Rewolucja w łóżku. Będziemy spać krócej i lepiej?

Polskie wynalazki pomogą porządnie się wyspać?Shutterstock

Żyjemy coraz szybciej i przez to coraz bardziej szkoda nam czasu na sen. Nic więc dziwnego, że pojawiają się wynalazki i aplikacje, które mają efektywniej wykorzystać czas, kiedy pozostajemy w objęciach Morfeusza. Być może dzięki nim już niedługo będziemy wysypiali się w zaledwie 3-4 godziny.

Ciągłe niedosypianie w czasie sesji egzaminacyjnej sprawiło, że trzech studentów postanowiło stworzyć urządzenie, które pozwoliłoby kontrolować sen w taki sposób, aby w łóżku spędzać mniej czasu, a wstawać z niego wypoczętym i rześkim. Tak narodził się pomysł maski, która, zgodnie z prawami natury, przerywa sen w fazie, po wybudzeniu z której nie będzie już się odczuwało zmęczenia.

Hit Internetu

Ich pomysł okazał się hitem na Kickstarterze, czyli platformie, na której internauci drobnymi kwotami wspierają wynalazców i twórców start-upów. Pomysłowi studenci zebrali tam blisko 440 tys. dolarów na rozwój projektu. A ten oparty jest na koncepcji snu polifazowego, która polega na tym, że zamiast długiego, ośmiogodzinnego snu w nocy, śpi się w kilku cyklach krótkich drzemek. Pozwala to zmniejszyć ilość potrzebnego snu, który potrzebuje organizm do odzyskania sił.

Kamil Adamczyk, Janusz Frączek oraz Krzysztof Chojnowski wpadli na pomysł maski podczas studiów, kiedy zdali sobie sprawę, że mają bardzo mało wolnego czasu na sen i rozrywkę. - Sen polifazowy oferuje osobie dłuższy czas czuwania, jednak przechodzenie na niego bez pomocy jest bardzo trudne – mówi Maciek Gdula, rzecznik Intelclinic. Skonstruowany trójkę wynalazek NeuroOn z pozoru wygląda niczym zwykła opaska, którą nakładamy, gdy chcemy odpocząć w ciągu dnia. W rzeczywistości jednak jest to urządzenie nafaszerowane elektroniką. W masce znajdują się elektrody, które pozwalają dokładnie monitorować aktywność użytkownika w czasie snu. W efekcie osoba, która używa NeuroOn ma niemal pełną kontrolę nad tym, w jaki sposób śpi, a także gwarancje, że aplikacja połączona ze smartfonem obudzi go w najlepszej chwili po zakończeniu kolejnej fazie snu. Sprawia to, że wstajemy z łóżka wypoczęci i pełni energii, pomimo, że spaliśmy krócej niż tradycyjnie.

Jak to działa?

- Maska bada fale mózgowe, ruch gałek ocznych oraz napięcie mięśni. Po zdjęciu maski dane są przesyłane do aplikacji mobilnej, która dzięki algorytmom jest w stanie określić kiedy i na jak długo powinniśmy iść spać. W wersji finalnej będzie kilka trybów snu, w tym sen polifazowy oraz tryb do zwalczania tzn. „jet lagu” – tłumaczy Gdula i dodaje, że dane uzyskane z analizy snu są wykorzystywane przez aplikację w celu dostarczenia sugestii dot. poprawy jakości snu.

- Sam użytkownik nie będzie musiał nic analizować, chociaż dane z maski w wersji surowej będą mogły też być używane na platformie opensource BrainBa – dodaje Gdula. Twórcy NeuroOn chcą, aby ich wynalazek trafił do sprzedaży, a na bardziej efektywny i krótszy sen mógł pozwolić sobie każdy. Kiedy to się stanie, problem z porannym wstawaniem może odejść w zapomnienie. - Urządzenie jest kierowane do osób, które z różnych powodów nie mogą pozwolić sobie na wysypianie się 7-8 godzin dziennie a zarazem chcą mieć więcej czasu dla siebie. Maska pozwoli im zoptymalizować długość oraz trwanie fazy głębokiego snu REM – twierdzi Gdula. Rynkowa cena opaski ma wynieść około 200 dolarów. Zespół wynalazców wraz z początek maja chce rozpocząć produkcję urządzenia. - Chcemy jak najszybciej zacząć wysyłać maski, jednak trudno określić wszystkie niewiadome przed terminem. Zależy nam, aby wersja finalna nie zawierała żadnych błędów – zapewnia Gdula.

