Piechociński: Polskiemu eksportowi szkodzi spowolnienie w Rosji


Od początku roku obserwujemy postępujący spadek eksportu z Polski do Rosji. - To skutek tendencji spadkowych w rosyjskiej gospodarce, na przykład osłabienia rubla, dodatkowo pogłębionych przez kryzys wokół Ukrainy - ocenił w poniedziałek wicepremier Janusz Piechociński.

Jak poinformował Piechociński w okresie od początku roku do 18 marca polski eksport do Rosji spadł o 7,3 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2013 roku.

Słaby rubel działa antyimportowo

Szef resortu gospodarki ocenił jednak, że spowolnienie to można tłumaczyć tendencjami spadkowymi w rosyjskiej gospodarce. Wskazał m.in. na osłabiającego się od początku roku rubla, co działa antyimportowo. Piechociński przytoczył dane Federalnej Służby Celnej Rosji, z których wynika, że w lutym 2014 roku rosyjski import spoza WNP spadł o 7,8 proc. w porównaniu z lutym 2013 roku.

W porównaniu do lutego 2013 roku w lutym 2014 Rosja kupiła za granicą o prawie 10 proc. mniej wyrobów chemicznych i wyrobów przemysłu maszynowego oraz o 6,7 proc. mniej tekstyliów i obuwia. Wzrósł natomiast import artykułów rolno-spożywczych, ale tylko o 0,9 proc., w porównaniu do 3,4-proc. wzrostu rok do roku w styczniu.

Gdzie największe spadki

Najwyższy spadek eksportu - ponad 40 proc. - zanotowano w grupie towarów, których Polska w 2013 roku sprzedała do Rosji za ok. 900 mln dol., które stanowiły 8 proc. eksportu. Są to: wieprzowina, świeże owoce, substancje chemiczne, odczynniki, polimery, biżuteria, wyroby hutnicze, narzędzia, urządzenia chłodnicze, maszyny budowlano-drogowe, silniki spalinowe, urządzenia elektrotechniczne, maszyny rolnicze, turbiny, części taboru szynowego oraz zabawki.

Ponad 30-proc. spadek zanotowano wśród towarów, które w zeszłym roku stanowiły ok. 4,5 proc. polskiego eksportu do Rosji. Chodzi m.in. o: wołowinę, cukier, sprzęt TV, urządzenia klimatyzacyjne czy akumulatory – w 2013 roku Polska sprzedała ich za ok. 500 mln dol.

Spadek powyżej 20 proc. dotyczył towarów, które w 2013 roku stanowiły ok. 15 proc. eksportu do Rosji i miały wartość ok. 1 mld 660 mln dol. To m.in.: jabłka, pomidory, sadzonki, przetwory owocowe, alkohole przemysłowe, opakowania, buty, maszyny dla przemysłu spożywczego, kable, podpaski, pieluchy.

Natomiast spadek ponad 10 proc. odnotowano wśród takich towarów jak: opony, środki czystości, odzież, profile hutnicze, samochody, urządzenia sterujące i rozdzielcze dla energetyki; w 2013 roku wygenerowały one ok. 1 mld 100 mln dol., co stanowiło ok. 10 proc. eksportu do Rosji.

Autor: ToL/Klim / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości