Rewolucja w łóżku. Będziemy spać krócej i lepiej?

Polskie wynalazki pomogą porządnie się wyspać?Shutterstock

Żyjemy coraz szybciej i przez to coraz bardziej szkoda nam czasu na sen. Nic więc dziwnego, że pojawiają się wynalazki i aplikacje, które mają efektywniej wykorzystać czas, kiedy pozostajemy w objęciach Morfeusza. Być może dzięki nim już niedługo będziemy wysypiali się w zaledwie 3-4 godziny.

Ciągłe niedosypianie w czasie sesji egzaminacyjnej sprawiło, że trzech studentów postanowiło stworzyć urządzenie, które pozwoliłoby kontrolować sen w taki sposób, aby w łóżku spędzać mniej czasu, a wstawać z niego wypoczętym i rześkim. Tak narodził się pomysł maski, która, zgodnie z prawami natury, przerywa sen w fazie, po wybudzeniu z której nie będzie już się odczuwało zmęczenia.

Hit Internetu

Ich pomysł okazał się hitem na Kickstarterze, czyli platformie, na której internauci drobnymi kwotami wspierają wynalazców i twórców start-upów. Pomysłowi studenci zebrali tam blisko 440 tys. dolarów na rozwój projektu. A ten oparty jest na koncepcji snu polifazowego, która polega na tym, że zamiast długiego, ośmiogodzinnego snu w nocy, śpi się w kilku cyklach krótkich drzemek. Pozwala to zmniejszyć ilość potrzebnego snu, który potrzebuje organizm do odzyskania sił.

Kamil Adamczyk, Janusz Frączek oraz Krzysztof Chojnowski wpadli na pomysł maski podczas studiów, kiedy zdali sobie sprawę, że mają bardzo mało wolnego czasu na sen i rozrywkę. - Sen polifazowy oferuje osobie dłuższy czas czuwania, jednak przechodzenie na niego bez pomocy jest bardzo trudne – mówi Maciek Gdula, rzecznik Intelclinic. Skonstruowany trójkę wynalazek NeuroOn z pozoru wygląda niczym zwykła opaska, którą nakładamy, gdy chcemy odpocząć w ciągu dnia. W rzeczywistości jednak jest to urządzenie nafaszerowane elektroniką. W masce znajdują się elektrody, które pozwalają dokładnie monitorować aktywność użytkownika w czasie snu. W efekcie osoba, która używa NeuroOn ma niemal pełną kontrolę nad tym, w jaki sposób śpi, a także gwarancje, że aplikacja połączona ze smartfonem obudzi go w najlepszej chwili po zakończeniu kolejnej fazie snu. Sprawia to, że wstajemy z łóżka wypoczęci i pełni energii, pomimo, że spaliśmy krócej niż tradycyjnie.

Jak to działa?

- Maska bada fale mózgowe, ruch gałek ocznych oraz napięcie mięśni. Po zdjęciu maski dane są przesyłane do aplikacji mobilnej, która dzięki algorytmom jest w stanie określić kiedy i na jak długo powinniśmy iść spać. W wersji finalnej będzie kilka trybów snu, w tym sen polifazowy oraz tryb do zwalczania tzn. „jet lagu” – tłumaczy Gdula i dodaje, że dane uzyskane z analizy snu są wykorzystywane przez aplikację w celu dostarczenia sugestii dot. poprawy jakości snu.

- Sam użytkownik nie będzie musiał nic analizować, chociaż dane z maski w wersji surowej będą mogły też być używane na platformie opensource BrainBa – dodaje Gdula. Twórcy NeuroOn chcą, aby ich wynalazek trafił do sprzedaży, a na bardziej efektywny i krótszy sen mógł pozwolić sobie każdy. Kiedy to się stanie, problem z porannym wstawaniem może odejść w zapomnienie. - Urządzenie jest kierowane do osób, które z różnych powodów nie mogą pozwolić sobie na wysypianie się 7-8 godzin dziennie a zarazem chcą mieć więcej czasu dla siebie. Maska pozwoli im zoptymalizować długość oraz trwanie fazy głębokiego snu REM – twierdzi Gdula. Rynkowa cena opaski ma wynieść około 200 dolarów. Zespół wynalazców wraz z początek maja chce rozpocząć produkcję urządzenia. - Chcemy jak najszybciej zacząć wysyłać maski, jednak trudno określić wszystkie niewiadome przed terminem. Zależy nam, aby wersja finalna nie zawierała żadnych błędów – zapewnia Gdula.