Smartfon zamiast budzika

Coraz więcej pracujemy i mamy coraz mniej czasu, także na sen, nic więc dziwnego, że programiści stworzyli aplikację mobilną, który z pomocą smartfonu pozwoli nam spać nie tylko efektywniej, ale nawet – jak obiecują ich twórcy – zdecydować, o czym będziemy śnić.

Wśród nich wyróżnia się darmowa aplikacja DreamOn (iOS). Pozwala zaprogramować motyw, który ma nam się przyśnić. Do wybory mamy np. ocean, ogród, a dla miłośników koszmarów nawet nawiedzony dom. Działanie systemu polega na wykorzystaniu wybudowanego w smartfon akcelerometru monitorującego ruchy śpiącej osoby. Kiedy urządzenie stwierdzi, że śpiący wszedł w fazę REM, wyróżniającą się szybkimi ruchami gałek ocznych i wysoką aktywnością mózgu przy jednoczesnym nieporuszaniu się ciała, zaczyna odtwarzać dźwięki wybranego wcześniej motywu, czyli np. szumu oceanu. Wprawdzie skuteczność aplikacji nie została jeszcze w pełni potwierdzona naukowymi badaniami, ale jej twórcy twierdzą, że ze wstępnych wyników zebranych przez nich danych system działa. - W ciągu dwóch lat ponad pół miliona osób z całego świata pobrało naszą aplikację i zgromadziło ponad 13 mln raportów na temat snów. Trwają analizy pierwszych partii tych danych, a wyniki są fascynujące. Pokazują, że senne marzenia, które wcześniej zaprogramowaliśmy faktycznie mają związek z wybranym motywem dźwiękowym – mówi prof. Richard Wieseman, jeden z twórców aplikacji.

Telefon pod poduszką

Równie ciekawą aplikacją jest Sleep Cycle (iOS), która pozwala obudzić się wtedy, kiedy jest to najbardziej korzystne dla śpiącego. Odpowiednikiem systemu na Andoida jest Sleep as Android. Aplikację Sleep Cycle należy po prostu zainstalować na nasz smartfon i włożyć pod poduszkę.

System przez całą noc monitoruje nasz sen i zachowanie ciała dzięki wbudowanemu w urządzenie akcelerometrowi. W czasie snu aplikacja rejestruje ruchy naszego organizmu (także gałek ocznych i aktywność mózgu), a gdy rano nasz sen znajduje się w najkorzystniejszej fazie, to telefon zamienia się w budzik. Użytkownik oczywiście musi wcześniej określić „widełki” czasowe, w których chce wstać, aby aplikacja nie obudziła nas w środku nocy, bądź za późno.

Ciekawą opcją aplikacji są również dostępne dane, które zapisują się na specjalnych wykresach w telefonie. Użytkownik rano może sprawdzić np. w jakich godzinach spał głębokim snem, kiedy jego mózg był najbardziej aktywny, a kiedy drzemał płytkim snem i przewracał się z boku na bok. Dodatkową możliwością jest również nagrywanie nocnych dźwięków. Zdarza się bowiem, że niektórzy z nas chrapią i mówią pojedyncze słowa, a nawet zdania przez sen. Teraz aplikacja nagra je i rano odtworzy na nasze żądanie. Koszt tej aplikacji to 0,99 dolara.

Autor: Marek Szymaniak / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad zapewnieniem Polakom darmowego dostępu do wody pitnej. W grę wchodzi też rozwiązanie "za przysłowiową złotówkę" - powiedział w czwartek w sejmie wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski. Dodał, że za darmo lub za 1 zł ma być dostępne pierwsze 1000 litrów wody miesięcznie.

Woda za darmo? Resort szykuje rewolucyjne rozwiązanie

Woda za darmo? Resort szykuje rewolucyjne rozwiązanie

Źródło:
PAP

Chciałbym, aby rozwiązanie, dotyczące składki zdrowotnej, zostało wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni. Naprawdę nie ma na co czekać - powiedział w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że chciałby, aby nowa składka zdrowotna weszła w życie od 1 stycznia 2025 roku.

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Źródło:
TVN24

Składka zdrowotna to kolejna kwestia, co do której pojawiły się rozbieżności w koalicji. Trwają dyskusje nad zmianami, które miałyby wejść w życie od początku przyszłego roku. Czego można się spodziewać? Poniżej przedstawiamy propozycje koalicjantów.

Zmiany w składce zdrowotnej. Propozycje koalicjantów

Zmiany w składce zdrowotnej. Propozycje koalicjantów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Z renty wdowiej ma skorzystać około dwa miliony osób - wynika za szacunków, które znalazły się w stanowisku rządu obywatelskiego projektu o rencie wdowiej.

Ile osób skorzysta z renty wdowiej? Rząd podał szacunki

Ile osób skorzysta z renty wdowiej? Rząd podał szacunki

Źródło:
PAP

W czwartek w Sejmie trwa debata nad wykonaniem budżetu w 2023 roku. Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś krytycznie ocenił finansowanie zadań publicznych poza budżetem za pośrednictwem funduszy w BGK. - W 2023 roku przy pomocy funduszy sfinansowano zadania na kwotę ponad 130 miliardów złotych, co stanowiło 20 procent wydatków budżetu państwa i blisko 4 procent produktu krajowego brutto.

NIK krytycznie o finansowaniu zadań publicznych poza budżetem

Źródło:
PAP

Sąd Rejonowy w Warszawie otworzył postępowanie restrukturyzacyjne PKP Cargo - poinformował w czwartek przewoźnik kolejowy. W środę zarząd spółki zdecydował o przeprowadzeniu zwolnień grupowych przez zakłady i centralę PKP Cargo.

Sąd otworzył postępowanie restrukturyzacyjne PKP Cargo

Sąd otworzył postępowanie restrukturyzacyjne PKP Cargo

Źródło:
PAP, PKP Cargo

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego CSIRT NASK ostrzega przed kampanią, w której oszuści atakują osoby posiadające konta w serwisie firmy Apple. Jak czytamy w komunikacie, przestępcy rozsyłają wiadomości e-mail z informacją o zablokowaniu konta użytkownika serwisu Apple. Powodem ma być rzekomo nieudana próba logowania.

Atak na użytkowników urządzeń firmy Apple

Atak na użytkowników urządzeń firmy Apple

Źródło:
tvn24.pl

Burmistrz Barcelony zapowiedział podniesienie podatku nakładanego na turystów, którzy przybywają do miasta na statku wycieczkowym i spędzają w stolicy Katalonii mniej niż 12 godzin. Chodzi o to, by miasto nie zamieniło się w "park tematyczny", w którym próżno szukać lokalnych mieszkańców, a całość populacji stanowią turyści.

Barcelona wprowadzi kolejne obostrzenia dla turystów

Barcelona wprowadzi kolejne obostrzenia dla turystów

Źródło:
PAP

Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie stwierdziła brak jakichkolwiek podstaw do zgłoszenia sprzeciwu wobec nabycia akcji VeloBanku przez podmiot należący do Grupy Cerberus - przekazała KNF w oficjalnym komunikacie. VeloBank powstał w wyniku przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku.

VeloBank zmienia właściciela. KNF nie zgłosiła sprzeciwu

VeloBank zmienia właściciela. KNF nie zgłosiła sprzeciwu

Źródło:
PAP

Ministerstwo Cyfryzacji skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia, zgodnie z którym wskazane typy urządzeń elektronicznych mają mieć gniazda typu USB C do ładowania. To implementacja unijnej dyrektywy. Resort chce, by rozporządzenie weszło w życie 28 grudnia 2024 roku z wyjątkiem laptopów, dla których wprowadzenie systemu ładowania USB-C ma wejść w życie 28 kwietnia 2026.

Jedna ładowarka do kilku urządzeń. Padły terminy

Jedna ładowarka do kilku urządzeń. Padły terminy

Źródło:
PAP

Akcjonariusze PGE nie udzielili siedmiorgu byłym członkom zarządu absolutorium za 2023 rok. Absolutorium udzielono natomiast trojgu byłym członkom rady nadzorczej spółki.

Były zarząd PGE bez absolutorium

Były zarząd PGE bez absolutorium

Źródło:
PAP

Trwają analizy nad wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy - przekazał Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki. Wyjaśnił, że Centralny Instytut Ochrony Pracy ma przez rok badać, jak wprowadzenie tego rozwiązania wpłynie na wypadkowość w miejscu pracy i stan zdrowia pracownika.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? "Trwają poważne analizy"

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? "Trwają poważne analizy"

Źródło:
PAP

Wycofanie z obrotu i zakaz wprowadzenia do obrotu wszystkich serii produktu Qutiro - taką decyzję podjął Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF). W decyzji wskazano, że lek może stwarzać "realne zagrożenie dla zdrowia lub życia pacjentów". 

Lek wycofany z obrotu. "Realne zagrożenie zdrowia lub życia"

Lek wycofany z obrotu. "Realne zagrożenie zdrowia lub życia"

Źródło:
tvn24.pl

- Dzisiaj nie ma przestrzeni na podniesienie wieku emerytalnego - mówi w czwartkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej" prezes ZUS Zbigniew Derdziuk. Wcześniej Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl przekazało, że nie prowadzi obecnie prac mających podwyższyć wiek emerytalny czy też nad zrównaniem go dla kobiet i mężczyzn.

Co dalej z wiekiem emerytalnym? Prezes ZUS odpowiada

Co dalej z wiekiem emerytalnym? Prezes ZUS odpowiada

Źródło:
PAP

Boeing przyznał się do składania fałszywych oświadczeń przed organami państwowymi, które dotyczyły modeli samolotu 737 Max - podaje Reuters. Maszyny te uczestniczyły w dwóch katastrofach Boeinga 737 MAX w latach 2018 i 2019. Amerykański koncern ma zapłacić grzywnę w łącznej wysokości 487,2 miliona dolarów.

Boeing przyznaje się do winy w sprawie modeli 737 Max  

Boeing przyznaje się do winy w sprawie modeli 737 Max  

Źródło:
PAP

Według prognoz Ministerstwa Finansów w 2027 roku, po wprowadzeniu zmian w akcyzie, za paczkę papierosów trzeba będzie zapłacić około 26-27 złotych - przekazał w środę wiceszef resortu Jarosław Neneman. Resort zamierza również pobierać 40-złotową opłatę od e-papierosów.

Tyle mają kosztować papierosy. Resort finansów szykuje zmiany w akcyzie

Tyle mają kosztować papierosy. Resort finansów szykuje zmiany w akcyzie

Źródło:
PAP

Resort infrastruktury rozważa podwyższenie opłat za wydanie prawa jazdy; rozpatrywane jest podniesienie tej opłaty o 47 -50 procent dla krajowego prawa jazdy, a dla międzynarodowego - o 35 złotych - poinformowała w środę dyrektor Departamentu Transportu Drogowego Ministerstwa Infrastruktury Renata Rychter.

Opłaty za wydanie prawa jazdy mogą pójść w górę. Są kwoty

Opłaty za wydanie prawa jazdy mogą pójść w górę. Są kwoty

Źródło:
PAP

Senat przyjął z poprawkami ustawę o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Zmiany w prawie autorskim. Jest decyzja Senatu

Zmiany w prawie autorskim. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

Lokalne władze poprosiły mieszkańców wyspy Santorini w Grecji o ograniczenie przemieszczania się. To ze względu na bardzo duży napływ turystów. Tylko jednego dnia - we wtorek - na zamieszkaną przez około 15 tysięcy osób wyspę przypłynęło 11 tysięcy gości.

Wyspa dla turystów, dla mieszkańców lockdown. W sieci słowa oburzenia

Wyspa dla turystów, dla mieszkańców lockdown. W sieci słowa oburzenia

Źródło:
PAP

Grupa Jeronimo Martins, właściciel między innymi sklepów Biedronka, miała w drugim kwartale 2024 roku 156 milionów euro zysku netto wobec 217 milionów euro zysku rok wcześniej - podała spółka w raporcie.

Właściciel Biedronki pokazał wyniki. Zysk w dół

Właściciel Biedronki pokazał wyniki. Zysk w dół

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk powiedział w środę, że będzie rozmawiał z wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem o Funduszu Kościelnym, bo nie widzi "jakiegoś dynamicznego procesu" w tej sprawie, a "wiadomo, że ten sposób finansowania Kościoła nie jest najlepszy".

Co z likwidacją Funduszu Kościelnego? Zapowiedź premiera

Co z likwidacją Funduszu Kościelnego? Zapowiedź premiera

Źródło:
PAP