Stany Zjednoczone zapowiadają podjęcie "druzgocących środków ekonomicznych", polegających na zakazie nowych inwestycji w Rosji i nałożeniu najsurowszych sankcji finansowych na największy rosyjski bank Sbierbank i kilka najważniejszych przedsiębiorstw państwowych, a także na rosyjskich urzędników państwowych i członków ich rodzin. Na liście osób objętych najnowszymi sankcjami jest Dmitrij Miedwiediew, były premier i prezydent Rosji.
- Widzieliście zdjęcia z Buczy. To, co się dzieje pod Kijowem - ciała leżące na ulicach, zostawione przez Rosjan, zastrzeleni w tył głowy cywile ze związanymi rękami, straceni z zimą krwią, ciała zrzucone do wspólnych grobów - to są zbrodnie wojenne - mówił prezydent USA. - Kroki, które już podjęliśmy, powinny zmniejszyć PKB Rosji dwucyfrowo tylko w tym roku, w ciągu jednego roku. Nasze sankcje powinny wyzerować piętnaście lat osiągnięć Rosji - podkreślał przywódca Stanów Zjednoczonych.
Środki te obejmują zakaz nowych inwestycji w Rosji, sankcje wobec dorosłych dzieci prezydenta Rosji Władimira Putina oraz członków rodziny rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa.
Sankcje na instytucje finansowe
USA zapowiedziało pełne sankcje blokujące wobec największej instytucji finansowej w Rosji, Sbierbanku, oraz największego prywatnego banku w Rosji, Alfa Banku. "Działania te spowodują zamrożenie wszelkich aktywów Sbierbanku i Alfa Banku mających kontakt z amerykańskim systemem finansowym oraz zakaz prowadzenia z nimi interesów przez osoby z USA" - pisze w oświadczeniu Biały Dom.
Sbierbank posiada prawie jedną trzecią aktywów całego rosyjskiego sektora bankowego i ma kluczowe znaczenie systemowe dla gospodarki rosyjskiej.
Drugi z objętych sankcjami banków, Alfa Bank należący do oligarchy Michaiła Fridmana, to czwarta największa instytucja finansowa w Rosji i największy bank prywatny. Oznacza to, że pełnymi sankcjami blokującymi USA objęte zostały dwie trzecie całego sektora bankowego w Rosji.
Zakaz nowych inwestycji w Federacji Rosyjskiej
Prezydent Biden podpisze nowe rozporządzenie wykonawcze, które zawiera zakaz nowych inwestycji w Rosji przez osoby z USA, bez względu na ich lokalizację, co spowoduje dalszą izolację Rosji od gospodarki światowej. Działanie to jest następstwem decyzji podjętej przez ponad 600 międzynarodowych firm o wycofaniu się z Rosji.
Ucieczka sektora prywatnego obejmuje producentów, firmy energetyczne, dużych sprzedawców detalicznych, instytucje finansowe, a także innych usługodawców, takich jak firmy prawnicze i konsultingowe.
Pełne sankcje blokujące wobec najważniejszych rosyjskich przedsiębiorstw państwowych
Nowe regulacje zakażą osobom z USA prowadzenia transakcji z rosyjskimi firmami państwowymi. Zamrożone zostaną wszelkie ich aktywa podlegające amerykańskiej jurysdykcji, tym samym ograniczając zdolność Kremla do wykorzystywania tych podmiotów, od których jest uzależniony, do prowadzenia i finansowania wojny na Ukrainie. Departament Skarbu ogłosi te podmioty w czwartek.
Pełna blokada sankcji wobec rosyjskich elit i członków ich rodzin
Nowy pakiet sankcji obejmie między innymi dorosłe dzieci prezydenta Putina - Jekaterinę Tichonową i Marię Woroncową, żonę i córkę ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa oraz członków Rady Bezpieczeństwa Rosji, w tym byłego prezydenta i premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa oraz premiera Michaiła Miszustina. A także ministra finansów Antona Siłuanowa, ministra sprawiedliwości Konstantina Czujczenkę, mera Moskwy Siergieja Sobianina, gubernatora Sankt Petersburga Aleksandra Beglowa oraz wysłanników prezydenta w Dalekowschodnim Okręgu Federalnym i Północnokaukaskim Okręgu Federalnym: Jurija Trutniewa i Jurija Czajkę.
Na liście znaleźli się również szef Federalnej Służby Podatkowej Rosji Władimir Buławin, szef administracji Kremla Anton Wajno. Jak pisze Biały Dom w swoim oświadczeniu, "te osoby wzbogaciły się kosztem narodu rosyjskiego".
Według USA działania te odcinają ich od amerykańskiego systemu finansowego i zamrażają wszelkie aktywa posiadane przez nich w Stanach Zjednoczonych.
Departament Skarbu USA zakazał także Rosji dokonywania płatności z tytułu zadłużenia za pomocą środków podlegających amerykańskiej jurysdykcji. Sankcje nie uniemożliwiają obecnie dokonywania płatności z tytułu rosyjskiego długu państwowego, pod warunkiem że Rosja korzysta z funduszy niepodlegających jurysdykcji USA.
Źródło: Reuters, TVN24 Biznes