Kto może zaliczać się do klasy średniej? Eksperci: zarobki to nie wszystko

Źródło:
TVN24
Kto może zaliczać się do klasy średniej? Eksperci: zarobki to nie wszystko
Kto może zaliczać się do klasy średniej? Eksperci: zarobki to nie wszystko
TVN24
Kto może zaliczać się do klasy średniej? Eksperci: zarobki to nie wszystkoTVN24

Żeby zaliczać się do klasy średniej najwięcej trzeba zarabiać w Krakowie, Gdańsku i Warszawie. Na drugim biegunie mamy Białystok, Gorzów Wielkopolski i Kielce. Eksperci przestrzegają jednak, że same zarobki to nie wszystko - o tym, kto może zaliczać się do klasy średniej, decydują jeszcze inne czynniki. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Jednej konkretnej definicji nie ma, więc odpowiedzieć na pytanie, kto zalicza się do klasy średniej nie jest łatwo. Najczęściej używana jest ta OECD - czyli Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

- Klasa średnia to ci, którzy zarabiają między 75 a 200 procent mediany wynagrodzeń - wyjaśnia ekonomista Marek Zuber.

- W przypadku Polski jest to od nieco ponad 6 tysięcy złotych do trochę ponad 16 tysięcy złotych brutto z umowy o pracę – wskazuje Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Mediana oznacza wartość środkową i podzielenie zbioru na pół - połowa badanych zarabia poniżej mediany, a druga powyżej.

Rosnące zarobki, malejąca klasa średnia

Choć w ostatnim roku wynagrodzenia rosną, to po pandemii i uporczywej inflacji liczba Polaków, którzy mogą zaliczać się do klasy średniej - zdaniem części ekonomistów - spadła.

- Około 75 procent Polaków zalicza się do klasy średniej, ale jeśli byśmy patrzyli na to naukowo, brali pod uwagę tylko kryterium dochodowe, to część by odpadła. Około 30 procent z tego to byłaby niższa klasa średnia, która niestety nie jest w stanie żyć godnie - mówi dr Edyta Wojtyla z Uniwersytetu WSB Merito w Poznaniu.

Aby wszystko było jasne, swoje wyliczenia teraz przygotował portal Business Insider - dziennikarze przeanalizowali dane z ponad 20 lat. Ostatnie opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny o medianie wynagrodzeń pochodzą z 2022 roku, wiec są mocno niekatulane.

- Uzyskaliśmy wynagrodzenie medianowe brutto dla każdego z regionów i miast, następnie potrąciliśmy z niego składki na ubezpieczenia społeczne, składkę zdrowotną, zaliczkę na podatek dochodowy i w ten sposób doszliśmy do wynagrodzenia medianowego netto - wyjaśnia Jakub Ceglarz z Business Insidera.

Najwyższy próg w Krakowie, Gdańsku i Warszawie

I tak okazało się, że najwyższy próg, aby wejść do klasy średniej w przypadku 4-osobowej rodziny trzeba pokonać w Krakowie. Trzeba zarabiać tam od ponad 8300 złotych do niemal 25 tysięcy złotych. To nie dziwi, bo w stolicy małopolski obecnie zarabia się najlepiej.

- Kraków wyprzedza Warszawę pod względem wynagrodzeń. Dzieje się tak z prostego względu: dlatego, że do Krakowa bardzo dużo zagranicznych firm, szczególnie z sektora IT, przeniosło swoją działalność – dodaje Jakub Ceglarz.

Na drugim miejscu znalazł się Gdańsk z dolną granicą klasy średniej na poziomie niemal równych 8000 tysięcy złotych. Na podium jest także Warszawa – tu, aby zaliczać się do średniaków, 4-osobowa rodzina musi zarabiać powyżej 7893 złotych.

- Jesteśmy w momencie, gdzie określamy klasę średnią kwotowo, a określenie klasy średniej kwotowo to jest za mało, bo klasa średnia powinna oznaczać stabilizację finansową, stabilizację zawodową, wykształcenie na wyższym poziomie – mówi Anna Gołębicka z Centrum im. Adama Smitha.

W zestawieniu przygotowanym przez Business Insidera wynika, że w takich miastach jak Białystok, Gorzów Wielkopolski czy Kielce rodzina składająca się z czterech osób musi mieć dochód na poziomie powyżej 5300 złotych, aby móc zaliczać się do klasy średniej.

Kto może zaliczać się do klasy średniej?

Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego przypomina też, że według kolejnej definicji to, czy zaliczamy się do klasy średniej zależy od tego, jak długo możemy żyć na niezmienionym poziomie, jeśli stracilibyśmy pracę.

- Jeśli weźmiemy pod uwagę oszczędności Polaków i podzielimy przez średnie wydatki konsumpcyjne to otrzymamy około pół roku zdolności do finansowania swojej konsumpcji na niezmienionym poziomie – wyjaśnia.

W przypadku klasy średniej, średnio najwięcej pieniędzy pochłaniają kredyty hipoteczne i koszty mieszkania. – Jeśli mam kredyt na mieszkanie albo nie mam mieszkania i muszę je wynajmować, biorąc pod uwagę moje możliwości zakupowe po zapłaceniu kredytu lub najmu, czy ja faktycznie dalej jestem klasą średnią? – zastanawia się Marek Zuber.

Socjolożka prof. Anna Adamus-Matuszyńska z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach podkreśla, że bardzo ważne jest to, kto się kim czuje. Podkreśla, że czynnikiem, który sprawia, że ktoś się czuje, że należy do klasy średniej, jest poczucie bezpieczeństwa.

Autorka/Autor:Łukasz Łubian

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Podwyżka płacy minimalnej, nowe stawki za prąd i gaz oraz zmiany w rozliczaniu fotowoltaiki - to tylko część regulacji, która zacznie obowiązywać 1 lipca. Z kolei na platformy internetowe zostanie nałożony obowiązek przekazywania informacji o sprzedawcach, którzy dokonali transakcji za ich pośrednictwem.

Wynagrodzenia, rachunki, fotowoltaika. Najważniejsze zmiany od lipca

Wynagrodzenia, rachunki, fotowoltaika. Najważniejsze zmiany od lipca

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 lipca cena energii elektrycznej w taryfach pięciu największych sprzedawców wyniesie 622,80 złotego za megawatogodzinę (MWh) - poinformował Urząd Regulacji Energetyki (URE). Nie jest to jednak stawka obowiązująca gospodarstwa domowe. Te mają być od lipca do grudnia zamrożone na poziomie 500 złotych za MWh netto.

Jest decyzja w sprawie taryf za prąd

Jest decyzja w sprawie taryf za prąd

Źródło:
PAP

W czerwcu z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców zniknęło ponad siedem milionów pojazdów. Były to auta stare bez ważnych badań technicznych czy ubezpieczenia OC.

Jednego dnia zniknęły miliony pojazdów. Mamy dane

Jednego dnia zniknęły miliony pojazdów. Mamy dane

Źródło:
tvn24.pl, Ministerstwo Cyfryzacji

W Ministerstwie Sprawiedliwości odbyło się pierwsze spotkanie w sprawie wypracowania podejścia do ugód frankowych. Urzędnicy państwowi spotkali się między innymi z przedstawicielami frankowiczów oraz banków - podano w komunikacie. Wcześniej zapowiadano, że przygotowany zostanie projekt mający usprawnić rozpatrywanie spraw frankowych w sądach.

Rząd mierzy się z kredytami we frankach. "Odbyło się pierwsze spotkanie"

Rząd mierzy się z kredytami we frankach. "Odbyło się pierwsze spotkanie"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W najbliższych dniach przerwy serwisowe zaplanowały dwa duże banki: ING Bank Śląski i Alior Bank. Klienci mogą mieć kłopot między innymi z realizacją płatności za pomocą blika czy z wypłatami pieniędzy z bankomatów.

"Jeśli potrzebujesz gotówki, spróbuj wypłacić ją wcześniej" 

"Jeśli potrzebujesz gotówki, spróbuj wypłacić ją wcześniej" 

Źródło:
tvn24.pl

Klienci PGNiG Obrót Detaliczny, którzy otrzymali rachunek na okres po 1 lipca z uwzględnieniem starych stawek, mogą płacić rachunki na ich podstawie - przekazała spółka. Odbiorcy, których kolejny okres rozliczeniowy rozpoczyna się po 1 lipca 2024 roku, otrzymają plany płatności na kolejne miesiące już z nową ceną.

Gigant zabiera głos w sprawie rachunków za gaz

Gigant zabiera głos w sprawie rachunków za gaz

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w piątek z poprawkami nowelizację ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, która wdraża do polskiego porządku prawnego dwie unijne dyrektywy. Wbrew apelom czołowych mediów posłowie odrzucili poprawki, które wzmocniłyby polskich wydawców w negocjacjach z gigantami technologicznymi.

Ważne poprawki przepadły. Media "zagłodzą cyfrowi giganci"

Ważne poprawki przepadły. Media "zagłodzą cyfrowi giganci"

Źródło:
PAP

W piątek w Sejmie odbyło się głosowanie w sprawie poselskiego projektu ustawy dopuszczającej dwie niedziele handlowe w miesiącu. Parlamentarzyści zdecydowali o skierowaniu go do dalszych prac do komisji. Sejm odrzucił wniosek posłów PiS i Lewicy o odrzucenie go w pierwszym czytaniu.

Zmiany w zakazie handlu. Decyzja posłów w sprawie dalszych prac nad projektem

Zmiany w zakazie handlu. Decyzja posłów w sprawie dalszych prac nad projektem

Źródło:
PAP

Czesi upodobali sobie Polskę, jako miejsce spędzania wakacji - informuje w piątkowym wydaniu "Puls Biznesu". Szczególnie podoba się im u nas nad Morzem Bałtyckim, lubią również wycieczki objazdowe po kraju.