Smartfon zamiast budzika

Coraz więcej pracujemy i mamy coraz mniej czasu, także na sen, nic więc dziwnego, że programiści stworzyli aplikację mobilną, który z pomocą smartfonu pozwoli nam spać nie tylko efektywniej, ale nawet – jak obiecują ich twórcy – zdecydować, o czym będziemy śnić.

Wśród nich wyróżnia się darmowa aplikacja DreamOn (iOS). Pozwala zaprogramować motyw, który ma nam się przyśnić. Do wybory mamy np. ocean, ogród, a dla miłośników koszmarów nawet nawiedzony dom. Działanie systemu polega na wykorzystaniu wybudowanego w smartfon akcelerometru monitorującego ruchy śpiącej osoby. Kiedy urządzenie stwierdzi, że śpiący wszedł w fazę REM, wyróżniającą się szybkimi ruchami gałek ocznych i wysoką aktywnością mózgu przy jednoczesnym nieporuszaniu się ciała, zaczyna odtwarzać dźwięki wybranego wcześniej motywu, czyli np. szumu oceanu. Wprawdzie skuteczność aplikacji nie została jeszcze w pełni potwierdzona naukowymi badaniami, ale jej twórcy twierdzą, że ze wstępnych wyników zebranych przez nich danych system działa. - W ciągu dwóch lat ponad pół miliona osób z całego świata pobrało naszą aplikację i zgromadziło ponad 13 mln raportów na temat snów. Trwają analizy pierwszych partii tych danych, a wyniki są fascynujące. Pokazują, że senne marzenia, które wcześniej zaprogramowaliśmy faktycznie mają związek z wybranym motywem dźwiękowym – mówi prof. Richard Wieseman, jeden z twórców aplikacji.

Telefon pod poduszką

Równie ciekawą aplikacją jest Sleep Cycle (iOS), która pozwala obudzić się wtedy, kiedy jest to najbardziej korzystne dla śpiącego. Odpowiednikiem systemu na Andoida jest Sleep as Android. Aplikację Sleep Cycle należy po prostu zainstalować na nasz smartfon i włożyć pod poduszkę.

System przez całą noc monitoruje nasz sen i zachowanie ciała dzięki wbudowanemu w urządzenie akcelerometrowi. W czasie snu aplikacja rejestruje ruchy naszego organizmu (także gałek ocznych i aktywność mózgu), a gdy rano nasz sen znajduje się w najkorzystniejszej fazie, to telefon zamienia się w budzik. Użytkownik oczywiście musi wcześniej określić „widełki” czasowe, w których chce wstać, aby aplikacja nie obudziła nas w środku nocy, bądź za późno.

Ciekawą opcją aplikacji są również dostępne dane, które zapisują się na specjalnych wykresach w telefonie. Użytkownik rano może sprawdzić np. w jakich godzinach spał głębokim snem, kiedy jego mózg był najbardziej aktywny, a kiedy drzemał płytkim snem i przewracał się z boku na bok. Dodatkową możliwością jest również nagrywanie nocnych dźwięków. Zdarza się bowiem, że niektórzy z nas chrapią i mówią pojedyncze słowa, a nawet zdania przez sen. Teraz aplikacja nagra je i rano odtworzy na nasze żądanie. Koszt tej aplikacji to 0,99 dolara.

Autor: Marek Szymaniak / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Przypadek Georgii Meloni, której wizerunek wykorzystano w porno, jest bardzo hardcore'owy, ale deepfake to także imitacja głosu człowieka z banku, który dzwoni w sprawie naszych pieniędzy - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Aleksandra Przegalińska, badaczka AI, filozofka i futurolożka. - Musimy zdawać sobie sprawę, że nowa technologia wchodzi do życia człowieka dość nieoczekiwanie, może je demolować - komentuje wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

"Wchodzi nieoczekiwanie, może demolować życie"

"Wchodzi nieoczekiwanie, może demolować życie"

Źródło:
tvn24.pl

Liczba ofert sprzedaży działek rekreacyjnych w pierwszym kwartale 2024 roku wzrosła o 190 procent rok do roku - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny. O ponad jedną trzecią w górę poszła też średnia cena za metr kwadratowy. Z raportu wynika, że podczas pierwszych trzech miesięcy tego roku na portalach internetowych pojawiało się średnio blisko 500 ofert tygodniowo, a w kwietniu liczba ta wzrosła do 1000.

