Najnowsze

Prezes GPW: Napalmem w złe analizy

Najnowsze

Aktualizacja:
GPWPrezes warszawskiej giełdy: Czas ukrócić nierzetelne komentarze z giełdy

Warszawska giełda chce powołać radę etyki i ładu informacyjnego. - Czas ukrócić nierzetelne komentarze giełdowe - zapowiedział prezes GPW. Ponadto giełda planuje wydłużyć sesję giełdową. Zmiany prawdopodobnie wejdą w życie w pierwszej połowie 2009 roku.

Sesje warszawskiej giełdy kończyć się będą nie o godz. 16.30, ale o 17.00 lub 17.30. - Raczej 17.30 - powiedział prezes GPW Ludwik Sobolewski. Przeszkodą w przedłużeniu sesji giełdowej są jednak braki kadrowe w biurach maklerskich. Dlatego też GPW razem z Izbą Domów Maklerskich chcą utworzyć Instytut Rynku Giełdowego, który będzie kształcić maklerów, doradców i analityków finansowych. Pierwsze kursy w Instytucie miałyby się zakończyć jeszcze jesienią tego roku. Docelowo Sobolewski nie wykluczył przekształcenia Instytutu w szkołę wyższą.

Szkoła komentowania sytuacji na giełdzie Prezes giełdy zapowiedział też powstanie rady etyki i ładu informacyjnego. - Ma ona tworzyć standardy podawania informacji i komentarzy dotyczących rynku giełdowego - powiedział Sobolewski. Dodał, że członkami rady nie będą osoby z giełdy, lecz zasiądą w niej specjaliści z różnych dziedzin, także psychologowie. Rada nie będzie karać za nieprofesjonalne komentarze, ale będzie wyróżniać profesjonalistów.

O parkiecie prosimy bez emocji Sobolewski podkreślił, że podwyższenie poziomu merytorycznego wypowiedzi analityków jest niezwykle istotne dla budowy regionalnego centrum finansowego, jakim chce stać się warszawska giełda. - Pewne zjawiska muszą zostać wyeliminowane napalmem, do zera - powiedział prezes GPW, odnosząc się do wypowiedzi niektórych analityków, którzy komentując ostatnie spadki kursów na giełdzie używali bardzo emocjonalnych ocen.

Opinie ocierające się o manipulacje Po gwałtownych spadkach na giełdach, szczególnie w ostatnich dniach, w wielu komentarzach pojawiły się opinie, że jest to już kryzys i recesja. Z polskich towarzystw funduszy inwestycyjnych dochodziły informacje, że inwestorzy wycofują środki z funduszy. Sobolewski krytykował "czarne" komentarze. - Czasami opinie te ocierają się o manipulację - mówił kilka dni temu.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: GPW