Komisja Europejska domaga się od Polski zniesienia tzw. złotej akcji, czyli uprzywilejowania Skarbu Państwa w spółkach o strategicznym znaczeniu
Komisja Europejska domaga się od Polski zmiany ustawy z 2005 r., w myśl której minister skarbu może mieć specjalne uprawnienia w niektórych spółkach o znaczeniu strategicznym. To "złote weto" albo "prawo złotej akcji". Kwestionowana ustawa pozwala rządowi na blokowanie podjęcia przez zarządy firm strategicznych decyzji, takich jak rozwiązanie spółki, przeniesienie siedziby za granicę, zmiana profilu działalności oraz zbycie, wydzierżawienie lub ograniczenie dysponowania majątkiem. Według Komisji Europejskiej przepisy te zasadniczo obniżają atrakcyjność nabycia udziałów w spółkach państwowych przez innych inwestorów z Unii Europejskiej. Bruksela podkreśla, że taki czynnik odstraszający inwestorów z pozostałych państw członkowskich narusza przepisy traktatu dotyczące swobodnego przepływu kapitału oraz swobody przedsiębiorczości.
Wcześniej Komisja wymusiła już zmianę podobnych przepisów we Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Na specjalnej polskiej liście firm strategicznych jest 15 firm działających w różnych branżach, w tym petrochemii, gazownictwie, energii elektrycznej, górnictwie, kolejach i branży audiowizualnej.
Komisja ostrzegła rząd, że jeśli w ciągu dwóch miesięcy nie będzie zmian w ustawie o złotej akcji, sprawa trafi do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24