Nawet tysiąc ofert tygodniowo. Ceny w górę

Nawet tysiąc ofert tygodniowo. Ceny w górę

Źródło:
tvn24.pl

Telewizja N1 zwróciła uwagę, że są sposoby, aby Chorwację zwiedzać "bez problemu nadmiernych tłumów". To odpowiedź na krytyczne komentarze pod adresem Dubrownika, określanego często jako "perła Adriatyku".

Gorący spór o "perłę Adriatyku"

Gorący spór o "perłę Adriatyku"

Źródło:
PAP

Przed 1,5 miesiąca obowiązania przepisów tymczasowo zajęto 934 pojazdy mechaniczne - przekazała redakcji biznesowej tvn24.pl Komenda Główna Policji. Chodzi o konfiskatę aut pijanych kierowców. Jednocześnie w rządzie trwają prace nad złagodzeniem regulacji obowiązujących od 14 marca.

Nowy bat na kierowców. Oto efekt

Nowy bat na kierowców. Oto efekt

Źródło:
tvn24.pl

Tegoroczne wakacje w Turcji cieszą się rekordowym zainteresowaniem. Tak przynajmniej wynika z informacji przekazanych przez Kaana Kavaloglu, prezesa Śródziemnomorskiego Stowarzyszenia Hotelarzy i Operatorów Turystycznych (AKTOB). Jak podkreślił, odnotowano rekordowy wzrost liczby wczesnych rezerwacji w tym kraju. Kavaloglu określił przy tym Polskę mianem "niespodzianki roku".

Szał na wakacje w tym kraju. Polacy "niespodzianką roku"

Szał na wakacje w tym kraju. Polacy "niespodzianką roku"

Źródło:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk obiecał, że na 25. rocznicę wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej Polacy będą zamożniejsi od Brytyjczyków. "Lepiej być w Unii" - dodał szef rządu.

"Polacy będą zamożniejsi od Brytyjczyków". Donald Tusk zabiera głos

"Polacy będą zamożniejsi od Brytyjczyków". Donald Tusk zabiera głos

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Liczba zagranicznych turystów odwiedzających Portugalię w pierwszym kwartale 2024 roku przekroczyła trzy miliony - wynika ze wstępnych danych tamtejszego Narodowego Instytutu Statystycznego (INE). To najlepszy wynik za pierwszy kwartał w historii tego kraju.

Fala turystów. Europejski kraj pobił rekord

Fala turystów. Europejski kraj pobił rekord

Źródło:
Reuters

Podczas tegorocznej majówki pogoda dopisuje i przynajmniej część Polaków wykorzysta ten czas na zorganizowanie grilla z rodziną lub znajomymi. Żeby nie zepsuć sobie odpoczynku, warto pamiętać, że nie wszędzie grillować swobodnie możemy, a za złamanie przepisów mandat może wynieść nawet 5 tysięcy złotych.

Mandat za grillowanie. Kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych

Mandat za grillowanie. Kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Lotto padła jedna szóstka. Główna wygrana wynosi ponad 14,3 miliona złotych. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z dnia 30 kwietnia 2024 roku.

Ogromna wygrana w Lotto. Kumulacja rozbita

Ogromna wygrana w Lotto. Kumulacja rozbita

Źródło:
tvn24.pl

Obowiązek zbiórki opakowań po mleku i produktach mlecznych w ramach sytemu kaucyjnego zostanie przesunięty na 2026 rok - wynika z opublikowanego we wtorek projektu ustawy odnoszącego się do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Przedstawiciele branży napojowej oraz handlu apelowali wcześniej, aby spod systemu kaucyjnego wyłączyć opakowania po mleku i napojach mlecznych. W ich ocenie zbieranie takich opakowań mogłoby skończyć się "zafundowaniem sobie bomby biologicznej".

Branża ostrzegała przed "bombą biologiczną". Jest reakcja rządu

Branża ostrzegała przed "bombą biologiczną". Jest reakcja rządu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Maspex sfinalizował we wtorek proces przejęcia spółki Jan Becher - Karlovarská Becherovka, w wyniku czego polska spółka stała się właścicielem czeskiej marki alkoholu Becherovka oraz zakładu produkcyjnego i magazynu w Karlovych Varach. Transakcja została zrealizowana z firmą The Pernod Ricard Group.

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Źródło:
PAP

Duralex, francuska firma zajmująca się produkcją naczyń ze szkła hartowanego, w tym popularnych w Polsce szklanek, ogłosiła upadłość - podają zagraniczne media. Trwają poszukiwania nowego nabywcy tego, co z zakładu pozostało. Pracownicy nie tracą nadziei, że uda się uniknąć utraty 230 miejsc pracy.

