Apple, Timem Cookiem.

Spór się zaostrza. Trump grozi gigantowi

Spór się zaostrza. Trump grozi gigantowi

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zatwierdziła utworzenie Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności (FBiO) - poinformował w piątek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko. Jak dodał, środki z funduszu zostaną przeznaczone między innymi na rozwój infrastruktury ochrony cywilnej oraz projektów o podwójnym zastosowaniu.

Koniec negocjacji. "Dziś dowozimy tę obietnicę"

Koniec negocjacji. "Dziś dowozimy tę obietnicę"

Źródło:
PAP

Nike planuje podnieść ceny wybranych modeli butów sportowych i ubrań w Stanach Zjednoczonych - podaje BBC. Zmiana cennika wejdzie w życie na początku czerwca. Wcześniej podobny krok zapowiedziała konkurencyjna marka Adidas.

Znana marka podnosi ceny

Znana marka podnosi ceny

Źródło:
tvn24.pl

W południowokoreańskich kawiarniach Starbucks tymczasowo zakazano używania imion sześciu kandydatów na prezydenta podczas składania zamówień. Zdaniem przedstawicieli Starbucka nawoływanie klientów do odbioru napojów mogłyby zostać wykorzystane do prowadzenia agitacji politycznej.

Kawa z nutą polityki. Sześć zakazanych imion

Kawa z nutą polityki. Sześć zakazanych imion

Źródło:
BBC

W 2024 roku wartość chińskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w krajach Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii sięgnęła 10 miliardów euro, co oznacza wzrost o 47 procent względem roku poprzedniego. To pierwszy wyraźny wzrost od 2016 roku - wynika z szacunków firmy analitycznej Rhodium Group.

Rozpychają się w Europie. Potężny wzrost

Rozpychają się w Europie. Potężny wzrost

Źródło:
PAP

Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który zakłada, że okresy na podstawie umowy-zlecenia i i działalności gospodarczej będą wliczane do stażu pracy. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r.

Rewolucja nadchodzi. Zmiany w liczeniu stażu pracy

Rewolucja nadchodzi. Zmiany w liczeniu stażu pracy

Źródło:
PAP

Niemieckie PKB wzrosło o 0,4 procent w I kwartale 2025 r. w porównaniu do poprzedniego kwartału. Tamtejszy urząd statystyczny zwrócił uwagę, że największa gospodarka Europy przewyższyła średnią stopę wzrostu strefy euro wynoszącą 0,3 proc. Agencja Reutera podaje, że wzrost wynika ze zwiększonego eksportu i koncentracji branży w obliczu taryf USA.

Gospodarka Niemiec zaskoczyła. Najnowsze dane

Gospodarka Niemiec zaskoczyła. Najnowsze dane

Źródło:
Reuters