Niemieckie firmy wstrzymują inwestycje w Rosji. "Niestabilny partner"

 
Opel AGSzef Opla poinformował, że przez spadek rubla koncern notuje straty

Z powodu kryzysu wokół Krymu niemieckie przedsiębiorstwa w Rosji wstrzymują inwestycje lub całkowicie z nich rezygnują - poinformowali w poniedziałek przedstawiciele niemieckich organizacji handlowych. Daje się też zaobserwować odpływ gotówki z Rosji.

- Słyszymy od Izby Handlu Zagranicznego w Moskwie, że inwestycje co najmniej odsuwa się w czasie, a z niektórych wręcz się rezygnuje. Kapitał odpływa z Rosji - ocenił wicedyrektor Niemieckiego Związku Izb Przemysłowych i Handlowych (DIHK) Volker Treier w wywiadzie dla telewizji ARD.

Ważny, ale niestabilny partner

Jak powiedział, niemieckie banki obecnie postrzegają Rosję jako niestabilnego partnera biznesowego i udzielają mniej kredytów.

Treier zaznaczył, że Rosja jest ważnym partnerem gospodarczym Niemiec - działa tam ok. 6 200 niemieckich firm zatrudniających w sumie ok. 250-300 tys. osób.

- Powinno być ich więcej, ale tak się nie stanie. Obawiamy się, że będzie ich mniej - powiedział.

Odpływ kapitału uderzył w giełdę

Także Christoph Schenk z firmy konsultingowej i monitorującej gospodarkę KPMG obserwuje odpływ kapitału z Rosji.

- Wiele firm obecnie ściąga nagromadzone przez lata zyski ze swoich rosyjskich spółek córek - powiedział dziennikowi "Die Welt".

Schenk podkreślił, że odpływ kapitału z Rosji w ostatnich dniach silnie odbił się na rosyjskiej giełdzie.

Słabszy rubel, Niemcy tracą

Z powodu słabnącego rubla niemieckie koncerny motoryzacyjne notują straty.

- Już odczuwamy obciążenie przez (spadek) kursu rubla - powiedział szef Opla Karl-Thomas Neumann czasopismu branżowemu "Automobilwoche". Także inni producenci mówili o "wyzwaniu" wywołanym spadkiem kursu.

Autor: ToL/Klim/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Opel AG

Pozostałe wiadomości