Ruszają "biznesowe Oskary".  Do kogo trafi prestiżowa nagroda im. Jana Wejcherta?

Najnowsze

TVN24 Biznes i ŚwiatRuszają "biznesowe Oskary"

Od dziś przyjmowane są zgłoszenia kandydatur do czwartej edycji prestiżowej Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta. Te wyróżnienia, nazywane także "biznesowymi Oskarami", przyznawane są w kategoriach: za sukces, wizję, a także innowację oraz działalność społeczną. Zwycięzców poznamy podczas uroczystej gali 23 kwietnia 2015 roku.

- Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta są nagrodami dla tych, którzy spełniają swoje marzenia, odnoszą sukcesy i potrafią się nimi dzielić. Dla przedsiębiorczych osób, które każdego dnia swoją determinacją i kreatywnością budują polski sukces gospodarczy. Nie szukamy ich na pierwszych stronach gazet, dlatego prosimy ośrodki akademickie, samorządowe, media i zwykłych ludzi z całej Polski, aby pomogli nam znaleźć najlepszych kandydatów. Liczę, że jak co roku Kapituła Nagrody pozna setki wspaniałych historii o sukcesach, odważnych wizjach i poświęceniu na rzecz potrzebujących. Historii, które budują prawdziwy obraz Polski, tej przedsiębiorczej, nowoczesnej i otwartej na wszystkich ludzi - powiedział Dariusz Mioduski, przewodniczący Kapituły Nagrody i wiceprezes Polskiej Rady Biznesu.

Zgłoś kandydata

Kandydatów do nagrody zgłaszać będzie można do końca stycznia 2015 r. Może to zrobić ponad 500 opiniotwórczych "instytucji nominujących", takich jak jednostki samorządowe, naukowe, banki, firmy doradcze czy media. Również osoby indywidualne mogą zgłaszać swoje propozycje przez specjalny formularz udostępniony na stronie internetowej www.nagrodaprb.pl, w zakładce "Zgłoś Kandydata".

Następnie 20-osobowa Kapituła Nagrody, w skład której wchodzą autorytety z dziedziny gospodarki, nauki, kultury, a także członkowie rodziny Patrona Nagrody, wyłoni po trzech nominowanych w każdej z kategorii. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni podczas uroczystej gali 23 kwietnia 2015, która - podobnie jak poprzednio - transmitowana będzie na żywo przez telewizję TVN24 Biznes i Świat. Zwycięzcy w każdej z trzech kategorii konkursu otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 100 tys. zł.

- Poszukujemy ludzi wyjątkowych, którzy nie tylko osiągają sukcesy w swojej działalności biznesowej lub społecznej, ale mogą być wzorem i inspiracją dla innych. Doświadczenia z poprzednich trzech edycji nauczyły nas, że takich ludzi jest w Polsce wielu i warto ich odszukać, pokazać i nagrodzić - powiedziała Aldona Wejchert, żona Jana Wejcherta, członkini Kapituły Nagrody.

Laureaci

Do grona ubiegłorocznych laureatów nagrody należą Tomasz Zaboklicki, polski przedsiębiorca, współwłaściciel i prezes zarządu Pesa Bydgoszcz (kategoria "Sukces"), dr inż. Włodzimierz Strupiński z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych, ojciec polskiego grafenu (kategoria "Wizja i innowacje") czy Jolanta Czernicka-Siwecka, założycielka Fundacji Iskierka działającej od 20 lat na rzecz dzieci z chorobą nowotworową (kategoria "Działalność społeczna").

W poprzednich latach nagrodę otrzymali Rafał Brzoska - Integer.pl S.A, Wojciech Sobieraj - Alior Bank, Mariusz Andrukiewicz - Stowarzyszenie "Być Razem", Paweł Buszman - American Heart of Poland, Wojciech Inglot - Inglot Cosmetics, Adam Kiciński - CD Projekt Red, ks. Jacek Stryczek - "Szlachetna Paczka".

Prestiżowa instytucja

Polska Rada Biznesu została założona w kwietniu 1992 roku przez prezesów największych firm działających w Polsce. Ideą przyświecającą jej powołaniu było stworzenie apolitycznej instytucji zrzeszającej przedstawicieli najbardziej znaczących podmiotów gospodarczych. Rada reprezentuje interesy przedsiębiorców i pracodawców. Jest najbardziej prestiżową instytucją, do której należą wyróżniający się reprezentanci świata biznesu w Polsce. Wyznacza nowe standardy oraz wspiera inicjatywy społeczne oraz filantropijne.

Jan Wejchert to jeden z najwybitniejszych polskich przedsiębiorców, współtwórca Grupy ITI - lidera w branży medialnej w Polsce, współzałożyciel Polskiej Rady Biznesu. - Pełen pasji lider, niekonwencjonalny wizjoner, nieafiszujący się swoją działalnością filantrop - tak Jana Wejcherta wspominali partnerzy, współpracownicy i przyjaciele. Nagroda Polskiej Rady Biznesu jego imienia odzwierciedla to, co Jan Wejchert cenił najbardziej - wartości, jakimi kierował się w życiu, i zasady, które przyświecały mu w kontaktach zawodowych.

Jan Wejchert zmarł 31 października 2009 rokuTVN24

Autor: red. / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn