Rewolucja w łóżku. Będziemy spać krócej i lepiej?

Polskie wynalazki pomogą porządnie się wyspać?Shutterstock

Żyjemy coraz szybciej i przez to coraz bardziej szkoda nam czasu na sen. Nic więc dziwnego, że pojawiają się wynalazki i aplikacje, które mają efektywniej wykorzystać czas, kiedy pozostajemy w objęciach Morfeusza. Być może dzięki nim już niedługo będziemy wysypiali się w zaledwie 3-4 godziny.

Ciągłe niedosypianie w czasie sesji egzaminacyjnej sprawiło, że trzech studentów postanowiło stworzyć urządzenie, które pozwoliłoby kontrolować sen w taki sposób, aby w łóżku spędzać mniej czasu, a wstawać z niego wypoczętym i rześkim. Tak narodził się pomysł maski, która, zgodnie z prawami natury, przerywa sen w fazie, po wybudzeniu z której nie będzie już się odczuwało zmęczenia.

Hit Internetu

Ich pomysł okazał się hitem na Kickstarterze, czyli platformie, na której internauci drobnymi kwotami wspierają wynalazców i twórców start-upów. Pomysłowi studenci zebrali tam blisko 440 tys. dolarów na rozwój projektu. A ten oparty jest na koncepcji snu polifazowego, która polega na tym, że zamiast długiego, ośmiogodzinnego snu w nocy, śpi się w kilku cyklach krótkich drzemek. Pozwala to zmniejszyć ilość potrzebnego snu, który potrzebuje organizm do odzyskania sił.

Kamil Adamczyk, Janusz Frączek oraz Krzysztof Chojnowski wpadli na pomysł maski podczas studiów, kiedy zdali sobie sprawę, że mają bardzo mało wolnego czasu na sen i rozrywkę. - Sen polifazowy oferuje osobie dłuższy czas czuwania, jednak przechodzenie na niego bez pomocy jest bardzo trudne – mówi Maciek Gdula, rzecznik Intelclinic. Skonstruowany trójkę wynalazek NeuroOn z pozoru wygląda niczym zwykła opaska, którą nakładamy, gdy chcemy odpocząć w ciągu dnia. W rzeczywistości jednak jest to urządzenie nafaszerowane elektroniką. W masce znajdują się elektrody, które pozwalają dokładnie monitorować aktywność użytkownika w czasie snu. W efekcie osoba, która używa NeuroOn ma niemal pełną kontrolę nad tym, w jaki sposób śpi, a także gwarancje, że aplikacja połączona ze smartfonem obudzi go w najlepszej chwili po zakończeniu kolejnej fazie snu. Sprawia to, że wstajemy z łóżka wypoczęci i pełni energii, pomimo, że spaliśmy krócej niż tradycyjnie.

Jak to działa?

- Maska bada fale mózgowe, ruch gałek ocznych oraz napięcie mięśni. Po zdjęciu maski dane są przesyłane do aplikacji mobilnej, która dzięki algorytmom jest w stanie określić kiedy i na jak długo powinniśmy iść spać. W wersji finalnej będzie kilka trybów snu, w tym sen polifazowy oraz tryb do zwalczania tzn. „jet lagu” – tłumaczy Gdula i dodaje, że dane uzyskane z analizy snu są wykorzystywane przez aplikację w celu dostarczenia sugestii dot. poprawy jakości snu.

- Sam użytkownik nie będzie musiał nic analizować, chociaż dane z maski w wersji surowej będą mogły też być używane na platformie opensource BrainBa – dodaje Gdula. Twórcy NeuroOn chcą, aby ich wynalazek trafił do sprzedaży, a na bardziej efektywny i krótszy sen mógł pozwolić sobie każdy. Kiedy to się stanie, problem z porannym wstawaniem może odejść w zapomnienie. - Urządzenie jest kierowane do osób, które z różnych powodów nie mogą pozwolić sobie na wysypianie się 7-8 godzin dziennie a zarazem chcą mieć więcej czasu dla siebie. Maska pozwoli im zoptymalizować długość oraz trwanie fazy głębokiego snu REM – twierdzi Gdula. Rynkowa cena opaski ma wynieść około 200 dolarów. Zespół wynalazców wraz z początek maja chce rozpocząć produkcję urządzenia. - Chcemy jak najszybciej zacząć wysyłać maski, jednak trudno określić wszystkie niewiadome przed terminem. Zależy nam, aby wersja finalna nie zawierała żadnych błędów – zapewnia Gdula.

Smartfon zamiast budzika

Coraz więcej pracujemy i mamy coraz mniej czasu, także na sen, nic więc dziwnego, że programiści stworzyli aplikację mobilną, który z pomocą smartfonu pozwoli nam spać nie tylko efektywniej, ale nawet – jak obiecują ich twórcy – zdecydować, o czym będziemy śnić.

Wśród nich wyróżnia się darmowa aplikacja DreamOn (iOS). Pozwala zaprogramować motyw, który ma nam się przyśnić. Do wybory mamy np. ocean, ogród, a dla miłośników koszmarów nawet nawiedzony dom. Działanie systemu polega na wykorzystaniu wybudowanego w smartfon akcelerometru monitorującego ruchy śpiącej osoby. Kiedy urządzenie stwierdzi, że śpiący wszedł w fazę REM, wyróżniającą się szybkimi ruchami gałek ocznych i wysoką aktywnością mózgu przy jednoczesnym nieporuszaniu się ciała, zaczyna odtwarzać dźwięki wybranego wcześniej motywu, czyli np. szumu oceanu. Wprawdzie skuteczność aplikacji nie została jeszcze w pełni potwierdzona naukowymi badaniami, ale jej twórcy twierdzą, że ze wstępnych wyników zebranych przez nich danych system działa. - W ciągu dwóch lat ponad pół miliona osób z całego świata pobrało naszą aplikację i zgromadziło ponad 13 mln raportów na temat snów. Trwają analizy pierwszych partii tych danych, a wyniki są fascynujące. Pokazują, że senne marzenia, które wcześniej zaprogramowaliśmy faktycznie mają związek z wybranym motywem dźwiękowym – mówi prof. Richard Wieseman, jeden z twórców aplikacji.

Telefon pod poduszką

Równie ciekawą aplikacją jest Sleep Cycle (iOS), która pozwala obudzić się wtedy, kiedy jest to najbardziej korzystne dla śpiącego. Odpowiednikiem systemu na Andoida jest Sleep as Android. Aplikację Sleep Cycle należy po prostu zainstalować na nasz smartfon i włożyć pod poduszkę.

System przez całą noc monitoruje nasz sen i zachowanie ciała dzięki wbudowanemu w urządzenie akcelerometrowi. W czasie snu aplikacja rejestruje ruchy naszego organizmu (także gałek ocznych i aktywność mózgu), a gdy rano nasz sen znajduje się w najkorzystniejszej fazie, to telefon zamienia się w budzik. Użytkownik oczywiście musi wcześniej określić „widełki” czasowe, w których chce wstać, aby aplikacja nie obudziła nas w środku nocy, bądź za późno.

Ciekawą opcją aplikacji są również dostępne dane, które zapisują się na specjalnych wykresach w telefonie. Użytkownik rano może sprawdzić np. w jakich godzinach spał głębokim snem, kiedy jego mózg był najbardziej aktywny, a kiedy drzemał płytkim snem i przewracał się z boku na bok. Dodatkową możliwością jest również nagrywanie nocnych dźwięków. Zdarza się bowiem, że niektórzy z nas chrapią i mówią pojedyncze słowa, a nawet zdania przez sen. Teraz aplikacja nagra je i rano odtworzy na nasze żądanie. Koszt tej aplikacji to 0,99 dolara.

Autor: Marek Szymaniak / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Koszt remontu mieszkania dwupokojowego o powierzchni 45 metrów kwadratowych wyniesie w 2025 roku około 65 tysięcy złotych - wynika z analizy ekspertów Rankomat.pl. Prognozują jednak wzrost kosztów o 5-10 procent w niedalekim czasie. Przestrzegają również przed długim terminem oczekiwania na ekipę remontową w przypadku uruchomienia programu dopłat do mieszkań "Klucz do mieszkania". Ma on bowiem objąć przede wszystkim mieszkania z drugiej ręki.

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Źródło:
tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Źródło:
PAP

Likwidacja programów różnorodności, równości i inkluzywności (DEI) w agencjach federalnych i firmach z nimi współpracujących została tymczasowo zakazana przez sąd federalny w stanie Maryland w USA. Zamknięcie DEI było jednym z pierwszych decyzji Donalda Trumpa. W ślad za nim poszło już także Google, Meta, czy Goldman Sachs.

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Źródło:
PAP

Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Źródło:
BBC, tvn24.pl

- Takie przypadki będą się powtarzały coraz częściej, bo Rosja się rozzuchwala - powiedział w rozmowie z TVN24 Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence24.pl, odnosząc się do uszkodzenia kabla na Morzu Bałtyckim, o którym w piątek poinformował szwedzki rząd. Od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na Bałtyku doszło do uszkodzenia kilku kabli podmorskich przebiegających między państwami unijnymi.

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy zakładającą zakaz sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem. Producenci i sprzedawcy będą mieli dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowego prawa.

