Biden: nasze sankcje powinny wyzerować 15 lat osiągnięć Rosji

Aktualizacja:
Autor:
/ams
Źródło:
Reuters, TVN24 Biznes

Stany Zjednoczone zapowiadają podjęcie "druzgocących środków ekonomicznych", polegających na zakazie nowych inwestycji w Rosji i nałożeniu najsurowszych sankcji finansowych na największy rosyjski bank Sbierbank i kilka najważniejszych przedsiębiorstw państwowych, a także na rosyjskich urzędników państwowych i członków ich rodzin. Na liście osób objętych najnowszymi sankcjami jest Dmitrij Miedwiediew, były premier i prezydent Rosji.

- Widzieliście zdjęcia z Buczy. To, co się dzieje pod Kijowem - ciała leżące na ulicach, zostawione przez Rosjan, zastrzeleni w tył głowy cywile ze związanymi rękami, straceni z zimą krwią, ciała zrzucone do wspólnych grobów - to są zbrodnie wojenne - mówił prezydent USA. - Kroki, które już podjęliśmy, powinny zmniejszyć PKB Rosji dwucyfrowo tylko w tym roku, w ciągu jednego roku. Nasze sankcje powinny wyzerować piętnaście lat osiągnięć Rosji - podkreślał przywódca Stanów Zjednoczonych.

Środki te obejmują zakaz nowych inwestycji w Rosji, sankcje wobec dorosłych dzieci prezydenta Rosji Władimira Putina oraz członków rodziny rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa.

Sankcje na instytucje finansowe

USA zapowiedziało pełne sankcje blokujące wobec największej instytucji finansowej w Rosji, Sbierbanku, oraz największego prywatnego banku w Rosji, Alfa Banku. "Działania te spowodują zamrożenie wszelkich aktywów Sbierbanku i Alfa Banku mających kontakt z amerykańskim systemem finansowym oraz zakaz prowadzenia z nimi interesów przez osoby z USA" - pisze w oświadczeniu Biały Dom.

Sbierbank posiada prawie jedną trzecią aktywów całego rosyjskiego sektora bankowego i ma kluczowe znaczenie systemowe dla gospodarki rosyjskiej.

Drugi z objętych sankcjami banków, Alfa Bank należący do oligarchy Michaiła Fridmana, to czwarta największa instytucja finansowa w Rosji i największy bank prywatny. Oznacza to, że pełnymi sankcjami blokującymi USA objęte zostały dwie trzecie całego sektora bankowego w Rosji.

Zakaz nowych inwestycji w Federacji Rosyjskiej

Prezydent Biden podpisze nowe rozporządzenie wykonawcze, które zawiera zakaz nowych inwestycji w Rosji przez osoby z USA, bez względu na ich lokalizację, co spowoduje dalszą izolację Rosji od gospodarki światowej. Działanie to jest następstwem decyzji podjętej przez ponad 600 międzynarodowych firm o wycofaniu się z Rosji.

Joe Biden: 600 spółek - to prywatne firmy, które wolą odejść z Rosji, niż ryzykować to, że będą częścią wojny Putina
Joe Biden: 600 spółek - to prywatne firmy, które wolą odejść z Rosji, niż ryzykować to, że będą częścią wojny PutinaTVN24

Ucieczka sektora prywatnego obejmuje producentów, firmy energetyczne, dużych sprzedawców detalicznych, instytucje finansowe, a także innych usługodawców, takich jak firmy prawnicze i konsultingowe.

Pełne sankcje blokujące wobec najważniejszych rosyjskich przedsiębiorstw państwowych

Nowe regulacje zakażą osobom z USA prowadzenia transakcji z rosyjskimi firmami państwowymi. Zamrożone zostaną wszelkie ich aktywa podlegające amerykańskiej jurysdykcji, tym samym ograniczając zdolność Kremla do wykorzystywania tych podmiotów, od których jest uzależniony, do prowadzenia i finansowania wojny na Ukrainie. Departament Skarbu ogłosi te podmioty w czwartek.

Pełna blokada sankcji wobec rosyjskich elit i członków ich rodzin

Nowy pakiet sankcji obejmie między innymi dorosłe dzieci prezydenta Putina - Jekaterinę Tichonową i Marię Woroncową, żonę i córkę ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa oraz członków Rady Bezpieczeństwa Rosji, w tym byłego prezydenta i premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa oraz premiera Michaiła Miszustina. A także ministra finansów Antona Siłuanowa, ministra sprawiedliwości Konstantina Czujczenkę, mera Moskwy Siergieja Sobianina, gubernatora Sankt Petersburga Aleksandra Beglowa oraz wysłanników prezydenta w Dalekowschodnim Okręgu Federalnym i Północnokaukaskim Okręgu Federalnym: Jurija Trutniewa i Jurija Czajkę.

Na liście znaleźli się również szef Federalnej Służby Podatkowej Rosji Władimir Buławin, szef administracji Kremla Anton Wajno. Jak pisze Biały Dom w swoim oświadczeniu, "te osoby wzbogaciły się kosztem narodu rosyjskiego".

Według USA działania te odcinają ich od amerykańskiego systemu finansowego i zamrażają wszelkie aktywa posiadane przez nich w Stanach Zjednoczonych.

Departament Skarbu USA zakazał także Rosji dokonywania płatności z tytułu zadłużenia za pomocą środków podlegających amerykańskiej jurysdykcji. Sankcje nie uniemożliwiają obecnie dokonywania płatności z tytułu rosyjskiego długu państwowego, pod warunkiem że Rosja korzysta z funduszy niepodlegających jurysdykcji USA.

Autor:/ams

Źródło: Reuters, TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości

PKB Polski może wzrosnąć o 0,4 procent w 2023 roku ze względu na osłabiony popyt wewnętrzny, wysoką inflację i restrykcyjną politykę monetarną, zaś w 2024 roku wzrost powinien odbić do 2,6 procent - prognozuje OECD w najnowszym raporcie. Z kolei w 2025 roku organizacja spodziewa się wzrostu na poziomie 2,9 procent.

Nowe prognozy gospodarcze dla Polski

Nowe prognozy gospodarcze dla Polski

Autor:
/dap
Źródło:
PAP

Ustanowienie 24 grudnia, czyli Wigilii, dniem wolnym od pracy jest rozwiązaniem bardzo oczekiwanym przez zatrudnionych w sklepach - stwierdził w komentarzu do przyjętych w środę przez Sejm zmian w zakazie handlu wiceprzewodniczący Krajowej Sekcji Handlu NSZZ "Solidarność" Paweł Skowron. Jak dodał, związkowcom zależało jednak na tym, żeby czas pracy w dodatkowe niedziele handlowe miał skrócony wymiar.

Zmiany w zakazie handlu. Solidarność komentuje

Zmiany w zakazie handlu. Solidarność komentuje

Autor:
/dap
Źródło:
PAP

Na granicy Polski ze Słowacją na początku października przywrócono tymczasowe kontrole. Jak wynika z najnowszego projektu rozporządzenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA), mają one potrwać jeszcze przynajmniej do 2 stycznia 2024 roku.

Kontrole na granicy ze Słowacją. Jest projekt

Kontrole na granicy ze Słowacją. Jest projekt

Autor:
JW/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Po ataku hakerów na ALAB Laboratoria infolinia Biura Informacji Kredytowej jest "ekstremalnie obciążona". - Klienci pytają głównie, jak się uchronić przed ryzykiem wyłudzenia - przyznała w rozmowie z TVN24 Biznes Aleksandra Stankiewicz-Billewicz z biura prasowego BIK.

"Ekstremalne obciążenie infolinii" po wycieku danych

"Ekstremalne obciążenie infolinii" po wycieku danych

Autor:
jr/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Najnowszy i największy blok elektrowni atomowej Olkiluoto, położonej na zachodnim wybrzeżu Finlandii, został ponownie, w odstępie około tygodnia, automatycznie odłączony od sieci. Do awarii doszło w trakcie przeprowadzania jednego z testów. Badane są przyczyny – przekazał w środę po południu operator TVO. 

Jeden z największych reaktorów na świecie odłączony od sieci. "Badane są przyczyny" awarii

Jeden z największych reaktorów na świecie odłączony od sieci. "Badane są przyczyny" awarii

Autor:
/dap
Źródło:
PAP

Kobiety są głównym celem nienawiści w internecie, w tym wulgarnego języka, molestowania i przemocy seksualnej - wynika z ogłoszonego w środę raportu Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej (FRA).

Raport: kobiety są głównym celem nienawiści w internecie

Raport: kobiety są głównym celem nienawiści w internecie

Autor:
/dap
Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2024 roku na stacjach paliw zostanie wprowadzone do sprzedaży nowy typ paliwa - benzyna E10. Nie do wszystkich aut będzie można ją zatankować, ale kierowcy będą mogli to sprawdzić za pomocą specjalnej wyszukiwarki. Resort klimatu na miesiąc przed zmianami przypomina, co warto wiedzieć o nowym paliwie.

Ważna zmiana na stacjach paliw. Ministerstwo wyjaśnia

Ważna zmiana na stacjach paliw. Ministerstwo wyjaśnia

Autor:
JW/dap
Źródło:
TVN24 Biznes/Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Santander Bank Polska od 29 listopada wprowadził do oferty kredyt hipoteczny w ramach programu "Bezpieczny kredyt 2 procent" - poinformował bank w komunikacie. Pierwotnie miało się to stać 20 listopada.

Dopłaty do raty w kolejnym dużym banku

Dopłaty do raty w kolejnym dużym banku

Autor:
JW/dap
Źródło:
PAP Biznes

Do Sejmu trafił poselski projekt nowelizacji ustawy o zamrożeniu cen energii, gazu i ciepła. Duży spadek podczas środowych notowań na warszawskiej giełdzie zanotował w związku z tym kurs akcji Orlenu. Spółka ma być objęta gazową składką na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny, z którego sfinansowany ma być program osłonowy dotyczący cen prądu.

Projekt w sprawie cen prądu. Kurs Orlenu ostro w dół

Projekt w sprawie cen prądu. Kurs Orlenu ostro w dół

Aktualizacja:
Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Skala i długość trwania protestu rodzą coraz poważniejsze konsekwencje dla polsko-ukraińskich relacji politycznych i gospodarczych oraz negatywnie rzutują na międzynarodową pozycję Polski - oceniła Rada Przedsiębiorczości. Wyjaśniła, że problemy transportowe na granicy szkodzą polskiej racji stanu, w centrum której leży zdolność Ukrainy do odpierania rosyjskiej agresji. Zaapelowała do polskich władz o natychmiastowe zaangażowanie się w ich rozwiązanie.

"Narastające problemy branży zbyt długo pozostawały nierozwiązane"

"Narastające problemy branży zbyt długo pozostawały nierozwiązane"

Aktualizacja:
Autor:
jr/dap
Źródło:
PAP

Sejm przyjął z poprawką nowelę ustawy w sprawie zakazu handlu w tegoroczną Wigilię. Przepis wprowadza zakaz handlu 24 grudnia oraz pozwala na otwarcie sklepów w dwie niedziele poprzedzające, czyli 10 i 17 grudnia.

Jest plan na niedziele handlowe w grudniu. Decyzja posłów

Jest plan na niedziele handlowe w grudniu. Decyzja posłów

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Niemcy w związku z niedopełnieniem obowiązków wynikających z prawa UE - podało w środę Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dodano, że sprawa dotyczy uprzątnięcia 35 tysięcy ton odpadów, które z Niemiec "trafiły nielegalnie do Polski".

Skarga na Niemcy do TSUE. Komunikat ministerstwa klimatu

Skarga na Niemcy do TSUE. Komunikat ministerstwa klimatu

Autor:
JW/dap
Źródło:
PAP

Nowy minister finansów Andrzej Kosztowniak jest absolutnie nieprzypadkową osobą. Mamy polityka, który wykona to, czego będzie od niego żądała partia - mówił w TVN24 dziennikarz "Superwizjera" i autor reportażu o "układzie radomskim" Bertold Kittel. Opisał ponadto udział Kosztowniaka w "układzie radomskim" i jego wcześniejsze działania jako prezydenta Radomia.

Kittel o nowym ministrze finansów i "układzie radomskim"

Kittel o nowym ministrze finansów i "układzie radomskim"

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

W 2024 roku wakacje kredytowe miałyby przysługiwać, jeżeli wydatki kredytobiorcy związane z obsługą miesięcznych rat kredytu mieszkaniowego przekraczają 40 procent średniego miesięcznego dochodu - przewiduje projekt skierowany do Sejmu przez posłów Polski 2050-Trzeciej Drogi.

Wakacje kredytowe po nowemu. Jest projekt

Wakacje kredytowe po nowemu. Jest projekt

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP

Volkswagen przygotowuje swoich pracowników na redukcję zatrudnienia - pisze portal tygodnika "Zeit". - Za mało zamówień i zbyt wysokie koszty: VW nie jest już konkurencyjny - twierdzi szef marki Thomas Schaefer. - Sytuacja jest bardzo krytyczna - powiedział na spotkaniu z przedstawicielami związku IG Metall.

Gigant planuje zwolnienia. "Sytuacja jest krytyczna"

Gigant planuje zwolnienia. "Sytuacja jest krytyczna"

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP

Uber ogłosił nawiązanie współpracy ze słynnymi londyńskimi czarnymi taksówkami. Kierowcy takich pojazdów będą mogli wyrazić zgodę na uzyskanie dostępu do zleceń przejazdów od Ubera, a korzystający z aplikacji będzie mógł zamówić kurs specjalnie takim autem i z góry będą znali cenę przejazdu.

Mariaż londyńskich taksówek z popularną aplikacją

Mariaż londyńskich taksówek z popularną aplikacją

Autor:
JW/ams
Źródło:
CNN

Charlie Munger, który przez wiele lat był wiceprezesem i zastępcą Warrena Buffetta w Berkshire Hathaway, zmarł we wtorek. Munger miał 99 lat, a 1 stycznia skończyłby 100. Jak podał Berkshire, zmarł spokojnie w szpitalu w Kalifornii. Nie podano przyczyny - poinformowała Agencja Reutera.

Charlie Munger, wieloletni doradca Warrena Buffetta nie żyje

Charlie Munger, wieloletni doradca Warrena Buffetta nie żyje

Autor:
kris/ams
Źródło:
Reuters