Sąsiedzi ruszyli do Polski. Skokowy wzrost

Sąsiedzi ruszyli do Polski. Skokowy wzrost

Źródło:
tvn24.pl

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w czerwcu w ujęciu rocznym o 2,6 procent - wynika z tak zwanego szybkiego szacunku, opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny. W maju inflacja była na poziomie 2,5 procent.

Znamy najnowsze dane o inflacji

Znamy najnowsze dane o inflacji

Źródło:
tvn24.pl

W czasie upałów pracodawca musi zapewnić swoim pracownikom odpowiednie warunki. Skrócenie czasu pracy, zapewnienie napojów, czy zainstalowanie klimatyzacji lub wentylatorów w pomieszczeniach - to działania, o których wspomniano w Kodeksie pracy. Za nierespektowanie niektórych przepisów przedsiębiorca może zostać ukarany kwotą nawet 30 tysięcy złotych.

Upały a obowiązki pracodawcy. Kara może być duża

Upały a obowiązki pracodawcy. Kara może być duża

Źródło:
PAP

W tym roku dzień wolności podatkowej wypada 28 czerwca - informuje Centrum imienia Adama Smitha. To symboliczna data, kiedy przestajemy pracować na potrzeby państwa, a zaczynamy zarabiać na siebie.

Zaczynamy pracować na siebie. "Symboliczny moment"

Zaczynamy pracować na siebie. "Symboliczny moment"

Źródło:
tvn24.pl

30 czerwca otwarte będą wszystkie placówki handlowe. Na kolejną niedzielę bez zakazu handlu trzeba będzie poczekać do 25 sierpnia 2024 roku. Niedługo przepisy mogą się jednak zmienić. Na piątek w Sejmie zaplanowano głosowanie w sprawie poselskiego projektu ustawy dopuszczającej dwie niedziele handlowe w miesiącu.

Jedna z siedmiu takich niedziel

Jedna z siedmiu takich niedziel

Źródło:
PAP

W czwartek w Lotto padła główna wygrana. Do jednego z graczy trafią dwa miliony złotych. Totalizator Sportowy podał, gdzie kupiono szczęśliwy los. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 27 czerwca 2024 roku.

Szóstka w Lotto. Podano, gdzie padła

Szóstka w Lotto. Podano, gdzie padła

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

1 lipca wchodzi w życie obowiązek przytwierdzania zakrętek do butelek - poinformowała wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska. Podkreśliła też, że pozostawienie nakrętek przy butelkach jest "najbardziej ekologicznym rozwiązaniem".

Od 1 lipca nowy obowiązek. Ministerstwo przypomina

Od 1 lipca nowy obowiązek. Ministerstwo przypomina

Źródło:
PAP

Już cztery miliony Polaków zastrzegły swój PESEL w rejestrze - wynika z informacji Ministerstwa Cyfryzacji. Resort przypomina, że z tej usługi można skorzystać przez internet lub w urzędzie gminy.

Skorzystały miliony Polaków. Najnowsze dane

Skorzystały miliony Polaków. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

35-godzinny tydzień pracy we Francji to mit. Widać to na poziomie przepisów, które go regulują - napisali w swojej analizie ekonomiści Banku Pekao. Wskazali między innymi, że krótszy wymiar czasu pracy obejmuje pracowników fizycznych, a nie menedżerów i specjalistów.

"35-godzinny tydzień pracy to mit"

"35-godzinny tydzień pracy to mit"

Źródło:
tvn24.pl

URE zatwierdził taryfę PGNiG Obrót Detaliczny na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych. Od 1 lipca 2024 roku cena gazu wyniesie 239 złotych za megawatogodzinę (MWh) - wynika z komunikatu.

Jest decyzja w sprawie taryfy na gaz

Jest decyzja w sprawie taryfy na gaz

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 lipca rodzice i opiekunowie uczących się dzieci mogą przesyłać wnioski o świadczenie w ramach programu "Dobry start". "300 złotych można przeznaczyć na wszystkie niezbędne przedmioty, których uczeń potrzebuje na początku nowego roku szkolnego" - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Dodatkowe pieniądze dla rodziców. Trzeba złożyć wniosek

Dodatkowe pieniądze dla rodziców. Trzeba złożyć wniosek

Źródło:
PAP

Wprowadzenie ograniczeń w sprzedaży alkoholu po godzinie 22 przyniesie wiele negatywnych skutków dla polskiego handlu i doprowadzi do rozwoju szarej strefy - wynika z opublikowanego w czwartek oświadczenia Polskiej Izby Handlu. W ocenie handlowców zakaz odczują głównie małe sklepy, którym grozić będzie utrata rentowności, a w efekcie zamknięcie działalności i likwidacja miejsc pracy.

Nocny zakaz sprzedaży alkoholu. Handlowcy ostrzegają

Nocny zakaz sprzedaży alkoholu. Handlowcy ostrzegają

Źródło:
PAP

Właściciele aut mogą spodziewać się podwyżek stawek za ubezpieczenie komunikacyjne - prognozuje prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń Jan Prądzyński.

Szykują się podwyżki dla właścicieli aut

Szykują się podwyżki dla właścicieli aut

Źródło:
tvn24.pl