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jeden z dziesięciu największych producentów akumulatorów na świecie, chińska spółka China Aviation Lithium Battery (CALB), wybuduje na zachodzie Portugalii swoją fabrykę. Kierownictwo spółki wyjaśnia, że to przedsięwzięcie, które służy "długoterminowemu planowi działań na rynku europejskim".

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Źródło:
PAP

- Do tej pory z programu dobrowolnych odejść w Poczcie Polskiej skorzystało 2,4 tysiąca pracowników - przekazał w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski. Dodał, że sytuacja spółki, ze względu na generowane straty, pozostaje "bardzo zła".

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

Źródło:
PAP

Władimir Putin polecił w piątek swojemu rządowi, by przygotował się do powrotu zachodnich firm do Rosji - napisał portal brytyjskiego dziennika "Financial Times". To sygnał potencjalnego odrodzenia relacji biznesowych na tle zbliżenia między USA i Rosją.

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Źródło:
PAP

- Ministerstwo Finansów nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce - zapewnił w piątek w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman, odpowiadając na pytania posłów. Przypomniał też, że rząd nie wprowadził żadnego nowego podatku od kapliczek, ogrodowych krasnali czy płotów, o czym wcześniej informowały niektóre media.

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

Źródło:
PAP

Rosja może wyrazić zgodę na wykorzystanie zamrożonych na Zachodzie aktywów państwowych do odbudowy Ukrainy, pod warunkiem, że część tych środków trafi na terytoria kontrolowane przez Moskwę - przekazała w piątek agencja Reutera, powołując się na trzy źródła.

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 100 milionów złotych. W Polsce odnotowano trzy wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 21 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

- Jeśli zlikwidowane zostanie zwolnienie z cła przesyłek o wartości poniżej 150 euro, będzie to oznaczać objęcie cłem wszystkich przesyłek z krajów trzecich do Unii Europejskiej - powiedziała wiceszefowa Krajowej Administracji Skarbowej Małgorzata Krok.

Zakupy przez internet mogą być droższe

Zakupy przez internet mogą być droższe

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank i Alior Bank - między innymi te instytucje finansowe zapowiedziały na najbliższe dni prace serwisowe. W niektórych przypadkach mogą pojawić się problemy z płatnościami, wypłatą pieniędzy z bankomatów oraz dostępem do strony internetowej i aplikacji.

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Źródło:
tvn24.pl

Aż trzy czwarte treści promowanych przez algorytmy na niemieckim TikToku i X, czyli dawnym Twitterze, miało pozytywny wydźwięk dla prawicy, głównie skrajnej Alternatywy dla Niemiec (Afd) - wynika z analizy międzynarodowej organizacji Global Witness. Najbliższe wybory do Bundestagu odbędą się już w najbliższą niedzielę.

Algorytmy promują skrajną prawicę

Algorytmy promują skrajną prawicę

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niektóre osoby mogą niedługo stracić dostęp do mObywatela. Od 25 lutego użytkownicy aplikacji w wersji 4.50.0 i niższej nie będą już mogli z niej korzystać. Aby móc nadal jej używać, konieczna jest aktualizacja.

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Firma Birkenstock próbowała przed niemieckim sądem zastrzec projekt swoich sandałów jako sztukę, tak by w konsekwencji były one chronione prawami autorskimi. Chciała w ten sposób powstrzymać konkurencję przed sprzedażą sandałów z korkową podeszwą. Z takim rozumowaniem sąd zgodzić się jednak nie chciał.

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Źródło:
BBC

Microsoft zaprezentował nowy chip, który, jak stwierdza firma, pokazał, że obliczenia kwantowe są "kwestią lat, a nie dziesięcioleci". Gigant z Redmond dołączył do Google i IBM w prognozach, że fundamentalna zmiana w technologii komputerowej jest znacznie bliższa, niż ostatnio sądzono.

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Źródło:
Reuters

U wybrzeży Gotlandii doszło do kolejnego przerwania podmorskiego kabla na Morzu Bałtyckim - poinformowały w piątek szwedzkie władze. Prokuratura w Sztokholmie wszczęła w tej sprawie śledztwo.

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polskich Portów Lotniczych odwołała Andrzeja Ilkowa z funkcji prezesa zarządu Polskich Portów Lotniczych - poinformowała spółka w komunikacie.

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni. Jeśli z tych 300 propozycji połowa zostanie wdrożona szybką ścieżką, to będzie to gigantyczny sukces – ocenił w piątek w Radiu ZET prezes InPostu Rafał Brzoska. Przedsiębiorca podkreślił, że nie chce wchodzić do polityki. - Jestem z krwi i kości człowiekiem biznesu, filantropem, myślę niezłym ojcem i niezłym mężem - powiedział Brzoska.

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Źródło:
PAP, Radio ZET