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Źródło:
"Le Monde"

Ministerstwo Finansów stworzy internetowy system e-faktur od nowa - zapowiedział minister Andrzej Domański. - Nasi poprzednicy de facto podłożyli minę pod polską gospodarkę - stwierdził szef MF.

"Podłożyli minę pod polską gospodarkę". Jest decyzja rządu

"Podłożyli minę pod polską gospodarkę". Jest decyzja rządu

Źródło:
PAP

Podatek od aut spalinowych zostanie zastąpiony dopłatami do elektryków - wynika z wpisu na platformie społecznościowej X ministry klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski. We wtorek rząd przyjął zmiany w Krajowym Planie Odbudowy.

Zwrot w sprawie podatku od aut. Będzie nowe rozwiązanie

Zwrot w sprawie podatku od aut. Będzie nowe rozwiązanie

Źródło:
PAP

W praktyce zapadła decyzja, że nie będzie budowany Centralny Port Komunikacyjny. Musimy się temu zdecydowanie przeciwstawić, bo Polska nie może być krajem peryferyjnym, potrzebujemy lotniska na miarę naszego kraju - powiedział we wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Kaczyński zabrał głos w sprawie CPK

Kaczyński zabrał głos w sprawie CPK

Źródło:
PAP

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Regulacja przedłuża ochronę tymczasową dla osób uciekających przed wojną do 30 września 2025 roku. Zmiany zakładają także wprowadzenie dodatkowego kryterium wypłaty 800 plus dla Ukraińców.

800 plus dla Ukraińców. Jest dodatkowy warunek

800 plus dla Ukraińców. Jest dodatkowy warunek

Źródło:
PAP

W środę wypada 20. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. Do marca 2024 roku nasz kraj otrzymał z UE 261 miliardów euro, a wpłacił 85,8 miliarda euro - powiedziała we wtorek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. - Dla wszystkich tych, którzy mówią, że dopłacamy do Unii Europejskiej: jest naprawdę dokładnie odwrotnie - podkreśliła szefowa MFiPR.

Ile pieniędzy Polska otrzymała z UE? Minister podała "bilans na czysto"

Ile pieniędzy Polska otrzymała z UE? Minister podała "bilans na czysto"

Źródło:
PAP

Spółka Orlenu była naszpikowana agentami służb, którzy nie zorientowali się, że mają do czynienia z lewym interesem i kradzieżą pieniędzy na wielką skalę - stwierdził były prezes PGNiG Piotr Woźniak, odnosząc się do 1,5 miliardowej straty Orlen Trading Switzerland. To i tak według niego nic, wobec ogromnej straty w wysokości 10,2 mld złotych jaką odnotowała w ubiegłym roku spółka. Orlen straciła na inwestycjach w petrochemię.

Gigantyczna strata Orlenu. "10-miliardowy odpis z powodu ignorancji i braku kompetencji zarządu"

Gigantyczna strata Orlenu. "10-miliardowy odpis z powodu ignorancji i braku kompetencji zarządu"

Źródło:
TVN24 BiS

Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zdecydował o przekazaniu do windykacji kary pieniężnej od Radia ZET. Chodzi o kwotę 476 tysięcy złotych. Wcześniej szef KRRiT podobne decyzje podjął wobec spółki TVN S.A. oraz radia TOK FM. Działaniom Macieja Świrskiego sprzeciwiają się organizacje dziennikarskie.

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Źródło:
tvn24.pl

Rozpoczął się tydzień majówkowy. W związku ze świętami wypadającymi w najbliższych dniach, większe sklepy będą otwarte w kratkę. Część sieci zdecydowała o wydłużeniu godzin pracy. Poniżej podajemy kalendarz handlowy.

Zakupy w kratkę. Zmiany w niektórych sklepach na majówkę

Zakupy w kratkę. Zmiany w niektórych sklepach na majówkę

Źródło:
tvn24.pl

We wtorek Zbigniew Derdziuk rozpoczął pracę jako nowy prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Następca Gertrudy Uścińskiej wraca na stanowisko po ponad dziewięcioletniej przerwie. Za jego pierwszej kadencji w instytucji wdrożono kilka istotnych reform.

Nowy-stary prezes ZUS zaczął pracę

Nowy-stary prezes ZUS zaczął pracę

Źródło:
PAP