Najnowsze

Planujesz zatrudnić członka rodziny? Paweł Blajer wyjaśnił co się z tym wiąże

Najnowsze

Aktualizacja:
Masz firmę i chcesz zatrudnić członka rodziny? Paweł Blajer wyjaśnił co zrobić
Masz firmę i chcesz zatrudnić członka rodziny? Paweł Blajer wyjaśnił co zrobić TVN24 BiS
wideo 2/4

Masz firmę i chcesz zatrudnić członka rodziny? Czy możesz go zatrudnić na umowę o prace, czy na umowę zlecenie? Jak wysoki ZUS będziesz musiał płacić? Czy wszyscy członkowie rodziny traktowani są tak samo wobec prawa i czym różni się zatrudnienie współmałżonka od zatrudnienia dziecka lub rodziców? Odpowiedzi na te pytania udzielił Paweł Blajer w programie "Biznes dla ludzi".

W prowadzeniu firmy często pomagają członkowie rodziny. Wówczas przedsiębiorcy mają wątpliwości, w jaki sposób prawidłowo opłacać za nich składki ubezpieczeniowe oraz jak zgłosić ich w ZUS.

Kto płaci?

- Jeżeli przedsiębiorca zawiera umowę o pracę z członkiem rodziny, to ZUS traktuje te osoby jako współpracujące z przedsiębiorcą, czyli bez względu na wysokość ich przychodu zawsze będą płacić składki w wysokości ponad tysiąca złotych - tłumaczy Magdalena Frąckowiak z firmy EY Usługi Księgowe i dodaje, że wyjątkiem są umowy zlecenia.

Umowa zlecenie

Jeżeli jednak członkowie rodziny pomagają na podstawie umowy zlecenia, to bez wyjątku należy stosować wobec nich przepisy dotyczące zleceniobiorców.

Magdalena Frąckowiak twierdzi, że ze wszystkimi członkami rodziny, którzy są w naszym gospodarstwie domowym przedsiębiorca może zawrzeć umowę zlecenie.

- Wówczas stosujemy względem nich przepisy w zakresie składek ZUS, jak do zleceniobiorców - mówi Frąckowiak i tłumaczy, że jeśli przedsiębiorca zatrudni dziecko, które ma poniżej 26 lat i nadal się uczy, to nie musi on płacić żadnych składek ZUS. - Student bądź uczeń poniżej 26 roku życia nie płaci żadnych składek - mówi Frąckowiak.

Lepiej wziąć rozwód

Ekspertka wyjaśnia również, że w sytuacji, kiedy małżonkowie nie prowadzą wspólnego gospodarstwa domowego, to zatrudnienie członka rodziny jest wówczas traktowane jak zatrudnienie zwykłego pracownika. - Jednak jeżeli para nadal pozostaje w związku małżeńskim może być to trudno udowodnić - dodaje.

Program "Biznes dla Ludzi" Pawła Blajera do obejrzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20.00.

Autor: red. / Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości