- Londyńska giełda zainauguruje nowy indeks oferujący możliwości inwestowania w akcje spółek stosujących się do zasad islamu – zapowiedział we wtorek premier David Cameron na konferencji inwestorów z krajów muzułmańskich w Londynie.
Zaznaczył przy tym, że ambicją brytyjskiej metropolii jest stanie się drugim największym obok Dubaju islamskim rynkiem finansowym.
- W sytuacji, gdy pula islamskich funduszy do zainwestowania rośnie o 50 proc. szybciej niż tradycyjna bankowość, gdy globalne islamskie inwestycje do końca 2014 r. mogą przyrosnąć o dalsze 2 bln USD, chcemy dopilnować, by rosły nowe możliwości inwestowania wygenerowane w W. Brytanii – powiedział Cameron na forum, pierwszej w historii tego typu imprezie organizowanej w kraju niemuzułmańskim.
Obligacje zgodne z szariatem
Cameron zapowiedział też, że ministerstwo finansów w najbliższym roku wyemituje obligacje na łączną sumę 320 mln USD. Obligacje te (tzw. sukuk) będą zgodne z szariatem. Islamskie prawo zabrania spekulacji finansowych, pobierania i otrzymywania odsetek od kapitału, inwestowania m. in. w pornografię, alkohol i hazard, ale dopuszcza dzierżawę i zysk.
W islamskich finansach chodzi o podział ryzyka i długookresową relację między instytucją finansową, a osobami, które korzystają z jej usług tak, by uniknąć nieoczekiwanego, szybkiego wycofania się z transakcji którejś ze stron – tłumaczą eksperci.
Stąd sukuk będzie przedstawiony jako inwestycja w rzeczywiste aktywa i usługi, a nie jako oprocentowana pożyczka dla brytyjskiego rządu.
Brytyjczycy nie będą pierwsi
Przy pomocy tego rodzaju instrumentów finansują się m.in. rządy Turcji, Malezji i Indonezji. Zaciągając pożyczki w międzynarodowych instytucjach finansowych lub na finansowym rynku, muzułmańskie rządy pożyczają na procent.
Cameron zaznaczył w swym wystąpieniu, że nie ma obaw przed inwestycjami zagranicznych rządów w budynki, projekty energetyczne i kluby piłkarskie w W. Brytanii. Islamski kapitał sfinansował w Londynie m.in. wioskę olimpijską i najwyższy budynek The Shard.
Autor: iwan/tr / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: GNU 1.2 | Kaihsu Tai