TotalEnergies jest zaangażowany w dostarczanie kondensatu gazu do produkcji paliwa lotniczego, które mogło być wykorzystane przez rosyjskie wojsko na Ukrainie, poprzez udział francuskiej firmy w przedsięwzięciu z rosyjskim Novatekiem, podała w środę gazeta "Le Monde". Dziennikarze prześledzili łańcuch dostaw, który prowadzi od pola gazowego Termokarstowoje na Syberii do dwóch wojskowych baz lotniczych - Morozowskaja i Malczewo.
Ustalenia "Le Monde" zostały oparte na danych z rynku energetycznego i opracowane z pomocą grupy aktywistów Global Witness. Według ustaleń paliwo zostało wyprodukowane z kondensatu gazu dostarczonego przez Terneftegaz, w którym Totalenergies posiada 49 proc. udziałów.
Francuski TotalEnergies w Rosji
Spółka Totalenergies, która w przeciwieństwie do głównych zachodnich rywali utrzymała swoje aktywa w Rosji pomimo krytyki, przekazała, że nie obsługuje infrastruktury, która zaopatrywałaby rosyjskie wojsko, ale przyznała, że ma udziały w Terneftegazie.
Poinformowała, że cały kondensat gazowy produkowany przez Terneftegaz był dostarczany do Novatek, w którym TotalEnergies również posiada 19,4 proc., dodając: "TotalEnergies nie ma informacji na temat, ani kontroli nad niezależną sprzedażą Novatek na rynek rosyjski".
"'Le Monde' był w stanie prześledzić łańcuch dostaw z pola gazowego Tiermokarstowoje na Syberii do dwóch wojskowych baz lotniczych (Morozowskaja i Malczewo), z których każda mieści eskadrę wielozadaniowych samolotów bojowych" - podała gazeta.
Operatorem złoża jest Tiernieftiegaz. W 49 proc. złoże należy do TotalEnergies, a 51 proc. do Novateku – przekazuje dziennik.
"Ignorancja nie jest żadnym usprawidliwieniem"
Amnesty International i inne grupy prawników powiedziały, że ataki powietrzne na ludność cywilną, w tym na zdewastowane ukraińskie miasto Mariupol, zostały prawdopodobnie przeprowadzone przy pomocy samolotów wojennych z baz w tym regionie, w tym z Morozowska i Malczewa.
- Total nie zaprzeczył, że kondensat gazu z jego wspólnego przedsięwzięcia jest ostatecznie rafinowany na paliwo odrzutowe dla rosyjskich sił powietrznych - powiedział Reutersowi doradca Global Witness Louis Wilson. - Ignorancja nie jest żadnym usprawiedliwieniem - dodał.
Baza lotnicza Malczewo pozyskuje ropę z rafinerii w Omsku, która była zaopatrywana w kondensat gazowy z Tiermokarstowoje od 18 kwietnia do 19 czerwca. Dywizjon SU-34 z Malczewa był używany przez rosyjskie siły do bombardowania Charkowa i jego regionu – podaje gazeta, powołując się na ustalenia serwisu Refinitiv.
- Od miesięcy ostrzegamy firmy, że kupując to paliwo finansują mordy na ukraińskich cywilach – powiedział "Le Monde" doradca ekonomiczny prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego - Ołeh Ustenko.
Rosyjskie interesy i rekordowe zyski
Pod koniec lipca TotalEnergies ogłosił, że w drugim kwartale 2022 r. osiągnął rekordowy zysk w wysokości 5,7 mld dolarów, tj. dwa i pół razy wyższy niż w tym samym okresie 2021 r.
- Nie wyobrażam sobie, by udziałowcy TotalEnergies udzielili swojemu prezesowi mandatu, uprawniającego go do kontynuowania działalności w Rosji, podczas gdy kraj ten popełnia zbrodnie wojenne na Ukrainie - podkreśla Ustenko.
"Nasz partner w Rosji, to firma prywatna. Gdyby był powiązany z państwem rosyjskim, nasza analiza z pewnością byłaby inna" – tłumaczył dyrektor generalny TotalEnergies Patrick Pouyanne w wywiadzie dla dziennika „Ouest-France” 15 czerwca.
W radzie nadzorczej Novateku nadal zasiada trzech Francuzów, w tym dwóch dyrektorów TotalEnergies oraz Emmanuel Quidet, założyciel i obecny prezes Francusko-Rosyjskiej Izby Handlowej – podaje "Le Monde".
TotalEnergies ma szereg wielomiliardowych inwestycji w Rosji, w tym udziały w projektach Yamal LNG i Arctic LNG 2, z których ten drugi jeszcze nie działa. Projekty te są częścią strategii firmy polegającej na produkcji skroplonego gazu ziemnego (LNG).
Źródło: Reuters, Le Monde, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock