Polska nadal mało przyjazna dla biznesu

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Poprawa jest, choć niewielka

Otoczenie dla biznesu w Polsce wciąż nie jest szczególnie przyjazne. Daleko nam jeszcze do Danii, Finlandii, Singapuru czy Kanady - wynika z opublikowanego w czwartek rankingu Economist Intelligence Unit.

To właśnie w tych krajach otoczenie dla biznesu jest najbardziej "przyjazne". Polska jest na 34. miejscu. W tym roku uzyskaliśmy 7,19 pkt. wobec 6,76 w poprzednim rankingu. Obejmował on lata 2003-2007, a Polska była w nim 35.

Oprócz krajów wysoko rozwiniętych, w rankingu Economist Intelligence Unit wyprzedzają nas również Czesi i Słowacy. Zdobyli odpowiednio 7,47 i 7,43 pkt. i zajęli 28. i 30. miejsce.

- Polska nie jest jedynym krajem spośród nowych członków UE, w którym po akcesji odnotowano spowolnienie tempa reform i nie jesteśmy jedynymi, którzy zwrócili na to uwagę - powiedział dyrektor EIU Laza Kekic. - Biorąc pod uwagę to, iż w ostatnich dwóch latach z punktu widzenia reform panował w Polsce zastój, zaś Bank Światowy w pokrewnym rankingu sytuuje Polskę na 70. miejscu, nasza ocena jest stosunkowo wysoka - dodał.

W tegorocznym rankingu zanotowano spadek oceny USA. Spadły one z 4. na 9. miejsce. Jest to spowodowane głównie rosnącym ryzykiem finansowym, nasileniem protekcjonizmu, ryzyka makroekonomicznego i napięcia w stosunkach międzynarodowych.

Ranking powstaje w oparciu o 91 różnych wskaźników. Podzielone są na 10 kategorii składających się na otoczenie dla biznesu w kontekście regionalnym i globalnym. Sprawdza się, czy ułatwiają, czy utrudniają prowadzenie działalności gospodarczej. Badania opiera się na badaniach ankietowych i ocenach ekspertów.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24