KNF daje zielone światło dla połączenia Kredyt Banku z BZ WBK

Najnowsze

WikipediaKNF dała zgodę na połączenie banków

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się na połączenie Banku Zachodniego WBK i Kredyt Banku. W wyniku tej transakcji powstanie trzecia co do wielkości grupa bankowa w Polsce.

W wyniku fuzji cały majątek Kredyt Banku zostanie przeniesiony do BZ WBK. Oznacza to bliski koniec tej pierwszej marki. Cała fuzja potrwa trzy lata.

Połączenie zapowiadane było już od lutego. To finał transakcji przejęcia przez hiszpański Santander (właściciela BZ WBK) Kredyt Banku od belgijskiej grupy KBC.

Dzisiejsza decyzja KNF to ostatnia zgoda, na którą czekały banki. Jak czytamy w komunikacie Komisji, "KNF jednogłośnie stwierdziła brak podstaw do zgłoszenia sprzeciwu" wobec planowanej fuzji.

Trzeci na rynku

Łączna wartość połączonego banku była szacowana w lutym na 20,8 mld zł.

Z prawie 900 oddziałami i 3,5 milionem klientów indywidualnych nowy BZ WBK stanie się trzecim bankiem w Polsce pod względem depozytów, kredytów, liczby oddziałów oraz zysków. Większy będzie tylko PKO BP i należący do włoskiego UniCredit Pekao SA.

Dla KBC transakcja jest kolejnym etapem realizacji planu strategicznego, uzgodnionego z Komisją Europejską, który ma umożliwić zwrot pomocy publicznej otrzymanej przez grupę.

Autor: mn//bgr / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia